Na chińskich autostradach zamontowana system “laserowych świateł przeciw zmęczeniu”.
Żywo migające kolorowe światłą mają pomóc kierowcom w pozostaniu czujnymi na drodze.
Część internautów kwestionuje bezpieczeństwo takiego rozwiązania, szczególnie, gdy mowa o konkretnych schorzeniach.
Jazda samochodem wymaga dobrej orientacji w terenie, skupienia, zwracania uwagi na znaki oraz panujący ruch na drodze. Nie raz podróże mogą być krótsze lub tak długie, że spędzicie nawet kilka godzin w trasie.
Przy długiej prostej drodze na autostradzie, gdzie nie musicie wykonywać zbytnio manewrów, tym bardziej w nocy, jadąc już przez dłuższy czas, może być ciężko zachować czujność. Senność i zmęczenie same w sobie nie są groźne, ale co innego, gdy prowadzicie pojazdy. Wtedy nawet chwilowe “zmrużenie oka” może spowodować zjechanie z pasa lub inne niebezpieczne sytuacje.
Światła pobudzą kierowców
Chiny znalazły sposób na ten problem, tak się wydaje. “Laserowe światła przeciw zmęczeniu” są nowością, która ma pomóc wszystkim kierowcom na trasie. System wyświetla pasy kolorowych świateł na odległość 2 km. Te zmieniają kolor i układ co jakiś czas. Niektóre barwy są bardziej intensywne od innych, jest to dobre rozwiązanie ze względu na brak monotonii.
Taki mechanizm ma na celu skupić uwagę kierowców poprzez stymulację wzrokową. Widoczny jest na nagraniu efekt stroboskopowy, czyli miganie świateł, które ma być bezpieczne i odświeżające.
Niebezpieczne dla osób ze schorzeniami
Jak się jednak okazuje dla jednych takie światła mogą być pomocne, a dla innych mogą być wręcz niebezpieczne. Mowa tutaj o osobach z różny chorobami czy schorzeniami jak osoby z astygmatyzmem czy padaczką. Oczywiście są również inne choroby, które mogą powodować negatywne reakcje na tego typu oświetlenie.
W pierwszym przypadku wada wzroku powoduje zniekształcone widzenie obiektów. Dla osób z tym problemem punkty światła mogą rozmazywać się w linie, co jest uciążliwe szczególnie podczas podróży nocą.
Druga to choroba która zaburza funkcjonowanie mózgu. Ich objawami mogą napady drgawek czy utrata kontaktu z chorym, bądź nawet jego utrata świadomości. Warto wspomnieć, że są różne rodzaje tej przypadłości, a jedną z nich jest padaczka fotogenna inaczej światłoczuła. W jej przypadku napad wywołuje właśnie miganie światła.
Internauci zareagowali na dwa sposoby, chwaląc pomysł lub właśnie kwestionując bezpieczeństwo zarówno tych osób z chorobami, jak i zwykłych ludzi dla których kolorowe laserowe światła mogą być dezorientujące.
Źródło: X (dawniej) Twitter
Dodaj komentarz