Brzmienie w wirtualnej rozgrywce kluczem do pełnej immersji | Teufel Audio

Gry oferują często doświadczenia niedostępne w świecie rzeczywistym. Ich twórcy dokładają wszelkich możliwych starań, aby produkcje gwarantowały intensywne i wciągające doznania. Jednym z najważniejszych bodźców, który ma wpływ na jakość rozgrywki, a bardzo często pozostaje niezauważany, jest z pewnością dźwięk.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Rozwój gier wideo

Kilka pikseli obrazu oraz ścieżka dźwiękowa złożona z 8 bitów, odtwarzanych w różnych konfiguracjach, były kiedyś wyznacznikami prawdziwej, pełnej napięcia rozgrywki. Wraz z postępem technologicznym gry wideo stawały się bardziej realistyczne. Wielordzeniowe procesory oraz zaawansowane, nastawione na wydajność karty graficzne umożliwiły wyświetlanie bardziej złożonych i realistycznych obrazów, by w końcu umożliwić wyświetlenie pełnego 3D, które rozwijane jest do dziś.

Zmieniło się również podejście do projektowania muzyki w grach. Generowane cyfrowo bity informacji zastąpiła w pierwszej kolejności bogata muzyka elektroniczna. Obecnie podkład dźwiękowy do gier nagrywa się nawet z wykorzystaniem orkiestr symfonicznych w profesjonalnych studiach na wzór superprodukcji filmowych. Nie trzeba daleko szukać, wiele produkcji zaraz obok świetnej rozgrywki czy oprawy graficznej może pochwalić się doskonałej jakości ścieżką dźwiękową. Wśród przykadowych tytułów można wymienić między innymi DOOM, NieR:Automata czy też doskonale wszystkim znany Wiedźmin 3.

Jak dźwięk wpływa na zjawisko immersji?

Coraz większa potrzeba zaangażowania graczy w wirtualną rozrywkę sprawiła, że producenci gier nieustannie poszukują nowych sposobów na wzbogacenie ich doznań. Podnoszenie jakości i złożoności ścieżki dźwiękowej jest jednym z takich działań. Tak jak, monitory mają coraz lepsze parametry, by jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość, tak ścieżka dźwiękowa jest wzbogacana o szereg funkcji takich jak głębia i przestrzeń.

Twórcy gier szybko docenili wpływ muzyki na stopień zaangażowania gracza w świat wirtualny. Obecnie ścieżkę dźwiękową do produkcji wysokobudżetowych tworzy się przy współpracy z profesjonalnymi muzykami, a nawet orkiestrą. Zdarza się, że głosu udzielają śpiewacy operowi. Świetnym przykładem może być wokalistka Ellen McLain, która udzieliła swojego głosu GLaDOS, postaci z serii gier Portal.Bywa, że inicjatywę przejmują fani. W 2015 roku stało się tak w przypadku Final Fantasy. Album muzyczny „MATERIA: Final Fantasy VII Remixed”, stworzyła zrzeszona za pośrednictwem kanałów social media społeczność graczy, muzyków i kompozytorów.

Dźwięk w rozgrywce jednoosobowej i sieciowej

Ścieżka dźwiękowa i wykorzystywany do jej odsłuchu sprzęt znacząco wpływają na jakość rozrywki. Jednym z liczących się parametrów jest przestrzenność dźwięku. Dzięki temu w grach typu FPS czyli strzelankach, możliwe będzie usłyszenie kroków przeciwników i ustalenie skąd nadchodzi ostrzał. Takie możliwości są niezwykle cenne w wieloosobowych rozgrywkach sieciowych. Zlokalizowanie przeciwnika, nim ten znajdzie gracza, często decyduje o zwycięstwie lub porażce. Kolejne parametry, czyli pasmo przenoszenia i głębia tonów są odpowiedzialne za zakres i jakość dźwięków odtwarzanych przez sprzęt audio.

Odpowiedni sprzęt kluczem do wymarzonego dźwięku

W tym miejscu właśnie pojawia się potrzeba posidania odpowiedniego systemu audio, który poradzi sobie z odwzorowaniem wszystkich dźwięków, ale też z pozycjonowaniem czy w końcu będą oferować odpowiednią przestrzeń. Słuchawki dla graczy Teufel Cage dzięki algorytmom komputerowym oferują brzmienie 7.1. Pozwolą pełniej cieszyć się muzyką, przygotowaną na potrzeby gry, ale zapewnią także kierunkowy odbiór dźwięku.

W przypadku słuchawek istotną cechą jest komfort użytkowania. Przykładowo, nauszniki typu over-ear oferują wygodę, nawet osobom noszącym okulary oraz dobrą izolację akustyczną, aby do uszu docierały wyłącznie dźwięki rozgrywki. Wiele zestawów słuchawkowych wyposażonych zostało w szereg rozwiązań stworzonych dla graczy preferujących rozgrywkę w trybie sieciowym. Jednym z istotnych udogodnień jest regulacja głośności czatu głosowego względem poziomu dźwięku rozgrywki. Czuły mikrofon, który tłumi hałas otoczenia pozwala łatwiej porozumieć się z pozostałymi członkami drużyny.

Gracze, którzy skłonni są przekształcić całe pomieszczenie w centrum wirtualnej rozrywki sięgają po bardziej rozbudowane zestawy nagłośnieniowe np. z rodziny Ultima. Brzmienie niskich tonów, szczególnie ważne w bardziej dramatycznych chwilach rozgrywki, choćby eksplozje i odgłosy pościgów, wzmacnia wtedy potężny subwoofer.

Trudno sobie wyobrazić współczesne gry wideo bez ścieżki dźwiękowej. Wiele produkcji żyje w pamięci graczy na długi czas po premierze, właśnie dzięki odpowiednio skomponowanej muzyce. Aby móc cieszyć się zarówno tymi wspomnieniami, jak i nowymi grami jak najdłużej, warto zainwestować w sprzęt, który zapewni bezkompromisową jakość i w jednej chwili przeniesie w centrum wirtualnych wydarzeń.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez