Routery rozbudowywalne – co to takiego?
Większość użytkowników domowych sieci internetowych raczej nie przeznacza zbyt wiele czasu na wybór odpowiedniego routera, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach tego typu urządzenia otrzymuje się od dostawcy naszej usługi. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do samodzielnego nabycia routera, to cały zakup bardzo często kończy się na wyborze tego, który akurat jest dostępny na przykład w sklepie stacjonarnym.

Możliwości „standardowych” urządzeń nierzadko wystarczają nam na tyle, że ani nam się śni dopłacać do droższych rozwiązań. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie idealne, które pozwoli nam spać ze spokojną głową? No nie do końca, bo z czasem – na przykład przy najbliższej przeprowadzce – Internet domowy w nowym miejscu zamieszkania może być naszym największym problemem do rozwiązania.
W związku z tym firma ASUS postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do użytkowników sieci domowych, którzy wcale nie muszą znać się na tym temacie. Rozwiązaniem sytuacji, w których nasz aktualny asystent internetowy po prostu nie spełnia naszych oczekiwań, okazuje się być router rozbudowywalny.

W związku z tym, nie musimy martwić się o zakup mocniejszego urządzenia, a zamiast tego wystarczy zakupić tani router od firmy ASUS, który pozwoli nam szybko i sprawnie rozbudować domową sieć internetową według własnych potrzeb!
Jak to wygląda w praktyce?
Co jeszcze umożliwia korzystanie z routera rozbudowywalnego i które urządzenia z oferty marki ASUS są kompatybilne z takim rozwiązaniem? Cały proces przedstawimy na przykładzie trzech routerów ASUS-a ze średnio-wysokiej półki cenowej, które zostały wyposażone w łączność Wi-Fi 6 i technologię AiMesh. Dzięki temu urządzenia te mogą łączyć się ze sobą, tworząc jednocześnie inteligentną sieć Mesh.

Najtańsza opcja z portfolio, czyli ASUS RT-AX57
Mimo tego, że model RT-AX57 jest najbardziej klasyczną i przystępną cenowo propozycją od tajwańskiego producenta, to nadal ma on wiele do zaoferowania. Mowa między innymi o maksymalnej przepustowości na poziomie maksymalnie 3000 Mb/s.

Z tyłu zlokalizowano gniazdo WAN i 4 złącza LAN, każde z nich o maksymalnej przepustowości 1 Gb/s. Nie zabrakło także obsługi technologii OFDMA, znacząco usprawniającej sterowanie ruchem sieciowym w momencie podłączenia kilku urządzeń.
ASUS RT-AX59U – dyskrecja i minimalizm
„Starszym bratem” wcześniej opisanego routera jest RT-AX59U, który również wspiera Wi-Fi 6 i technologię AiMesh. Wybór tego urządzenia może się okazać strzałem w dziesiątkę szczególnie dla osób, które nie chcą, aby ich domowy router szczególnie rzucał się w oczy.

Tutaj również dostępne jest 1 gniazdo WAN i 4 porty LAN (wszystkie 1 Gb/s). Dodatkiem jest gniazdo USB w standardzie 3.2 generacji 1, co pozwala skorzystać z modemu 4G LTE / 5G na wypadek, gdy infrastruktura głównego dostawcy internetu ulegnie awarii.
Wisienka na torcie – ASUS TUF Gaming AX4200
TUF GAMING to znana i lubiana seria laptopów dla najbardziej wymagających graczy. Z myślą o tej samej grupie odbiorców został stworzony router TUF Gaming AX4200, który już przy pierwszym kontakcie wzrokowym prezentuje swoje gamingowe zacięcie.

Najlepsze informacje czekają w kartach specyfikacji, bowiem obecny w urządzeniu port WAN obsługuje przepustowość do nawet 2,5 Gb/s. Nie zabrakło też 4 gniazd LAN (1 Gb/s), czy zestawu chłodzenia, co wszystko razem przekłada się na najmniejsze możliwe opóźnienia.
Kilka słów o AiMesh i rozbudowie sieci
Wszystkie przedstawione wyżej routery oferują pełne wsparcie dla Wi-Fi 6, a także technologii AiMesh. Jak więc przeprowadzić cały proces rozbudowywania domowej sieci za pomocą wspomnianej technologii, jeśli jesteśmy w posiadaniu odpowiedniego urządzenia?

Najważniejszym aspektem jest chyba to, iż cały proces jest banalnie prosty i nie potrzeba do niego nawet grama profesjonalnej wiedzy o internetowych sieciach domowych. Wszystkim możemy zająć się za pomocą dedykowanej aplikacji ASUS Router, dostępnej w Google Play i Apple Store. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się i przebrnięcie przez krótką konfigurację.

Dzięki temu będziemy mogli uruchomić nasze nowe urządzenie, a następnie również zarządzać całą siecią domową za pośrednictwem jednej aplikacji mobilnej. Nie musicie martwić się więc o długi proces konfiguracyjny, czy problemy z przełączaniem się między sieciami.

Skoro jest to tak proste i każdy może to zrobić, to czy jest to w ogóle bezpieczne? Jak najbardziej! Przede wszystkim, z poziomu dedykowanej aplikacji możemy monitorować cały ruch sieciowy. Routery od ASUS wyposażone są w najwyższej klasy zabezpieczenia, w tym protokół WPA3 wykorzystujący nowy i sprawny mechanizm uwierzytelniania.
Czy kiedykolwiek mieliście jakieś większe problemy z konfiguracją własnej sieci domowej? Korzystacie ze standardowych routerów, czy jakichś innych rozwiązań?
Dodaj komentarz