Android 15 zaprezentowany! Co się zmieniło?

Google niczym australijski surfer wdarło się na fali wraz z najnowszą aktualizacją Android 15. System ma być lepszy, bardziej intuicyjny i bezpieczniejszy.

Awatar Bartosz Mądrzyński

Po pierwsze, bezpieczeństwo

Nie od dziś wiadomo, że świat pełen jest niebezpieczeństw, na które narażeni są także użytkownicy urządzeń mobilnych. Zagrożenia mogą czyhać nie tylko wewnątrz sieci (np. w formie cyberataków), ale również pochodzić z zewnątrz w postaci niepożądanej „interwencji” osób trzecich (kradzież, napaść itp.). Mając ten fakt na uwadze, developerzy Androida przygotowali szereg nowych zabezpieczeń.

Pierwszym z nich jest innowacyjna i niespotykana wcześniej blokada kradzieżowa oparta na sztucznej inteligencji. Na podstawie odczytów z wielu sensorów, w jakie wyposażone są nowoczesne urządzenia, algorytmy są w stanie przewidzieć potencjalnie niebezpieczną sytuację i natychmiastowo zablokować dostęp.

google pixel android 15

Kolejnym wariantem jest blokada w trybie offline, która aktywuje się po wykryciu nieautoryzowanej próby odłączenia od Internetu w celu wykradnięcia danych czy przywrócenia ustawień fabrycznych. W momencie, w którym sztuczna inteligencja odnotuje dłuższy okres aktywności ekranu bez nawiązanego połączenia z siecią, automatycznie zablokuje smartfon, uniemożliwiając jego dalsze użytkowanie.

Trzecią opcją jest blokada zdalna, którą można aktywować z dowolnego urządzenia bez konieczności wprowadzania danych logowania. Spowoduje ona utratę dostępu do skradzionego sprzętu i wyłączy możliwość modyfikacji krytycznych ustawień takich jak zmiana kodu PIN czy Znajdź moje urządzenie. Połączenie zdalne pozwala również na wymazanie wszelkich informacji uważanych za wrażliwe (takich jak dane bankowe, teleadresowe czy prywatne konwersacje).

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Sierpień 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Mądry użytkownik przed szkodą

Pozostając w temacie personaliów, warto też wspomnieć o przestrzeni prywatnej, w której można umieścić wszelkie aplikacje oraz pliki, które takowe zawierają. Jest to specjalne zaszyfrowane miejsce pozwalające ukryć wszystko to, co istotne a czym niekoniecznie chcielibyśmy dzielić się ze światem. Wszelkie programy do obsługi bankowości elektronicznej, mediów społecznościowych czy służące do celów matrymonialnych można za pomocą kilku prostych ruchów umieścić w chronionym „sejfie”. Dostęp do niego można uzyskać tylko i wyłącznie po weryfikacji oraz wiedząc, że w ogóle znajduje się on na danym urządzeniu (istnieje opcja całkowitego wyeliminowania faktu jego obecności).

Android 15

Przezornie Google dodało również szereg zabezpieczeń zapobiegających ewentualnej kradzieży jeszcze przed tym, zanim do takowej dojdzie. Czynności typu wielokrotna nieudana zmiana PIN-u, hasła, danych biometrycznych lub próba logowania spowoduje natychmiastowe zablokowanie dostępu do telefonu, podobnie jest w przypadku próby przywrócenia ustawień fabrycznych. Warto przy tym wspomnień, ze większość z wymienionych mechanizmów zabezpieczających dostępnych w ramach aktualizacji aktywna będzie nie tylko w Androidzie w wersji 15, ale także w tych oznaczonych numerem 10 i nowszych.

Po drugie, funkcjonalność

Jak z gigantem z USA to nie tylko pewnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie i efektywnie. Nowa wersja systemu operacyjnego wprowadza szereg ulepszeń i usprawnień dostosowujących go do ery składanych smartfonów.

Programiści, starając się przewidywać i przede wszystkim podążać za najnowszymi trendami nie zawiedli i tym razem wyposażając Android w wersji 15 w szereg funkcjonalności dedykowanych urządzeniom typu fold a jedną z nich jest możliwość dowolnego przypinania i odpinania paska zadań na każdym z segmentów składanego ekranu.

Android 15

Źródło: 9to5 Google

Kolejną z opcji jest parowanie aplikacji w ten sposób, że za pomocą jednego kliknięcia można uruchomić skrót, pod którym zapisany jest określony zestaw programów. W ten sposób przypisać można przykładowo edytor graficzny oraz tekstowy uzyskując gotowe narzędzie dla redaktora. Wygodna jest również opcja typu „drag n’ drop” pozwalająca na przenoszenie plików oraz innych elementów pomiędzy poszczególnymi oknami za pomocą prostego gestu.

Po trzecie, Pixel

Jak Google to oczywiście Pixel, czyli linia sprzętu produkcji autorów Androida, który poniekąd jest im dedykowany. Programiści zadbali o to, aby pojawił się szereg użytecznych funkcji niedostępnych w przypadku produktów innych firm.

Android 15

Przykładem może być rozszerzona funkcjonalność Gemini, asystenta opartego na modelach sztucznej inteligencji. Wykorzystując słuchawki z serii Pixel Buds, można w czasie rzeczywistym wydawać polecenia, wyszukiwać różnego rodzaju informacje lub przeprowadzić szybką „burzę mózgów” nawet będąc w ruchu i bez konieczności wykorzystywania do tego celu dłoni. W podobny sposób w łatwy sposób wykonuje się zrzut ekranu, wystarczy przycisnąć przycisk zasilania i wydać odpowiednie polecenie głosowe.

Z funkcji AI korzystają także inne aplikacje, przykładowo te służące do edycji obrazu i dźwięku. Jedną z przydatnych funkcji jest „magiczna gumka” pozwalająca usunąć efekty tła takie jak szum czy głośne odgłosy tłumu z dowolnego nagrania. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju programów graficznych oraz edytorów video. Niedociągnięcia powstałe w wyniku ograniczeń technologicznych optyki aparatu fotograficznego (np. w przypadku zdjęć nocnych lub wykonywanych pod wodą) można w prosty sposób skorygować przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów SI. Pozwala to na uzyskanie żywych i naturalnie wyglądających kolorów oraz bardzo dobrej ostrości bez konieczności wykorzystania lampy błyskowej czy stabilizacji obrazu.

Android 15

Biorąc pod uwagę całokształt oprogramowania wykorzystującego obiektywy, w jakie wyposażony jest Pixel uzyskuje ono znacznie większą kontrolę nad ustawieniami niż kiedykolwiek dotąd. Jednym z ciekawszych (i niespotykanych dotąd) rozwiązań jest możliwość pomiaru temperatury dowolnej powierzchni lub obiektu z wykorzystaniem wbudowanego aparatu.

Warto zaznaczyć, że póki co te nowości mają być dostępne tylko na Google Pixelach z serii 8 oraz nowszych. Niestety starsze generacje jeszcze muszą poczekać.

Android 15 w połączeniu z produktami od Google daje znacznie więcej opcji takich jak na przykład kalendarz pylenia dostępny w aplikacji Pogoda, wzbogacona biblioteka widżetów, czy zaawansowane opcje filtrowania oraz odpowiadania na połączenia bez konieczności ich odbierania (jak na razie dostępne jedynie w Wielkiej Brytanii i Japonii).

Android 15

Aktualizacje „dosięgnęły” także smartwatchy  z serii Pixel Watch dając dostęp do m.in. szybkich odpowiedzi oraz reakcji za pomocą emotikonów bez konieczności sięgania do kieszeni. Jeszcze jedną i bardzo istotną z punktu widzenia zdrowia użytkownika jest funkcja pozwalająca na natychmiastowe wezwanie pomocy w przypadku wykrycia dłuższego okresu braku tętna (działająca już na terenie Włoch, Belgii i Hiszpanii).

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki smartfon kupić? Ranking – Sierpień 2024

Odpowiadamy na wiecznie nurtujące Was pytanie. Jaki smartfon kupić? W rankingu telefonów nie zabraknie pozycji budżetowych, średniaków oraz flagowców. Tutaj znajdziecie szereg propozycji dopasowanych do Waszego stylu życia, oczekiwań i budżetu.

Czytaj artykuł

Źródło: Informacja prasowa

Źródło miniaturki: @BasicAndr0idGuy

Awatar Bartosz Mądrzyński

Zobacz też

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez