Ergonomiczny fotel dla gracza? Test Endorfy Meta

Rynek foteli komputerowych zdominowały kubełkowe konstrukcje, inspirowane siedzeniami jakie można znaleźć w bolidach F1 czy generalnie samochodach tworzonych z myślą o wyścigach. Endorfy Meta stoi w opozycji do tego trendu. I bardzo dobrze!

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Rynek foteli komputerowych zdominowały kubełkowe konstrukcje, inspirowane siedzeniami jakie można znaleźć w bolidach F1 czy generalnie samochodach tworzonych z myślą o wyścigach. Endorfy Meta stoi w opozycji do tego trendu. I bardzo dobrze!

Jeżeli chodzi o same fotele do pracy przy komputerze, to można wyróżnić trzy główne typy, które przez ostatnie lata albo tylko wzmocniły swoją pozycję na rynku, albo skradły serca innowacyjnym podejściem do problemu. Wśród wspomnianych typów znajdują się fotele dla graczy zwane też gamingowymi, fotele biurowe oraz ergonomiczne.

Każdy z nich trafia do innej grupy odbiorczej, a co za tym idzie znacząco odróżniają się pod względem wyglądu, zastosowanych rozwiązań czy w końcu także ergonomii użytkowania. To właśnie ten ostatni element często, choć nie zawsze, nie idzie w parze z konstrukcjami dla graczy. Na szczęście nie jest tak w 100% przypadków, a jawnym dowodem na taki stan rzeczy jest fotel Endorfy Meta. W naszym przypadku w kolorze czarnym, który połączył świat foteli ergonomicznych i gamingowych w świetnym stylu.  

Fotel Zrób-to-Sam

Nie jest jakimś wielkim zaskoczeniem, że fotel przychodzi do Was w częściach, które musicie poskładać we własnym zakresie. Na szczęście, w odróżnieniu od niektórych produktów konkurencji, montaż fotela jest zaskakująco prosty i nawet przyjemny. Śruby zostały posegregowane w specjalnym blistrze razem ze wszystkimi potrzebnymi narzeczami. Także nawet jeżeli nie macie zestawu śrubokrętów w domu, to i tak sobie poradzicie z poskładaniem tego fotela. Oczywiście na własnych narzędziach pracuje się lepiej, ale to już kwestia indywidualna.

Złożenie w całość fotela od momentu wyciągnięcia go z kartonu, który swoją drogą wciąż nie należy do najmniejszych, zajmuje około 30 minut. Bez większych problemów możecie go złożyć w pojedynkę, ale jeżeli będziecie mieć kogoś to pomocy, to będzie to o wiele łatwiejsze zadanie. Po tym można już wygodnie rozsiąść się w fotelu i odkrywać wszystkie możliwości jego regulacji.

Czym jest ergonomia?

Zanim jednak przejdę do tego co ten fotel faktycznie oferuje i w jaki sposób łączy świat gamingu i ergonomii, to muszę najpierw nieco wyjaśnić to drugie pojęcie. Sama wygoda użytkowania takiego fotela przez długie godziny to nie wszystko na co powinniście zwracać uwagę. Pojęcie jako takie jest znacznie szersze i kryje się pod nim wiele drobnych zastrzeżeń i niuansów, które także trzeba brać pod uwagę, jeżeli poszukujecie takiego fotela dla siebie.

Fotel komputerowy powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa. Innymi słowy zarówno jego siedzisko, jak i oparcie powinno być tak zaprojektowane, by przez cały czas niejako wymuszać odpowiednią krzywiznę kręgosłupa, nie ograniczając przy tym naszych ruchów. Niestety fotele gamingowe, a już w szczególności o profilu kubełkowym, tego nie oferują, znacząco ograniczając nasze ruchy. Ponadto popularne poduszki z regulowaną wysokością często po prostu przeszkadzając zamiast pomagać.

Jak w tym odnajduje się Endorfy Meta?

Tak jak już wyżej wspominałem, wiele foteli gamingowych mocno inspiruje się konstrukcjami kubełkowymi, znanymi z samochodów wyścigowych. Endorfy Meta nie jest tutaj wyjątkiem, jednak nie jest to też klasyczne kubełkowe siedzisko. Jednymi z najważniejszych różnic, które można wskazać są:

  • Płaskie siedzisko, które dodatkowo nie ma ograniczeń po bokach. Dzięki temu można wygodniej usiąść, a sam fotel nie narzuca nam bezpośrednio, w jaki sposób powinniśmy mieć ułożone nogi.
  • Regulowany zagłówek – to udogodnienie już samo w sobie jest ewenementem wśród konstrukcji dla graczy. Zazwyczaj rolę takiego zagłówka pełni poduszka, która trzyma się górnej części fotela za pośrednictwem gumki i raczej rzadko pozostaje w takiej samej pozycji podczas użytkowania.
  • Segmentowe oparcie, czyli kolejna rzecz, która jest bardzo rzadko spotykana w kontrukcjach dla graczy. W przypadku Endorfy Meta oparcie zostało nie tylko wyprofilowane, ale i specjalnie podzielone. Wszystko po to, by zaoferować maksymalne podparcie dla kręgosłupa.

Właśnie takie, a nie inne decyzje konstrukcyjne przełożyły się na stworzenie fotela dla graczy, który jednocześnie zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w czterech kluczowych odcinkach: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym oraz guzicznym. To jednak nie wszystko, bo podparta jest także obręcz barkowa, która razem z odcinkiem szyjnym oraz lędźwiowym jest najbardziej narażona na ból przy długotrwałym siedzeniu.

Nie tylko profil

Na ergonomię fotela wpływa jeszcze jeden niezwykle istotny element, a mianowicie materiał, z którego został wykonany. Najpewniej zauważyliście, że ostatnio bardzo popularne są fotele skórzane albo raczej pokryte skóropodobnym materiałem. Ten jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości, ale ma też jeden zasadniczy problem. Fotel wykonany w całości z takiego materiału nie zapewnia odpowiedniej wentylacji.

W takich zadaniach znacznie lepiej sprawdza się tkanina. Ogromną różnicę zauważycie w szczególności latem, a już zwłaszcza jeżeli nie macie komfortu posiadania w pokoju klimatyzacji. Fotele skórzane są w tę porę roku, przynajmniej moim zdaniem, przekleństwem każdego gracza czy osoby pracującej przy komputerze.

Endorfy Meta nie tylko jest pokryty oddychającą tkaniną, ale ten dodatkowo ma uwydatnione kanały wentylacyjne, które pomagają odprowadzać ciepło. Nie bez znaczenia jest tutaj także segmentowa konstrukcja, która zapewnia dodatkowy przepływ powietrza na plecach. Jeżeli chodzi o siedzisko, to może tutaj nie ma kilku segmentów, ale już samo pokrycie oddychającą tkaniną wystarcza, by Wasza skóra mogła oddychać i pocić się znacznie mniej. Nie będziecie mieć tego dyskomfortu „przyklejania” się do fotela przy wyższych temperaturach za oknem.

Regulacja nie bez znaczenia

Ostatnim istotnym elementem całości takiego fotela jest możliwość jego regulacji i dopasowania pod swoje preferencje. Nie mam tutaj na myśli jedynie zmiany wysokości siedziska, to podstawowa możliwość praktycznie każdego fotela biurowego czy dla graczy. Jednak w tym wypadku jako, że cały czas jest mowa o fotelu, który łączy świat ergonomii i gamingu, jasnym jest, że rozwiązania będą się przenikać.

W fotelach Endorfy Meta można wyróżnić łącznie cztery rodzaje regulacji. Nie będę ukrywał, że jest to całkiem sporo stopni swobody jak na fotel dla graczy. Jednak o jakich konkretniej możliwościach mowa?

  • Wysokość siedziska – to tak jak już wcześniej wspominałem jest absolutną podstawą. To właśnie dzięki tej opcji fotel będzie nadawał się dla szerokiego grona odbiorców, przynajmniej pod względem wzrostu. Jeżeli chodzi o specyfikację, to siłownik gazowy klasy 4 pozwala na regulację w zakresie od 420 do 500 mm wysokości siedziska. To odpowiada zakresowi wzrostu użytkowników od 160 do 185 cm. Z kolei jeżeli chodzi o wagę, to ta maksymalna wynosi 120 kg.
  • Podłokietniki – element, bez którego nie ma fotela biurowego, gamingowego czy generalnie do pracy przy biurku. W tym przypadku możecie je regulować praktycznie na wszystkie możliwe sposoby. Zaczynając od wysokości w 4 poziomach, przez wysunięcie elementów, na których opieracie ręce, a kończąc na ich rotacji. Jedyne czego nie można z nimi zrobić, to przesunąć ich w poziomie, od siebie lub do siebie.
  • Zagłówek – ten element sam w sobie jest niecodzienny dla rozwiązań dla graczy. Zwykle występuje on w formie poduszki nakładanej na górną część fotela. W tym wypadku zagłówek montowany jest osobno, a do tego oferuje regulację w dwóch płaszczyznach. Poza tym, że możecie zmienić jego wysokość za pomocą specjalnego przycisku, to jest jeszcze opcja dostosowania konta nachylenia.
  • Synchroniczny mechanizm pochylenia – no i ostatni element, który jest największą różnicą względem klasycznych foteli dla graczy. Tutaj zamiast osobnego mechanizmu do pochylenia siedziska i oparcia jest jeden, który działa synchronicznie. Jednocześnie utrzymuje on przez cały czas odpowiedni kont pomiędzy siedziskiem i oparciem. Ponadto można go zablokować w dowolnej pozycji. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią się nieco odchylić w trakcie pracy czy „relaksującej” rozgrywki w ulubionej grze.  

Świetne połączenie, ale czy udane?

Wiele firm próbowało swoich sił w stworzeniu fotela dla graczy, który byłby jednocześnie wygodny, stawiał na ergonomiczne rozwiązania, ale i oferował nietuzinkowy wygląd i ponadprzeciętne wykonanie. Niestety, jak możecie się domyślić, nie wszystkim się to udało. Niemniej mariaż ergonomii i gamingowego ducha w wykonaniu Endorfy w postaci fotelu Meta wychodzi przed szereg.

Ten fotel należy do jednych z najwygodniejszych na jakich dane mi było pracować. Osobiście bardzo cenię sobie możliwość dostosowania konta nachylenia oparcia wraz z siedziskiem. Jednocześnie całość, która została wykończona materiałem, jest naprawdę wysokiej jakości, no i tak jak obiecywał producent, nie ma najmniejszych problemów w poceniem się czy jakimkolwiek dyskomfortem.

Fotel Endorfy Meta BK

Pod względem ergonomii czy nawet bólu pleców, który niestety od czasu do czasu mi dokucza, tutaj także muszę stwierdzić, że jest bardzo dobrze. Producent twierdzi, że można w nim spędzić długie godziny i jest to faktycznie prawda, ale tak między nami, to co jakiś czas powinniście odejść od komputera i przejść się po pokoju czy choćby iść nalać sobie wody. Nawet najlepszy fotel ergonomiczny za tysiące złotych monet nic nie poradzi na ból w plecach, jeżeli będzie po prostu za długo siedzieć przy biurku.

Endorfy Meta

Ocena TechnoStrefa.com – 5/5

Skoro już wspomniałem o pieniądzach. Endorfy Meta wyceniony został, przynajmniej na ten moment na mniej niż 1000 zł. Jeżeli zestawimy ten model z innymi fotelami, które bazują na konstrukcji kubełkowej i są niekiedy nawet droższe, to ja osobiście nie zastanawiałbym się i postawiłbym na propozycję od Endorfy. Tutaj po prostu wszystko jest na miejscu, chociaż oczywiście kwestia designu to już kwestia indywidualna.

Niemniej możecie dać znać w komentarzu na jakich fotelach siedzicie na co dzień i czy planujecie wymianę swojego aktualnego fotela na jakiś inny.

Fotel Endorfy Meta został dostarczony przez producenta.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.