Do
góry
poradnik_drukarki_2020_technostrefa

Poradnik | Na co zwracać uwagę przy wyborze drukarki domowej?

Zakup drukarki do domu czy biura nigdy nie należał do zadań prostych, w większości przypadków mówimy, bowiem o urządzeniach, które na pierwszy rzut oka oferują dokładnie te same funkcje. Dzisiaj na przykładzie 5 modeli opowiemy Wam, na jakie cechy warto zwracać uwagę kierując się przy wyborze nowej drukarki.

Oczywiście bardzo trudno znaleźć model idealny, który będzie oferować wszystkie istotne dla Was funkcjonalności, zwłaszcza, że będziemy tutaj mówić zarówno o drukarkach atramentowych jak i laserowych. W końcu obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, które są istotne z punktu widzenia różnych użytkowników.

Urządzenie wielofunkcyjne

➡ HP DeskJet Ink Advantage 5075

Zaczniemy od urządzenia wielofunkcyjnego. Choć rynek jest już właściwie zdominowany przez tego typu drukarki, to wciąż znaleźć można modele potrafiące jedynie drukować. Znacznie lepiej postawić na urządzenie, które jest zintegrowane ze skanerem, jak na przykład DeskJet Ink Advantage od firmy HP. Bardzo często na pokładzie znajduje się także funkcja na przykład kopiarki. Takie rozwiązanie ma kilka zasadniczych plusów, a wśród nich na początek wysuwa się opłacalność.

Urządzenia wielofunkcyjne dostępne są w porównywalnej cenie, co same drukarki. Pomimo tego oferują na przykład skaner, który oczywiście może być używany rzadziej niż sama drukarka, ale za to daje znacznie więcej możliwości. W końcu szczególnie teraz, w czasach, kiedy większość rzeczy można załatwić przez Internet, znacznie częściej pojawia się konieczność wysłania ważnych dokumentów na przykład mailem. Oczywiście znajdą się aplikacje na smartfona, które to potrafią jednak nie oferują one takiej dokładności i jakości co dedykowany skaner.

➡ Sprawdź cenę drukarki HP DeskJet

Łatwość uzupełniania tuszu

➡ Epson EcoTank L6190

Choć problematyczna wymiana kartridża z tuszem to już przeszłość to jednak wciąż nie jest to zadanie najprzyjemniejsze i pozbawione ryzyka pobrudzenia sobie rąk. Już od jakiegoś czasu istnieją zupełnie inne metody uzupełniania tuszu w drukarkach. Jedną z nich bez wątpienia jest system zewnętrznych zbiorniczków, do których bezpośrednio wlewacie tusz. W przypadku różnych producentów ma on różną nazwę, więc możecie spotkać na przykład z określeniem SmartTank lub jak w tym przypadku EcoTank od marki Epson.

Na początku możecie sobie pomyśleć – “Jak to, ręczne uzupełnianie jest prostsze?” Okazuje się, że tak, a do tego pewniejsze i znacznie wygodniejsze niż tradycyjne rozwiązanie z kartridżami. Dodatkowo znacząco zwiększa wydajność szczególnie w przypadku druku kolorowego. Wielokolorowe wkładki zawierają w sobie jednocześnie 3 podstawowe kolory, które wraz z czarnym atramentem są wykorzystywane do tworzenia całej palety barw.

W przypadku osobnych pojemników na te 4 tusze możecie wydrukować znacznie więcej kolorowych stron, co więcej, jeżeli jednego z kolorów zabraknie nie jesteście skazani na wymianę całej wkładki. Wystarczy napełnić pojedynczy zbiornik odpowiednim tuszem. Takie rozwiązanie nie dość, że zaskakująco wygodne i niesprawiające wielu problemów jest też oszczędne, bowiem komplet buteleczek z tuszem kosztuje mniej więcej w tyle, co zestaw wkładek, a wystarcza na kilkakrotnie więcej zadrukowany stron.

➡ Epson EcoTank w świetnej cenie

Praca w sieci

➡ HP LaserJet Pro M28w

To funkcjonalność, bez której obecne drukarki nie mogą się obejść. Możliwość podłączenia do bezprzewodowej sieci domowej WiFi lub choćby obecność gniazda Ethernet sprawiają, że z takiej drukarki może korzystać jednocześnie wiele osób. Co za tym idzie takie urządzenie dostępne jest dla wszystkich domowników, czy też współpracowników w małym domowym biurze. Świetnym przykładem będzie tutaj HP LaserJet, który ma na pokładzie układ do łączności Wi-Fi, choć obok niego nie zabrakło standardowego połączenia USB.

W przypadku drukarek, które korzystają z Wi-Fi możecie drukować nie tylko z komputera stacjonarnego czy laptopa, ale też smartfona czy tabletu. Takie rozwiązanie jest też w niektórych przypadkach koniecznością, ilość standardowych portów USB w laptopach w niektórych przypadkach spadła do zera. Co więcej możliwość drukowania dokumentów czy też skanowania tylko z jednego urządzenia jest po prostu mało wygodne. Dodatkowo połączenie przez sieć bezprzewodową daje wam możliwość kontrolowania stanu drukarki, czy też sprawdzenia ilości pozostałego toneru lub tuszu.

➡ Drukarka z Wi-Fi od HP w promocji

Łatwość wymiany tonera

➡ HP Neverstop Laser 1200w

Podobnie jak w przypadku tuszu do drukarek tak i toner na początku nie był najwygodniejszy do wymiany. Problemy w postaci sypiącego się bądź, co bądź szkodliwego dla zdrowia tonera były dużym problemem dla wszystkich użytkowników. Ten problem jest już coraz rzadziej spotykany, ale wciąż obecny. HP tworząc nową serię drukarek Neverstop Laser postawiło na trochę inne rozwiązanie. Zamiast wymieniać cały pojemnik z tonerem wystarczy go po prostu napełnić.

Dzięki temu ograniczono kontakt użytkownika z tą substancją do absolutnego minimum, a co więcej tym samym znacząco udało się obniżyć koszt pojedynczej zadrukowanej strony. Wszystko odbywa się za pośrednictwem specjalnej „strzykawki” z tonerem, w niej znajduje się wystarczająca ilość proszku na wydrukowanie nawet 2500 stron. Taka wydajność pojedynczego tonera, który dodatkowo jest zaskakująco tani spodoba się osobom, które sporo drukują w czerni i bieli.

Tutaj niezwykle ważna uwaga, ponieważ drukarki z serii Neverstop Laser od HP działają tylko i wyłącznie w czerni i bieli. Niestety nie udało się osiągnąć ogromnej wydajności druku na pojedynczym uzupełnieniu toneru i kolorowego wydruku.

➡ HP NeverStop w SUPER promocji!

Ogrom funkcji to ogrom możliwości

➡ Lexmark MC2425adw

Najbardziej zaawansowane drukarki oferują ogrom przydatnych funkcji, które dodatkowo ułatwiają pracę oraz ich eksploatację. Jednocześnie takie udogodnienia mogą być dla niektórych osób po prostu zbędne, ponieważ wszystko zależy od tego ile i czego drukujecie. Tutaj za przykład posłuży drukarka firmy Lexmark, która oferuje na przykład automatyczne skanowanie dużej ilości dokumentów czy też automatyczny druk dwustronny.

Dla osób, które raz na jakiś czas potrzebują wydrukować kilka dokumentów można to uznać wręcz za niepotrzebne bajery, jednak nie można im odmówić przydatności. Dodatkowo kupując taką drukarkę warto zainwestować już w drukarkę kolorową. W przypadku rozwiązań laserowych druk kolorowy nie oferuje topowej jakości jednak stanowi bardzo dobry kompromis pomiędzy jakością samego wydruku, ale też jego wydajnością i ceną.

Drukarki laserowe są po prostu dużo tańsze w eksploatacji od ich atramentowych odpowiedników, a przy tym potrafią drukować znacznie szybciej. Nie mówiąc już o automatycznym druku dwustronnym, o którym wspominałem już wcześniej.

➡ Sprawdź cenę drukarki Lexmark

Podsumowanie

Wybierając drukarkę do domu lub też kilkuosobowego biura należy zwrócić na kilka czynników, po pierwsze czy drukujecie dużo. Jeżeli są to zwykłe dokumenty i kolor nie ma dla was większego znaczenia warto postawić na drukarki laserowe, a co więcej rozważyć te czarno-białe.  Z kolei kolor ma dla was największe znacznie rozwiązania atramentowe są bezkonkurencyjne dzięki kolorom, które nie tylko mają perfekcyjną barwę, ale też delikatnie mieszają się na przejściach, dzięki czemu obrazy wychodzą bardziej naturalne.

➡ Sprawdź cenę drukarki HP DeskJet

➡ Epson EcoTank w świetnej cenie

➡ Drukarka z Wi-Fi od HP w promocji

➡ HP NeverStop w SUPER promocji!

➡ Sprawdź cenę drukarki Lexmark

Oczywiście musicie też pamiętać o wszystkich pozostałych funkcjach. Absolutnym minimum jest łączność Wi-Fi. Obecnie nawet te najtańsze modele to oferują łączność bezprzewodową. Z kolei w przypadku droższych modeli można liczyć między innymi na automatyzację niektórych zadań. Wśród nich można wymienić na przykład skanowanie dużej liczby dokumentów czy druk dwustronny. Wszystko zależy jak zawsze od waszych potrzeb. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!