UKE ogłosiło ofertę rezerwacji pasm radiowych dla sieci komórkowych w zakresach 700 oraz 800 MHz
Aby przystąpić do licytacji, trzeba spełnić określone wymagania
Na drodze do pełnej realizacji planu mogą pojawić się pewne przeszkody
O jakie pasma chodzi?
Mowa tu o zakresach częstotliwości radiowych, na których będą operować nadajniki sieci komórkowych. Dla 5. generacji ma to być od 703 do 733 oraz od 758 do 788 MHz natomiast dla 4., czyli LTE ustalone zostały przedziały od 816 do 821 i od 857 do 862 MHz. Ma to być łącznie 7 bloków o długości 5 MHz każdy (6 w przypadku 700 MHz oraz jeden dla 800 MHz), są one oznaczone literami A-F oraz G.
Wstępnie ceny wywoławcze zostały ustalone na poziomie 580 oraz 635 mln PLN jednak ostatecznie skończyło się na ujednoliconej kwocie 356 mln za blok. Przewiduje się jednak, że finalnie może to być o około 10-15% więcej. Czas na składanie propozycji upłynie 27 stycznia przyszłego roku a przewidywany termin finalizacji procesu to 1 czerwca 2025.
Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc stanąć do konkurencji
Podstawowym warunkiem do wzięcia udziału w aukcji jest posiadanie już istniejących rezerwacji na frekwencjach takich jak 900 MHz oraz 1,8/2,1/2,6 i 2,8 GHz. Jest to spora liczba, a zatem i wydatek idący w miliardy PLN dlatego do konkurencji staną 4 najwięksi polscy operatorzy.
W przypadku sieci 5G wyznaczone zostały dodatkowe standardy, które będą musiały być spełnione w kolejnych latach rozbudowy. Dotyczą one przede wszystkim procentowego pokrycia gospodarstw domowych sygnałem oraz zapewnienia połączenia o określonych parametrach. Kolejne fazy projektów podzielone są na 2-letnie okresy na implementację:
- Do grudnia 2026 zasięg powinno mieć przynajmniej 98% użytkowników z zachowaniem prędkości min. 50 Mb/s, przy czym w każdym przypadku opóźnienie nie będzie mogło przekraczać 10 ms
- Do grudnia 2028 powinno być to już 99% pokrycia przy minimalnej szybkości 95 Mb/s
- W analogicznym okresie w 2030 minimalny transfer powinien wynieść 125 Mb/s przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych parametrów
Na drodze do realizacji planu mogą pojawić się jednak pewne utrudnienia
W przypadku pasma 700 MHz sporym utrudnieniem może być zajęcie poszczególnych częstotliwości przez ukraińskie stacje telewizyjne typu naziemnego. W tej kwestii już zostały podjęte negocjacje, ponieważ przewidywany próg zakłóceń mógłby wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent. Mogłoby to wpływać niekorzystnie na aż 6 województw w południowo-wschodniej części Polski.
Sytuacja na szczęście nie dotyczy pozostałych regionów, ponieważ sąsiadująca z nami Rosja oraz Białoruś albo w ogóle nie użytkują tych zakresów lub robią to w nieodczuwalnym stopniu.
Źródło: UKE
Miniatura: Platforma Przemysłu Przyszłości
Dodaj komentarz