BellaBot

Kerfuś, czyli kilka słów o robocie BellaBot!

Co tak naprawdę potrafi BellaBot, czyli robot podający, który w ostatnim czasie zyskał popularność jako Kerfuś? Przyjrzyjmy się jego umiejętnościom, a także korzyściom, które już niedługo może przynieść kolejnym lokalom!

Jeśli ktoś był nieobecny w Internecie przez ostatnie dni…

Zanim jednak wspomnimy o samym projekcie BellaBot, wystawimy rękę w kierunku osób, które jakimś cudem nie słyszały jeszcze o Kerfusiu. Imię tego inteligentnego robota podającego w żadnym stopniu nie jest przypadkiem. Zawdzięcza on je sieci hipermarketów Carrefour, bowiem to właśnie z obecności w tych sklepach ludzie zapamiętali go najbardziej. Nagły wzrost popularności Kerfusia – oprócz masy internetowych filmików z jego udziałem – spowodował również pewien dość niecodzienny incydent.

Jak mogliśmy dowiedzieć się w ostatnich dniach, ktoś chciał wykorzystać Kerfusia (i to dosłownie!) do zaspokojenia swoich potrzeb. Sytuacja momentalnie stała się viralem, na skutek czego, w Internecie pojawiła się masa artykułów i filmików o niecodziennej przygodzie Kerfusia. Na naszym tiktokowym profilu również pojawił się krótki filmik o samym Kerfusiu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym w ogóle jest BellaBot?

BellaBot to innowacyjny robot podający od firmy Pudu Robotics, którego wyposażono w multimodalne funkcje interakcji. Jego głównym przeznaczeniem są oczywiście restauracje i inne lokale gastronomiczne, w których BellaBot może na przykład rozwozić zamówienia. Robot ten, oprócz interakcji głosowych opartych na sztucznej inteligencji, wyposażony został również w sygnały świetlne i interakcje dotykowe.

źródło: PUDU

Koci robot kelner dysponuje częstotliwością wykrywania przeszkód do 5400 razy na minutę. Co więcej, kąt wykrywania z przodu to nawet 192°, zaś maksymalny zasięg wykrywania przeszkód przekracza 10 metrów! BellaBot zna dziesiątki „ekskluzywnych, oryginalnych wyrażeń” którymi może odpowiadać podczas interakcji z ludźmi i jednocześnie sprawiać wrażenie prawdziwego kota.

Robot podający od firmy Pudu Robotics waży aż 55/57 kg i może pochwalić się maksymalnym udźwigiem na poziomie 40 kg lub 10 kg na każdą tacę. Ładowanie zajmuje około 4,5 godziny, ale dzięki wymiennym bateriom – wytrzymującym po 12 h pracy – BellaBot może nam służyć niemal 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Robot może poruszać się z prędkością od 0,5 do 1,2 m/s, jednocześnie pokonując powierzchnie o maksymalnym nachyleniu mniejszym niż 5°.

Co odpowiada za inteligencję tego robota?

Jak możemy przeczytać na stronie ProCobot, BellaBot może wykonać nawet 400 dostaw dziennie, kiedy pracownik restauracji w tym czasie wykona około 200-300. Pudu Robotics pomyślało również o sytuacji, w której ktoś będzie chciał zatrudnić całą rodzinę robotów do pracy w lokalu! BellaBot został bowiem przystosowany do trybu dostarczania za pomocą wielu robotów, który obsługuje nawet 20 maszyn jednocześnie.

Nie ma więc żadnych obaw, że Bella nie poradzi sobie z nieco większymi powierzchniami! Co więcej, robot podający nie tylko dowiezie zamówienia czy potrzebne akcesoria, ale również zadba o odpowiednią obsługę klienta. Po dotarciu do wyznaczonego wcześniej stolika, głosowo poinformuje klienta o numerze dostarczonego zamówienia, a także zachęci go do odbioru! BellaBot zajmie się również klientami, którzy dopiero zawitali do lokalu, zapraszając ich do jednego z wolnych stolików.  

źródło: PUDU

Jeśli wspomnieliśmy już o najważniejszych i najbardziej interesujących funkcjach BellaBota, nie należy zapominać o równie ważnej kwestii, czyli aspekcie bezpieczeństwa. Pojawianie się tego typu robotów w publicznych lokalach to oczywiście dopiero początek rozwoju technologicznego w tym kierunku, więc nic dziwnego, że niektórzy mogą mieć obawy w tym temacie. Firma Pudu Robotics pomyślała jednak o wszystkich niebezpieczeństwach, które mogłyby czyhać na wystraszonych klientów.

źródło: PUDU

BellaBot dysponuje kamerą głębi 3* RGBD, która zapewnia najsilniejszą – obecnie możliwą – percepcję trójwymiarową. Dzięki temu, robot podający potrafi dokładnie wykrywać przeszkody na swojej drodze, a w przypadku ich napotkania odpowiednio wcześnie się zatrzymać. Jego czasu reakcji w takich sytuacjach mogliby pozazdrościć nawet ludzie, bowiem wynosi on zaledwie 0,5 sekundy! W wykrywaniu ewentualnych niebezpieczeństw zdecydowanie pomagają czujniki 3D i nowa, modułowa obudowa, dzięki której robot może zatrzymać się dosłownie w każdej chwili, niezależnie od aktualnej pozycji.

ŹRÓDŁO: PUDU, ProCobot

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!