Kärcher RCV 5 – co potrafi robot sprzątający od legendarnej firmy?

Firm tworzących roboty sprzątające jest naprawdę sporo, a do całego grona dochodzi również nietypowy rywal ze swoimi modelami. Czy Kärcher RCV 5 będzie równie dobry jak inne urządzenia czyszczące tej marki?

Awatar Marta Urbaniak

Czy Kärcher potrafi robić roboty sprzątające?

Po usłyszeniu legendarnej nazwy nazwy “Kärcher”, pierwsze co przychodzi na myśl, to raczej myjki ciśnieniowe czy narzędzia ogrodowe. Jak się okazuje, w asortymencie do czyszczenia domu znajduje się również kilka modeli robotów sprzątających, w tym model Kärcher RCV 5.

Jest to stosunkowo tani model, kosztujący 2 649 zł (przynajmniej na moment pisania tego tekstu), który został wyposażony w system laserowej nawigacji LiDAR, czujnik 3D z kamerą od frontu, czujnik kolizji z boku oraz czujnik uskoku od spodu podłoża. Dzięki temu robot nie spadnie ze schodów, ani nie uderzy przechodzącej osoby. Dodatkowo wykryje, gdy podczas sprzątania napotkane zostaną takie przeszkody jak obuwie, skarpetki, kable, krzesło czy nawet wagę.

Co w pudełku?

Po otworzeniu pudełka ujrzycie zapakowanego w worek robota sprzątającego, a do niego dołączona jest oczywiście instrukcja obsługi, stacja do ładowania z kablem, dodatkowa szczotka boczna (jedna jest już zamontowana), 2 ściereczki do mopowania mocowane na rzep, 2 filtry HEPA zatrzymujące kurz, narzędzie do czyszczenia z nożykiem, a w samym robocie macie szczotkę główną, pojemnik na zanieczyszczenia oraz zbiornik na wodę.

Krótka specyfikacja

Ten ważący 3,9 kg robot sprzątający ma wymiary 350 mm x 97 mm, jego obudowa  została wykonana z białego tworzywa sztucznego, na którym znajdziecie żółte charakterystyczne akcenty wokół przycisków i przy logo umieszczonym na wysepce z laserem. Obok niej znalazł się włącznik oraz przycisk powrotu do stacji ładującej. Po otworzeniu klapy zakrywającej połowę robota, widać mały pojemnik na zanieczyszczenia o pojemności 330 ml, a pod pokrywą umieszczony został filtr HEPA. Trochę poniżej macie zbiornik na wodę o pojemności 240 ml, do którego możecie wlać jedynie czystą wodę bez detergentów. Oczywiście nie mogło zabraknąć stacji ładującej, ta ma wymiary 135 x 150 x 99 mm.

Ten robot odkurza z mocą 5000 PA, a akumulator litowo-jonowy o pojemności 5 200 mAh wystarcza na 120 minut pracy. Wydajność czyszczenia będzie się różnić w zależności od trybu pracy, a są ich 3 (Odkurzanie, Odkurzanie z mopowaniem, Mopowanie). Producent podaje, że wyczyszczone będzie 85 m2/h. Realnie, wyczyszczenie mieszkania o powierzchni 21,9 m2 w trybie ssania na medium zajęło 34 minuty i stan robota od 100% przed czyszczeniem “zjechał” do 65% po powrocie do stacji ładującej.

Centrum dowodzenia w aplikacji Home Robots

Zarządzanie robotem jest wygodne za pomocą dedykowanej aplikacji Home Robots od Kärcher. Po wybraniu modelu, w tym przypadku “Kärcher RCV 5”, wyświetlona zostanie instrukcja konfiguracji sieci, bowiem ten robot sprzątający łączy się z aplikacją za pomocą Wi-Fi. Po wciśnięciu odpowiednio przycisków, zostaniecie poproszeni o wpisanie nazwy i hasła do Waszego Wi-Fi. A następnie będziecie musieli wcisnąć przycisk “CONNECT” na ekranie, aby połączyć się z pozycją “Kaercher…”.

Robot przed przystąpieniem do czyszczenia przejedzie w każdy kąt i zarejestruje ściany i przeszkody, aby stworzyć mapę mieszkania. Jest do tego dedykowany tryb “Szybkie tworzenie map” w ustawieniach. Po przejechaniu całości, będziecie mieć widoczną mapę mieszkania w aplikacji z podziałem na pokoje w różnych kolorach. Widoczne jest również w którym pokoju znajduje się robot i jego stacja ładowania.

Dostosuj obszar czyszczenia

Jest również segment z listą map, jeśli potrzebujecie mieć ich kilka zapisanych, a jest to szczególnie przydatne, gdy macie piętro i musicie przenieść robota. Wtedy wybieracie odpowiednią mapę i robot rozpocznie swoją pracę w tym obszarze.

W momencie, gdy macie obszary których robot ma unikać, jak chociażby kącik dla dziecka czy legowisko dla psa, to możecie wyznaczyć „strefy wyłączenia” czy „wirtualne ściany”, które uniemożliwią wjechanie w określony obszar. W moim odczuciu pole jakie możecie zaznaczyć mogłoby być mniejsze, aby zaznaczyć na przykład chodzik dla dziecka, który okazjonalnie znalazł się w pokoju. Jest również opcja ustawienia „strefy bez mopowania” na stałe, zaznaczenie obszaru odbywa się poprzez naniesienie kwadratu na wybrane miejsce.

Kolejny segment z opcjami to “praca w obszarze”, tam możecie nadać charakterystycznych nazw pokojom odpowiednio do ich charakterystyki. Możecie tutaj podzielić pokój na 2 segmenty, aby były one sprzątane osobno. W takim momencie na mapie 1 pokój będzie widnieć jako 2 osobne pomieszczenia. Obok znajdziecie również opcję połączenia obszarów w 1 pokój.

Opcje sprzątania

Na pulpicie jest widoczny stan baterii oraz informacja o aktualnym procesie. Z tego miejsca możecie łatwo wybrać sprzątanie całości “Standard” lub wybrać pokój, który ma zostać wyczyszczony i ustawić sposób sprzątania pod przyciskiem “Dopasuj”. Możecie wybrać 1 lub 2 cykle sprzątania, wtedy robot ponownie przejedzie całą powierzchnię.

Poniżej są do wyboru wspomniane tryby sprzątania na sucho, mieszany i na mokro. Z kolei są aż 4 stopnie siły ssania (Cicho, Standard, Medium oraz Turbo), należy pamiętać, że robot będzie pracował odpowiednio głośniej wraz ze wzrostem mocy (Cicho 44-50 db, Standard 45-55 db, Medium 48-58 db, Turbo 59-66 db).

Podczas wybrania trybu mieszanego lub na mokro macie możliwość wybrania jednego z trzech stopni przepływu wody przez ściereczkę czyszczącą (Niski, Średni, Wysoki). Na pulpicie znajduje się też opcja wybrania stylu mopowania: energooszczędne lub dokładne. Pierwsze charakteryzuje się śladem prostych linii, a dokładne mopowanie zmusza robota do wykonywania ruchu po literze “Y”, aby powierzchnia była lepiej przeczyszczona na mokro.

Po każdym czyszczeniu macie pokazany obszar czyszczenia podczas tej sesji oraz czas jej trwania pod nazwą robota sprzątającego na pulpicie głównym. Po wejściu w główne ustawienia macie wszystkie rejestry sprzątania urządzenia. Pokazany jest łączny czas sprzątania, suma wartości powierzchni oczyszczonych obszarów i liczba odbytych operacji sprzątania.

Proste, a przydatne

Aby ułatwić sobie codzienne życie, możecie z góry ustalić harmonogram pracy robota sprzątającego. Wybieracie kiedy ma się powtarzać czynność, czyli w jakie dni, godzinę oraz ustawienia sprzątania. Ustawienia “nie przeszkadzać” pozwolą na okno czasowe, podczas którego robot nie będzie sprzątał, nawet pomimo wcześniej nadanego harmonogramu.

W sekcji utrzymanie zobaczycie szacowany stan elementów robota i tym samym będziecie wiedzieć, kiedy należy je wyczyścić czy wymienić. Niektórych opcji trzeba się trochę naszukać zanim się je znajdzie, ale cieszy tak szeroki ich wachlarz. Nie połączycie robota z Google Home Czy Alexą, a tylko z aplikacją Home Robots, co warto mieć na uwadze.

Dodatkowe ustawienia

W samych ustawieniach robota macie ustawienia dotyczące czyszczenia dywanów. „Tryb boost” po wjechaniu na dywan i po jego wykryciu dostosuje moc ssania. Jest również tryb omijania dywanów, jeśli macie taką potrzebę oraz pokazywane są obszary z dywanem na mapie.

Oczywiście znajdą się również bardziej podstawowe ustawienia, jak język komunikatów, włączenie i wyłączenie powiadomień głosowych i ich głośność. Tak, ten robot sprzątający informuje o podejmowanej akcji, ale jeśli nie chcecie słyszeć komunikatów, to można je wyłączyć.

Sprzątanie w praktyce

Robot podczas czyszczenia różnego rodzaju zabrudzeń w ogólnym rozeznaniu poradził sobie dobrze. Przy napotkaniu ryżu niestety rozsypał go na boki, przez co po przejechaniu całej powierzchni, zostało kilka ziarenek na podłodze. Brokat czy inny bardzo drobny brud może wymagać podwójnego czyszczenia.

Każdy inny rodzaj zanieczyszczeń został usunięty podczas pojedynczego sprzątania. Główna szczotka jest pływająca, dzięki czemu zostanie dociśnięta do podłoża, uskoków czy wzniesień, jakie robot napotka na swojej drodze. Taki mechanizm pozwala dokładniej docierać do trudnych miejsc.

Kärcher RCV 5 dobrze sobie radzi z kątami, ku zaskoczeniu dokładnie je wymiótł boczną szczotką ze sztucznego włosia na gumowych rączkach. Nie musicie się martwić o zanieczyszczenia pod samą ścianą czy w rogu, te zostaną spokojnie usunięte.

Skoro mowa o spokoju, to można wspomnieć o czasie pracy i nie chodzi mi o to ile robot sprzątający wytrzymuje na pojedynczym ładowaniu. A o wolne poruszanie się po mieszkaniu w celu wyczyszczenia. Jednym słowem Kärcher RCV 5 „nie śpieszy się” w porównaniu do innych modeli, jednak nie jest to wada, a jedynie uwaga.

Robot w przypadku twardych dywanów wjedzie na nie bez problemów, z miękkimi może się “ trochę pomęczyć” i je podwijać. Koniec końców je też wyczyści i to dokładnie. Jest to model przeznaczony do twardych podłóg i dywanów raczej z krótkim włosiem. Średnie czy długie włosie może już być trochę problematyczne, ze względu na fakt, że okruszki mogą dostawać się na sam spód i ciężko ich dosięgnąć.

W momencie, gdy ktoś z Was ma płytki, które są z wgłębieniami, a takie są u mnie w kuchni, to robot może nie zassać dokładnie drobinek i pozostawić ich niewielką ilość. Na płaskiej podłodze radzi sobie jednak z nimi świetnie. Ze względu na wysokość robota – 97 mm, w zależności od posiadanych mebli, może nie wjechać pod nie i te zakamarki będą wymagały osobnego wyczyszczenia.

Jeśli chodzi o mopowanie to miałam obawy, że przy wyborze przepływu wody na “Wysoko” kuchnia będzie przysłowiowo “pływać”. Jednak tak się nie stało. Różnice w dawkowaniu wody były przyzwoite, płytki były widocznie mokre, ale wyschły bardzo szybko. Dla lepszego efektu można zwilżyć ściereczkę przed rozpoczęciem czyszczenia.

Z uwagi na fakt, że do zbiornika możecie wlać tylko czystą wodę, zaschnięte plamy nie zostaną poprawnie wyczyszczone, o ile w ogóle w zależności od rodzaju zabrudzenia. Świeże plamy zostaną usunięte, a jeśli są większe, to warto wybrać dokładny tryb mopowania.

Podczas swojej pracy zdarzało mu się wjechać zderzakiem w elementy, aby rozpoznać, że tuż obok jest ściana. Podczas wykrycia elementu na swojej drodze omijał je i jeśli zidentyfikował jeden z 5 charakterystycznych przedmiotów, to oznaczał je na mapie. Problemem mogą być fotele z nóżkami o nietypowym kształcie. W salonie był fotel o stalowych nóżkach, które są prowadzone po podłodze, robot nie widział ich, najeżdżał i zostawał w miejscu.

Czyszczenie robota

Pojemnik na zabrudzenia jest wyjmowany w górę, po wcześniejszym otworzeniu klapy i wciśnięciu 2 przycisków do środka pojemnika. Aby go opróżnić musicie otworzyć klapkę, która dobrze siedzi w miejscu i trzeba użyć trochę naporu, aby ją otworzyć.

Tym samym nie ma obawy o przypadkowe otworzenie się podczas wyjmowania. Otwór nie jest na całej długości i w celu opróżnienia trzeba przechylać pojemnik na boki, aby zawartość została usunięta, co jest trochę mało wygodne. Nieraz trzeba delikatnie pociągnąć duże kępki kurzu, aby te wyleciały. Na szczęście, aby dostać się do filtra musicie tylko unieść małą klapkę.

Wyjmowanie zbiornika na wodę odbywa się już łatwiej, po wciśnięciu jednego przycisku i pociągnięciu się do siebie. Jest on mocowany razem z uchwytem na mopa, który odłącza się osobno. Po wciśnięciu 2 czarnych przycisków do środka, zbiornik sam wysuwa się w przód. Zaślepka po lewej stronie umożliwia wygodne wlanie świeżej wody do pojemnika.

Ściereczka do czyszczenia w zależności od stopnia zabrudzenia może często wymagać wyczyszczenia. Jej zdejmowanie jej banalnie proste. Odpinacie materiał od rzepów, a następnie wysuwacie ściereczkę ze szczeliny. Ta trzyma się w niej dzięki obszyciu materiałem paska z tworzywa sztucznego.

Dostęp do głównej szczotki jest oczywiście od dołu urządzenia, tam też są 2 czarne przyciski, po których naciśnięciu płynnym ruchem usuniecie osłonkę i łatwo wyjmiecie szczotkę do czyszczenia. Tutaj może przydać się narzędzie do czyszczenia z włosiem i nożykiem do przecinania włosów.

Podsumowanie

Robot sprzątający Kärcher RCV 5 to relatywnie tani robot do sprzątania na co dzień, który spełnia swoje zadanie. Bogaty wachlarz ustawień pozwala dostosować tryb sprzątania do potrzeb. System nawigacji LiDAR ułatwi mapowanie i poruszanie się robota po pomieszczeniach. Ten model sprawdzi się dla osób, które regularnie, każdego dnia chcą sprzątać swój dom, mają przestronne pokoje i nie posiadają zbyt fikuśnych mebli.

Jeśli niewiele wystarczy Wam do szczęścia i nie macie w nawyku zapominać o rozlanej kawie na płytkach w kuchni, to jest to model dla Was za niewielkie pieniądze.

Kärcher RCV 5 został wypożyczony do testów od producenta.

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez