Jak sprawdzić rzeczywistą prędkość internetu?

Życie w dzisiejszych czasach bez Internetu byłoby bardzo ciężkie. Mało kto jest w stanie sobie to wyobrazić. Różni dostawcy oferują inne prędkości, jednak te nie muszą wcale pokrywać się z rzeczywistością. Zatem jak sprawdzić rzeczywistą prędkość Internetu?

Awatar Marta Urbaniak

Prędkość Internetu nie zawsze taka sam

Prędkość działania Internetu jest istotna, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość istotnych działań odbywa się właśnie w sieci i to w niej spędza się większą część dnia. Wykonywanie swojej pracy bez przeszkód, spotkania online bez zacinania się obrazu oraz dźwięku, płynne rozgrywki, szybkie pobieranie plików z Internetu czy streaming filmów w wysokiej jakości są możliwe, gdy masz szybki Internet.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Czym jest DNS i jak w ogóle działa ten system?

Raczej wszyscy wiedzą, że rozwoju technologii nie da się zatrzymać, ale już zdecydowana mniejszość stara się być na bieżąco. Czym więc jest DNS, po co się z niego korzysta i jakie przynosi w ogóle korzyści?

Czytaj artykuł

Jednak w zależności od wybrania konkretnej oferty u danego dostawcy możesz oczekiwać różnych prędkości. Warto pamiętać, że to co jest zawarte na umowie, wcale nie musi być prawdą. Często prędkość wysyłania i odbierania danych może być niższa od deklarowanej na papierze. Istnieje jednak sposób, aby sprawdzić jaką masz aktualną, rzeczywistą prędkość Internetu.

Pomiar prędkości – testy

Do wykonania pomiaru przydadzą się różne testy prędkości. Są one łatwym w użyciu narzędziem, które w kilka chwil poda Ci prędkość pobierania danych z sieci, ich wysyłania. Pokaże również jakie jest opóźnienie z jakim komputer otrzymuje odpowiedź od serwera (ping), jeśli takie występuje. Oczywiście im niższa wartość pingu tym lepiej, bo opóźnienie będzie krótsze.

Warto mieć na uwadze, że wyniki testów mogą różnić się w zależności od dostawcy i aktualnych warunków sieciowych. W momencie wykonywania testu najlepiej jest mieć wyłączone aplikacje w tle, zapory sieciowe i mieć jedynie uruchomiony test. A komputer lub urządzenie na którym będziesz wykonywać test, powinno być jedynym podpiętym do sieci.

Również powinieneś na ten moment zatrzymać pobieranie oraz podłączyć kabel sieciowy/Ethernet do komputera, aby test zmierzył pełnię możliwości Twojego Internetu. Połączenie bezprzewodowe oferuje zazwyczaj wolniejszy przesył danych z racji pokonywania przeszkód w postaci ścian czy zbyt oddalonego routera.

Jaki test najlepiej wybrać? Jest wiele opcji, oto kilka z nich:

SpeedTest.pl

Odwiedź stronę SpeedTest.pl i kliknij przycisk “START”, aby przeprowadzić test prędkości łącza internetowego. Wynik przedstawi prędkość pobierania, wysyłania oraz opóźnienie (ping).

Jest to jeden z popularniejszych testów, który jest łatwy w użyciu i wykonasz go na komputerze, jak i urządzeniach mobilnych. Po założeniu konta, będziesz miał wgląd do pomiarów wykonanych na różnych akcesoriach.

Netia

Jeśli korzystasz z usług Netii, możesz użyć ich dedykowanego testera prędkości Internetu. Jednak najpierw wyłącz zaporę sieciową, następnie kliknij “Start” i poczekaj na wyniki pomiaru.

Minimalistyczny interfejs jest intuicyjny w obsłudze i przedstawi jedynie 3 najważniejsze wartości. Dodatkowo wizualna prezentacja pomoże w ocenić czy szybkość przesyłu jest wystarczająca.

Speedtest od Ookla

Użyj globalnego narzędzia Speedtest od Ookla. Pobierz aplikację na swoje urządzenie i sprawdź prędkość łącza stacjonarnego lub mobilnego. Jest również możliwość wykonania testu poprzez przeglądarkę internetową.

Z poziomu witryny możesz pobrać natywny test przeznaczony do konkretnego urządzenia jak smartfon, komputer czy nawet telewizor, ale jedynie AppleTV. Co ciekawe istnieje również wariant dla programistów.

PRO Speed test

Pobierz aplikację na smartfona lub swój komputer. Na swoim urządzeniu stacjonarnym możesz skorzystać z certyfikowanego systemu pomiaru jakości usługi dostępu do Internetu, niezbędne będzie do tego założenie konta. Za sprawą aplikacji na komórkę wykonasz pomiaru niecertyfikowanego.

Po pobraniu i wyrażeniu zgody na uprawnienia i zbieranie danych kliknij “START”. Ukażą się 3 wspomniane wartości: ping, pobieranie, wysyłanie oraz dodatkowo jitter, czyli zmienna opóźnień w przesyłaniu danych. Widoczna będzie również ocena szybkości Internetu wykorzystywanego do różnych czynności w skali od 1 do 5.

Ogólna jakość połączenia z siecią może być lepsza lub gorsza o określonych porach dnia, na przykład gdy większa liczba osób korzysta z Internetu. Również to z jakiego serwera korzystasz może mieć wpływ na wyniki testu oraz samą prędkość Internetu.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jak udostępnić Internet z telefonu? – Prosty Poradnik

Czy zastanawiałeś się, jak udostępnić Internet z telefonu na inne urządzenia? Istnieje kilka prostych metod, które pozwolą Ci dzielić się siecią. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku jak to zrobić niezależnie, czy używasz Androida czy iOS-a.

Czytaj artykuł

Testy te online, jak i w formie aplikacji pozwalają w łatwy sposób sprawdzić, czy dostawcy Internetu faktycznie oferują deklarowaną przez nich szybkość działania. W razie skrajnie niskich wartości możesz skontaktować się ze swoim dostawcą w celu rozwiązaniu problemu. Jednym z nich może okazać się przestarzały model routera, który nie obsługuje najnowszych częstotliwości pasm.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.