streaming

Streaming – czym jest i jakie są jego rodzaje? Platformy streamingowe, transmisje live

W dzisiejszym świecie, streaming stał się nieodłączną częścią naszej cyfrowej kultury, a platformy streamingowe i transmisje na żywo to dopiero początek! Czym jest streaming i jakie znamy jego najpopularniejsze rodzaje?

Awatar Kamil Malczyk

Streaming z definicji

Zacznijmy od tego, że streaming z definicji to technologia, która umożliwia przesyłanie multimediów bez konieczności pobierania ich na urządzenie użytkownika (również w czasie rzeczywistym w przypadku transmisji na żywo.

Dzięki temu, my jako odbiorcy możemy mieć szybki i łatwy dostęp do różnego rodzaju materiałów audio, wideo, czy nawet transmisji w czasie rzeczywistym.

streaming

Jest to jeden z idealnych przykładów, jak na przełomie dekad zmienił się świat rozrywki i cyfrowej kultury. Kiedyś, aby obejrzeć jakikolwiek film, musieliśmy wybrać wybrać się do wypożyczalni. Oczywiście z nadzieją, że w tym konkretnym punkcie znajdziemy pozycję, na której aktualnie nam zależy.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Co zamiast Netflixa? Ranking VOD na 2024 rok

Wybór subskrypcji na telewizję, filmy i seriale jest niezmiernie trudny, ze względu na konkurencyjność tego rynku. Jednakże nasz ranking ma właśnie pomóc zdecydować jaka platforma VOD jest dla Was najlepsza!

Czytaj artykuł

Rodzaje streamingu

O ile sama definicja nie jest skomplikowana, tak temat jest nieco szerszy w przypadku jego rodzajów. Mowa przede wszystkim o platformach streamingowych VOD (filmy, seriale, dokumenty) i platformach do prowadzenia transmisji na żywo (m.in. relacje z turniejów gamingowych, rozmowy z widzami, czy przeglądy internetu).

Platformy streamingowe

Głównym plusem płynącym z korzystania z platform VOD jest dostęp do różnego rodzaju filmów, seriali, czy nawet dokumentów z wielu gatunków. Po uiszczeniu miesięcznej opłaty w formie subskrypcji, mamy możliwość oglądania wielu tysięcy pozycji, w zarówno światowych klasy produkcji, jak i dzieł z polskiej kinematografii.

streaming VOD, Netflix

Poszczególne platformy różnią się nie tylko dostępnymi pozycjami, ale też rodzajami subskrypcji i mniej lub bardziej przystępnymi cenami. Najpopularniejsze platformy VOD to między innymi Netflix, Disney+, HBO Max, Prime Video, Apple TV+, czy Canal+ Online. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym rankingu.

Platformy do transmitowania na żywo

Z drugiej strony mamy platformy do prowadzenia transmisji w czasie rzeczywistym (tzw. live’y / streamy). W tym zakresie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń – jedni streamują granie w gry czy rozmowy z widzami, inni wycieczki po mieście (kontent IRL – in real life), a jeszcze inni – profesjonalne turnieje gamingowe.

streaming live

Zdecydowanym liderem platform do transmisji live jest Twitch, serwis internetowy należący do światowego giganta, Amazonu. Znacznie mniejszą popularnością w tym przypadku cieszy się YouTube, a ostatnio na rynku dość sprawnie rozpycha się KICK, wspierany przez założycieli internetowego kasyna Stake.com.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Co to jest Ambilight TV?

Niektóre warunki na które się wystawiasz mogą powodować dyskomfort lub nawet mogą zaszkodzić. Na przykład oglądanie telewizji w ciemnym pokoju powoduje duży kontrast i tym samym zmusza oczy do większego wysiłku. Ambilight TV jest technologią, która może pomóc w takiej sytuacji. Ale czym tak właściwie jest?

Czytaj artykuł

Platformy VOD i live mają znaczenie

W dużym skrócie streaming stał się bardzo ważnym filarem cyfrowej kultury nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Sam fakt istnienia odmiennych „odłamów”, tj. właśnie platform streamingowych i platform do prowadzenia transmisji na żywo, wskazuje na to, że każdy może spokojnie znaleźć coś dla siebie.

Dajcie znać, czy Wy słyszeliście o obu omawianych przez nas rodzajach platform! Z których korzystacie częściej w swoim wolnym czasie?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez