Czy wilgotność ma wpływ na samopoczucie?

Wiele czynników ma wpływ na samopoczucie w domu. Zalicza się do nich także wilgotność powietrza. Jak ją kontrolować i jaki ma to związek z technologią?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Niezależnie od pory roku, aż w 54% polskich domów poziom wilgotności w pomieszczeniach odbiega od normy. Firma Netamto przeprowadziła badania w tym kierunku i doszła do wniosku, że w okresie lata i wiosny jest z tym największy problem. W najbardziej upalnym okresie aż 63% mieszkań bądź domów ma trudności w tej kwestii, a we wcześniejszych miesiącach wartość ta wynosi 61%.

W ostatnim czasie, gdy większość z Was i nas też zmaga się z pracą hybrydową, warunki w jakich pracujemy stają się jeszcze bardziej istotne dla zachowania zdrowia czy dobrego samopoczucia. Szczególnie, że jeszcze więcej czasu spędzacie w domu, w porównaniu z latami wstecz.

Co istotne, każda pora roku wymaga innych warunków. Jak zbadała firma Netatmo 1/3 domów przez cały rok ma zbyt wysoki poziom wilgotności, z kolei 1/4 ma zbyt suche powietrze.

Wiosna ciężka nie tylko dla alergików

Nie można przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Żeby zapewnić sobie komfortowe warunki powinniście utrzymywać wilgotność w mieszkaniu w przedziale 40% do 60%. W okresie wiosennym kiedy jest ciepło, ale nie na tyle, by używać wiatraków czy klimatyzatorów zdarza się, że powietrze jest zbyt suche. Boryka się z tym aż 43% gospodarstw domowych. To może skutkować między innymi ogólnym osłabieniem, podrażnieniem oczu i nosa oraz dróg oddechowych.

Co można zrobić, aby temu zapobiec?  Eksperci polecają skręcić delikatnie grzejniki oraz wietrzyć pomieszczenia co najmniej dwa razy dziennie, jak nie częściej. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie roślin. Po prostu postawcie je w pokojach z suchym powietrzem, te zadziałają jak naturalne nawilżacze.

Nie tylko pot zalewa latem

Latem, gdy temperatura jest wysoka woda szybciej paruje, przez co możecie mieć więcej wilgoci w pomieszczeniach. Przy gorącej kąpieli czy prysznicu kafelki, lustra czy ścianki kabiny prysznicowej zaparowują od gorącej wody. Jednak nie tylko gorące kąpiele powodują zwiększenie wilgotności w domu.

W trakcie gotowania gorąca para roznosi się po pomieszczeniach i może osadzać na ścianach w formie nacieków. W najgorszym wypadku może rozwinąć się grzyb. Ale Wy sami też możecie odczuć większą wilgotność. W szczególności astmatycy mogą przez ten okres czuć się nieco gorzej.

Z wilgotnością latem możecie poradzić sobie na kilka sposobów. Jeżeli dużo gotujecie, to zaleca się używanie okapu czy przykrywanie na ten czas garnków pokrywką. Dodatkowo kuchnia i łazienka, ze względu na największe narażenie zawilgocenia, powinny być często wietrzone i to nie tylko latem.

A co z całą resztą domu? Tutaj odpowiedź może okazać się nieoczywista, ale zamiast inwestować w dedykowane urządzenia najlepiej postawić na klimatyzator. Te obniżają temperaturę w domu, a skutkiem ubocznym takiego procesu jest woda, która skrapla się w urządzeniu. To w efekcie prowadzi także do zmniejszenia wilgotności.

Obserwacja i reagowanie

Profilaktyka, wykonywanie pomiarów i szybkie reagowanie to klucz do zachowania odpowiedniego poziomu wilgotności. Dzięki temu unikniecie później wszystkich opisanych wyżej problemów. Pomocny w tym celu może się okazać czujnik, który monitoruje parametry i informuje za pośrednictwem aplikacji na smartfonie, gdy te są nieprawidłowe.

Netatmo wykonała analizę na podstawie danych z ponad 1000 stacji pogodowych, w następujących krajach: Francja, Hiszpania, Belgia, Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Szwecja, Dania, Norwegia i Polska. Firma na rynku smart home tworzy inteligentne urządzenia dbające o wygodę i większe bezpieczeństwo w domu. Ma w swojej ofercie także urządzenia pozwalające na automatyzację także klimatyzatorów czy innych urządzeń AGD.

Źródło: informacja prasowa

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez