Koparki kryptowalut będą uczyć AI na masową skalę!

Interes związany z kopaniem kryptowalut przestał być opłacalny wraz ze wzrostem cen prądu i spadkiem wartości tokenów. Pozostaje tylko wykorzystać zgromadzoną moc obliczeniową do wyższego celu, czyli trenowania modeli AI.

Awatar Marta Urbaniak

Kopanie kryptowalut zakończyło się w zeszłym roku, ze względu na odpływ kapitału z rynku.

Firmy zajmujące się zarobkowym kopaniem kryptowalut drastycznie podupadły przez spadki wyceny tokenów.

Kilka z nich postanowiło przeznaczyć moc swoich kart graficznych do oferowania usług HPC, w tym trenowania AI.

Dostosuj się, albo zgiń

Szał związany z kryptowalutami wydaje się, że ucichł znacząco w zeszłym roku z czego musiało cieszyć się wielu PC-towców, którzy w końcu mogą zakupić upragnione karty graficzne w niższych cenach.

Kopanie Etherum skończyło się w wyniku zmiany metody wydobywania tej kryptowaluty. To bezpośrednio spowodowało, że cały sprzęt zgromadzony i przeznaczony w tym celu, znacznie stracił na wartości i funkcjonalności. Niestety wiele firm, które skupiało się jedynie wokół kopania kryptowalut „zostało na lodzie”.

Niemniej znaleziono sposób, aby zgromadzonych kilka tysięcy kart graficznych nie poszło na śmietnik. Dwa czołowe podmioty wydobywcze Hut 8 i Hive Blockchain postanowiły przekierować znaczną część mocy obliczeniowej swojego sprzętu na… trenowanie sztucznej inteligencji.

Bowiem tak się składa, że ze względu na swoją specyfikę procesory graficzne zarówno idealnie współgrają z wydobywaniem kryptowalut, jak i trenowaniem AI. Co więcej, aktualnie niezliczona liczba firm i startupów prześciga się, aby implementować AI do swoich produktów, albo tworzyć własne specjalistyczne modele. Zatem omawiane firmy idealnie przekierowały swoją infrastrukturę kart graficznych z jednego dochodowego źródła na drugie.

Więcej AI dla nas!

źródło grafiki HUT 8

Jednakże to dobre wieści dla praktycznie każdego z nas. Teraz dla rozwijających się firm w segmencie AI moc obliczeniowa jest na wyciągnięcie ręki w “fabrykach kopania”. Zatem zarówno dzięki tej zmianie firmy wydobywcze (prawdopodobnie) nie upadną, a nowe podmioty będą miały zasoby niezbędne do tworzenia lepszych narzędzi dla konsumentów.

Poza tym firmy nie będą musiały polegać na sztucznej inteligencji od gigantów, jak Microsoft czy Amazon, zaoszczędzając przy tym ogromne sumy. Niestety wraz z nowym zadaniem wiążą się przeszkody. Przede wszystkim nie wszystkie karty graficzne spełnią się w nowej roli, a konserwacja tych nadających się do trenowania AI będzie kosztowna i czasochłonna.

Niemniej jeżeli pokonają te przeciwności, to układ sił na rynku HPC (High Powered Computing) ulegnie znacznej zmianie. Bardzo możliwe, że twórcy nowych modeli i narzędzi w końcu będą mieli wybór. A będą mogli postawić na gotowe drogie AI od wyżej wymienionych gigantów lub nowych usługodawców pokroju Hive 8, którzy pozwolą zbudować własne modele sztucznej inteligencji.

Podsumowując, nowa ścieżka wydobywców kryptowalut jest na pewno iskrą szansy, a nie pustą nadzieją, że kopanie powróci do łask i odbije się od dna.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Telegram pozwoli Ci kupić fałszywą tożsamość za kryptowaluty

Jeśli macie na zbyciu trochę kryptowalut, a akurat chcielibyście nabyć sobie nową tożsamość, to Telegram ma dla Was świetną okazję! Będziecie mogli jej użyć przy rejestracji, zamiast numeru telefonu!

Czytaj artykuł

Źródło: Tech update, PC Gamer

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez