ASUS - routery rozbudowywalne

ASUS i routery, które można rozbudować! Dlaczego warto je mieć?

Większość użytkowników domowych sieci raczej nie ma zbyt wysokich wymagań co do wykorzystywanych routerów. Warto jednak zainteresować się tematem urządzeń rozbudowywalnych, które znajdziecie na przykład w ofercie firmy ASUS.

Awatar Kamil Malczyk

Większość użytkowników domowych sieci raczej nie ma zbyt wysokich wymagań co do wykorzystywanych routerów. Warto jednak zainteresować się tematem urządzeń rozbudowywalnych, które znajdziecie na przykład w ofercie firmy ASUS.

Routery rozbudowywalne – co to takiego?

Większość użytkowników domowych sieci internetowych raczej nie przeznacza zbyt wiele czasu na wybór odpowiedniego routera, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach tego typu urządzenia otrzymuje się od dostawcy naszej usługi. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do samodzielnego nabycia routera, to cały zakup bardzo często kończy się na wyborze tego, który akurat jest dostępny na przykład w sklepie stacjonarnym.

ASUS - routery rozbudowywalne

Możliwości „standardowych” urządzeń nierzadko wystarczają nam na tyle, że ani nam się śni dopłacać do droższych rozwiązań. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie idealne, które pozwoli nam spać ze spokojną głową? No nie do końca, bo z czasem – na przykład przy najbliższej przeprowadzce – Internet domowy w nowym miejscu zamieszkania może być naszym największym problemem do rozwiązania.

W związku z tym firma ASUS postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do użytkowników sieci domowych, którzy wcale nie muszą znać się na tym temacie. Rozwiązaniem sytuacji, w których nasz aktualny asystent internetowy po prostu nie spełnia naszych oczekiwań, okazuje się być router rozbudowywalny.

ASUS - dostępne gniazda w routerach rozbudowywalnych

W związku z tym, nie musimy martwić się o zakup mocniejszego urządzenia, a zamiast tego wystarczy zakupić tani router od firmy ASUS, który pozwoli nam szybko i sprawnie rozbudować domową sieć internetową według własnych potrzeb!

Jak to wygląda w praktyce?

Co jeszcze umożliwia korzystanie z routera rozbudowywalnego i które urządzenia z oferty marki ASUS są kompatybilne z takim rozwiązaniem? Cały proces przedstawimy na przykładzie trzech routerów ASUS-a ze średnio-wysokiej półki cenowej, które zostały wyposażone w łączność Wi-Fi 6 i technologię AiMesh. Dzięki temu urządzenia te mogą łączyć się ze sobą, tworząc jednocześnie inteligentną sieć Mesh.

ASUS - routery rozbudowywalne z Wi-Fi 6

Najtańsza opcja z portfolio, czyli ASUS RT-AX57

Mimo tego, że model RT-AX57 jest najbardziej klasyczną i przystępną cenowo propozycją od tajwańskiego producenta, to nadal ma on wiele do zaoferowania. Mowa między innymi o maksymalnej przepustowości na poziomie maksymalnie 3000 Mb/s.

ASUS RT-AX57 - router rozbudowywalny

Z tyłu zlokalizowano gniazdo WAN i 4 złącza LAN, każde z nich o maksymalnej przepustowości 1 Gb/s. Nie zabrakło także obsługi technologii OFDMA, znacząco usprawniającej sterowanie ruchem sieciowym w momencie podłączenia kilku urządzeń.

ASUS RT-AX59U – dyskrecja i minimalizm

„Starszym bratem” wcześniej opisanego routera jest RT-AX59U, który również wspiera Wi-Fi 6 i technologię AiMesh. Wybór tego urządzenia może się okazać strzałem w dziesiątkę szczególnie dla osób, które nie chcą, aby ich domowy router szczególnie rzucał się w oczy.

ASUS RT-AX95U - router rozbudowywalny

Tutaj również dostępne jest 1 gniazdo WAN i 4 porty LAN (wszystkie 1 Gb/s). Dodatkiem jest gniazdo USB w standardzie 3.2 generacji 1, co pozwala skorzystać z modemu 4G LTE / 5G na wypadek, gdy infrastruktura głównego dostawcy internetu ulegnie awarii.

Wisienka na torcie – ASUS TUF Gaming AX4200

TUF GAMING to znana i lubiana seria laptopów dla najbardziej wymagających graczy. Z myślą o tej samej grupie odbiorców został stworzony router TUF Gaming AX4200, który już przy pierwszym kontakcie wzrokowym prezentuje swoje gamingowe zacięcie.

ASUS TUF Gaming AX4200 - router rozbudowywalny

Najlepsze informacje czekają w kartach specyfikacji, bowiem obecny w urządzeniu port WAN obsługuje przepustowość do nawet 2,5 Gb/s. Nie zabrakło też 4 gniazd LAN (1 Gb/s), czy zestawu chłodzenia, co wszystko razem przekłada się na najmniejsze możliwe opóźnienia.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki router WiFi? Mesh, a może LTE? Ranking 2022

Dostęp do Internetu w obecnych czasach jest jedną z bardziej podstawowych potrzeb. Ten pozwala nie tylko łączyć się ze światem, ale też prowadzić pracę czy naukę zdalną. Jednak, jaki router wybrać do nauki czy pracy?

Czytaj artykuł

Kilka słów o AiMesh i rozbudowie sieci

Wszystkie przedstawione wyżej routery oferują pełne wsparcie dla Wi-Fi 6, a także technologii AiMesh. Jak więc przeprowadzić cały proces rozbudowywania domowej sieci za pomocą wspomnianej technologii, jeśli jesteśmy w posiadaniu odpowiedniego urządzenia?

ASUS - proces rozbudowywania sieci

Najważniejszym aspektem jest chyba to, iż cały proces jest banalnie prosty i nie potrzeba do niego nawet grama profesjonalnej wiedzy o internetowych sieciach domowych. Wszystkim możemy zająć się za pomocą dedykowanej aplikacji ASUS Router, dostępnej w Google Play i Apple Store. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się i przebrnięcie przez krótką konfigurację.

ASUS - szczegółowe dane dotyczące połączeń

Dzięki temu będziemy mogli uruchomić nasze nowe urządzenie, a następnie również zarządzać całą siecią domową za pośrednictwem jednej aplikacji mobilnej. Nie musicie martwić się więc o długi proces konfiguracyjny, czy problemy z przełączaniem się między sieciami.

ASUS - podgląd stanu sieci domowej

Skoro jest to tak proste i każdy może to zrobić, to czy jest to w ogóle bezpieczne? Jak najbardziej! Przede wszystkim, z poziomu dedykowanej aplikacji możemy monitorować cały ruch sieciowy. Routery od ASUS wyposażone są w najwyższej klasy zabezpieczenia, w tym protokół WPA3 wykorzystujący nowy i sprawny mechanizm uwierzytelniania.

Czy kiedykolwiek mieliście jakieś większe problemy z konfiguracją własnej sieci domowej? Korzystacie ze standardowych routerów, czy jakichś innych rozwiązań?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez