Czy Galaxy Z Flip5 to najlepszy składak na rynku?

Jakiś czas temu na rynku pojawił się smartfon Samsung Galaxy Z Flip5, będący rzecz jasna kontynuacją popularnej serii składaków południowokoreańskiego producenta. Czy jest on lepszy od swojego poprzednika i jak wypada na tle konkurencyjnych modeli?

Awatar Kamil Malczyk

Jakiś czas temu na rynku pojawił się smartfon Samsung Galaxy Z Flip5, będący rzecz jasna kontynuacją popularnej serii składaków południowokoreańskiego producenta. Czy jest on lepszy od swojego poprzednika i jak wypada na tle konkurencyjnych modeli?

Galaxy Z Flip5 vs razr 40 Ultra – pierwsze wnioski

Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra

Na samym początku należy wspomnieć, że Samsung Galaxy Z Flip5, który miał swoją premierę pod koniec lipca tego roku, praktycznie niczym nie różni się od swojego poprzednika – Galaxy Z Flip4. Jedną z niewielu – ale wartych doceniania – zmian, jest to, iż Flip wreszcie zamyka się na płasko, czyli nie pojawia się jakiekolwiek zagięcie na ekranie.

Jeśli porównywać ostatnie modele z serii Flip, to tegoroczny smartfon jest nieco smuklejszy względem swojego starszego brata. Różnice w rozmiarze są lepiej zauważalne w zestawieniu z motorolą razr 40 Ultra, bowiem – między innymi ze względu na obecność mniejszego ekranu wewnętrznego – Z Flip5 jest zdecydowanie mniejszy i cieńszy.

Pozostając jeszcze przy wyglądzie tych dwóch składanych smartfonów, warto zwrócić szczególną uwagę na to, jak różnią się ich krawędzie. W propozycji Samsunga niezmiennie znajdziemy płaskie krawędzie, które lepiej pasują do składanych smartfonów. Motorola postawiła jednak na zaokrąglenia, dzięki którym otwieranie telefonu jedną ręką jest zdecydowanie łatwiejsze.

Różnice w ekranach obu smartfonów

Ekran w Samsungu Galaxy Z Flip5 jest nieco lepszy od tego, który pojawił się w poprzednim modelu południowokoreańskiego producenta. Częstotliwość odświeżania tego wyświetlacza jest bowiem w stanie – w zależności od potrzeb – zmieniać się, od 1 do nawet 120 Hz.

Mimo tego, wypada on dość przeciętnie na tle motoroli razr 40 Ultra, która dysponuje większym ekranem. Jakby tego było mało, wyświetlacz w motoroli ma wyższą zarówno częstotliwość odświeżania, jak i jasność maksymalną.

Samsung Galaxy Z Flip 5 vs Motorola razr 40 Ultra - ekrany

Jak wspominaliśmy na samym początku, na docenienie zasługuje fakt, iż Samsung wreszcie uporał się z problemem zagięcia pojawiającego się na ekranu. Koreańczycy musieli skorzystać z „rewolucyjnej” technologii składania w kształt kropli wody, której już od jakiegoś czasu używają inni producenci składaków.

Samsung Galaxy Z Flip 5 - brak zgięcia

Usprawnień doczekał się również ekran zewnętrzny, na którym możemy korzystać z ponad 11 różnych widżetów – od kalendarza, przez pogodę, aż po możliwość wykonania połączenia czy wyświetlania map Google.

Samsung Galaxy Z Flip 5 - brak zgięcia

Można uruchomić tam dowolną aplikację, ale jej działanie jest uzależnione od optymalizacji producenta. Motorola nie ma aż takiego szerokiego wyboru, ale obsługuje za to dedykowane gry, w które możemy grać na zewnętrznym ekranie.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

motorola razr 40 ultra taniej tuż przed premierą Samsunga Galaxy Z Flip5!

Jeśli w ostatnim czasie rozważaliście zakup składanego smartfona z klapką, to motorola wyciąga do Was pomocną dłoń. Tylko do 4 sierpnia, za model motorola razr 40 Ultra zapłacicie nawet… 500 zł taniej!

Czytaj artykuł

Czy aparaty w Galaxy Z Flip5 doczekały się odświeżenia?

Na próżno szukać za to znaczących zmian w zestawie aparatów, który pojawił się w Samsungu Galaxy Z Flip5. W tym kontekście południowokoreański producent nie zmienił praktycznie nic, choć nowy składak jest w stanie robić nieco lepsze zdjęcia. Nie jest to jednak kwestia innych obiektywów, a przetwarzania obrazu przez procesor, który jest po prostu lepszy niż ten z Flipa4 czy razr 40 Ultra.

Samsung Galaxy Z Flip5 vs Motorola razr 40 Ultra - aparaty

Lepiej ma być także w przypadku zdjęć wykonywanych w gorszych warunkach oświetleniowych, czy super selfie, za które odpowiedzialny jest aparat główny i wspierający go dodatkowy ekran. Zapewnienia o nowościach w postaci zoomu cyfrowego 2x/4x/10x nie są do końca prawdą, bo rozwiązania te były już dostępne w Galaxy Z Flip4.

Która bateria wypada najlepiej?

Nie należy raczej zbyt długo skupiać się na różnicach w pojemności akumulatorów w tych trzech modelach (Z Flip 4 / Z Flip 5 / razr 40 Ultra), bowiem mowa tutaj o maksymalnej różnicy 100 mAh.

Warto jednak wiedzieć, że przy użyciu kabla motorola ładuje się nieco szybciej (30W vs 25W). Inaczej jest jednak w przypadku ładowania bezprzewodowego, w którym lepiej wypadają składaki od Samsunga (15W vs 5W).

Motorola razr 40 Ultra

Różnice w zamontowanych procesorach mogą mieć również przełożenie na czas pracy baterii, bowiem Snapdragon 8 Gen 1 (obecny w Z Flip4 i razr 40 Ultra) ma tendencję do przegrzewania się. W przypadku Snapdragona 8 Gen 2 problem ten został całkowicie zlikwidowany lub przynajmniej znacznie ograniczony.

Minusem Samsunga jest kontynuowanie prowadzenia polityki o niedodawaniu ładowarki, którą otrzymamy wraz ze smartfonem od Motoroli.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Samsung zaprezentował najnowsze składaki, oto Galaxy Z Flip5 i Z Fold5!

Długo wyczekiwane składaki, Samsung Galaxy Z Flip5 i Galaxy Z Fold5 mają swój oficjalny debiut. Czym pochwali się firma w tegorocznych modelach? Postawiono mocno na funkcje ekranów i poprawienie zawiasu.

Czytaj artykuł

Galaxy Z Flip5 – ewolucja, czy rewolucja?

Spokojnie można stwierdzić, że Samsung Galaxy Z Flip5 to przede wszystkim niewielkie ewolucje na wielu płaszczyznach. Tak naprawdę jedyną znaczącą zmianą jest pozbycie się problemu ze zginającym się ekranem, który nie jest jednak autorskim rozwiązaniem Samsunga, a czymś, co Motorola, vivo czy OPPO testują już od pewnego czasu.  

Samsung Galaxy Z Flip5

Technologicznemu gigantowi trzeba jednak oddać to, iż świetnie radzi sobie pod względem wsparcia programowego swoich składanych telefonów. Mowa tutaj między innymi o dostępnych widżetach i dostosowywaniu interfejsu, czy dopasowaniu aplikacji firm trzecich do dużego, zewnętrznego ekranu.

Samsung Galaxy Z Flip5

Jednocześnie każdy z nas musi samodzielnie ocenić, czy dodawanie dodatkowego ekranu o takich rozmiarach ma w ogóle sens. Początkowo zakładano przecież, że składaki niejako pozwolą „odciąć” nam się od świata internetu, a kolejny wyświetlacz raczej w tym nie pomoże.

Samsung Galaxy Z Flip5

 • Procesor
  Snapdragon 8 Gen 2
 • Ekran smartfona
  Foldable Dynamic AMOLED 2X
  120 Hz
 • Przekątna ekranu smartfona
  6.7-cala
 • Rozdzielczość ekranu smartfona
  FullHD+
 • Jasność
  1750 nitów
 • Pamięć RAM
  8 GB
 • Pamięć masowa
  256 GB
  512 GB
 • Bateria
  3700 mAh
 • Ładowanie
  25 W
  Qi 15 W
 • System operacyjny
  Android 13

motorola razr 40 ultra

 • Procesor
  Snapdragon 8+ Gen 1
 • Ekran smartfona
  LTPO AMOLED
  165 Hz
 • Przekątna ekranu smartfona
  6.9-cala
 • Rozdzielczość ekranu smartfona
  FullHD+
 • Jasność
  1400 nitów
 • Pamięć RAM
  8 GB
 • Pamięć masowa
  256 GB
 • Bateria
  3800 mAh
 • Ładowanie
  30 W
  Qi 5 W
 • System operacyjny
  Android 13

Mimo wszystko, Samsung Galaxy Z Flip 5 jest kolejnym całkiem udanym – choć raczej nie rewolucyjnym – składanym smartfonem.

Dajcie znać, czy ostatnie premiery wpłynęły na Waszą opinię o składakach! Bylibyście w stanie ich używać? Jak Galaxy Z Flip5 wypada na tle razr 40 Ultra?

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.