Mobilna stacja robocza z dwoma ekranami 4K | ASUS ROG Zephyrus 15 Duo

ASUS nie przestaje w tym roku zadziwiać pod względem laptopowych nowości, a bez wątpienia największą z nich jest bestia – ASUS ROG Zephyrus Duo 15.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Dwa ekrany w rozdzielczości 4K, procesor Intel Core i9, do tego karta graficzna RTX 2080 Super i 32 GB RAM. To wszystko zamknięte w laptopie o standardowym rozmiarze 15.6-cala. Jak coś takiego w ogóle się udało?

ASUS ROG Zephyrus Duo to jeden z niewielu laptopów na rynku, które oferują dwa funkcjonalne wyświetlacze i nie są przy tym przesadnie ciężkie i nieporęczne. Drugi ekran, który bez wątpienia jest chyba największym wyróżnikiem tej konstrukcji został doskonale przemyślany od początku, aż do samego końca by jego używanie było łatwe i wygodne. Szczególnie docenią to osoby zajmujące się pracą kreatywną, ale streamerzy i gracze także powinni znaleźć tutaj coś dla siebie.

Dwa ekrany

Zaczynając od większego ekranu, rozmiar to 15.6-cala, jest to matryca o rozdzielczości 4K i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Co ważniejsze ma pełną certyfikację Panetone oraz 100% pokrycie paletą kolorów Adobe RGB. Ale nie zabrakło też funkcji przeznaczonych stricte dla graczy w postaci wsparcia dla technologii nVidia G-Sync.

Mniejszy ekran ma 14.1-cala i także rozdzielczość 4K, no tak mniej więcej… Dokładna rozdzielczość to 3840 x 1100 px. Tak, więc można powiedzieć, że to bardzo spłaszczone 4K, ale dzięki temu można zmieścić na tym panelu znacznie więcej informacji. Co więcej jest to ekran dotykowy z matowym pokryciem.

Doskonałe wykonanie

Doskonałą, jakość wykonania widać już w momencie wzięcia tego laptopa do rąk, nie należy on do najlżejszych zwłaszcza, że cała obudowa wewnątrz i na zewnątrz wykonana jest z metalu. W momencie otwierania tego laptopa, co swoją drogą można zrobić jedną ręką, dodatkowy ekran zostanie podniesiony. Wszystko jest ze sobą połączone, więc Wy, jako użytkownicy niczym nie musicie się bać.

Ekran ustawia się pod kątem 13 stopni i jest naprawdę solidnie zamontowany, nic się nie ugina, nie przesuwa i nie łapie jakichkolwiek luzów, wszystko, dlatego, że jest to matryca dotykowa. Nie drgnie w żadnych warunkach, jak to ma miejsce przy okazji ekranów dotykowych w klasycznych laptopach.

Nowatorskie chłodzenie

Zaraz obok samoczynnie podnoszącego się ekranu jest jedyny w swoim rodzaju system chłodzenia, który poniekąd się z nim łączy. Wlot świeżego powietrza jest, bowiem bezpośrednio pod podniesionym ekranem oraz standardowo od spodu obudowy. Ten drugi dzięki masywnym nóżkom, które znacząco podnoszą całą konstrukcje działa jeszcze efektywniej. Świeże powietrze wlatuje zarówno górą jak i dołem i trafia do dwóch wentylatorów.

Te odprowadzają ciepło przez 6 rurek cieplnych – warto tutaj dodać, że jedna rurek jest dedykowana sekcji zasilania procesora oraz karty graficznej oraz dodatkowo chłodzi też pamięci VRAM. Dopełnieniem systemu chłodzenia jest pasta termoprzewodząca – Tak ASUS zastosował specjalną, a właściwie nie pastę a ciekły metal, który pozwala obniżyć temperatury CPU i GPU nawet o dodatkowe 10 stopni.

Mocarne podzespoły

A zdecydowanie jest, co schładzać. W naszym przypadku, procesor Intel Core i9 10980 HK, karta graficzna nVidia RTX 2080 Super Mobile z 8GB pamięci wideo. Do tego 32GB pamięci operacyjnej o taktowaniu 3200 MHz, którą można rozbudować do maksymalnie 48GB. Tutaj ważna informacja 16GB jest na stałe wlutowane na płytę główną. Do tego dwa sloty na dyski NVMe, które w maksymalnej wersji oferują 2TB pamięci w układzie RAID 0. Oczywiście, jeżeli tylko będziecie chcieli to też możecie rozbudować.

Warto też wspomnieć o klawiaturze, tutaj raczej bez większych niespodzianek jest to konstrukcja standardowa typu chicklet z pełnym podświetleniem RGB. Jednak sama klawiatura została przesunięta znacznie w dół, a gładzik przeniesiony na prawą stronę i zintegrowany z sekcją numeryczną.

Najważniejsze pytanie – dla kogo?

Maszyna potężna, ale właściwie, dla kogo powstała? Odpowiedź niejako kryje się w portach, które znalazły się po bokach. Wśród nich znalazło się miejsce dla Thunderbolt’a 3, który z łatwością pozwoli powiększyć możliwości tego laptopa. DisplayPort w standardzie 1.4 – jest, opcja podłączenia kart rozszerzeń – check no i jeszcze naładujecie dzięki niemu awaryjnie laptopa z maksymalną mocą 65W. To wszystko potrafi Thunderbolt 3.

ASUS ROG Zephyrus Duo przynajmniej w tej wersji powstał z myślą o profesjonalistach, sugeruje to między innymi wcześniej wspomniany port, ale też możliwość podłączenia dwóch dodatkowych ekranów 4K 60Hz, czy certyfikacja Adobe RGB na wyświetlaczu głównym. Ponadto możecie część zasobników na przykład z Photoshop’a przenieść na ekran niżej obsługiwać je za pomocą dotyku.

Jest to nic innego jak prawdziwie mobilna w pełni wyposażona stacja robocza, choć raczej nie polecam pracować z tym potworem na kolanach. I nie chodzi mi tutaj akurat o wagę, bo jak na oferowane możliwości ta jest zaskakująco mała i wynosi 2.6 kilograma.

Lepiej nie zakrywać wlotu świeżego powietrza, jednak chodzi tutaj głównie o klawiaturę. Ze względu, że została przesunięta maksymalnie w dół nie specjalnie jest miejsce na oparcie nadgarstków. Do zestawu została dołączona specjalna podpórka, bo i sama klawiatura jest dość wysoko. Innymi słowy chodzi o komfort pracy. Na ogromną pochwałę zasługuje za to system chłodzenia, ten bez trudu radzi sobie z utrzymaniem przyzwoitych temperatur nawet przy maksymalnym obciążeniu. Wiadomo jest to laptop, więc będzie dość ciepło, ale najpewniej dzięki takiemu rozwiązaniu w systemie chłodzenia jest przy tym cichy.

Czas pracy na baterii, tutaj jest całkiem nieźle, choć bez trudu znajdziecie modele działające na akumulatorze dłużej. Maksymalnie da się tutaj osiągnąć około 6 godzin, co przy dwóch ekranach w wysokiej rozdzielczości jest całkiem niezłym wynikiem.

Ale nie tylko osoby pracujące znajdą coś dla siebie, jako że jest to seria ROG nie zabrakło tutaj dodatków dla graczy. Ten model, który do nas trafił z ekranem 4K, raczej nie jest najlepszym przykładem, ale dostępna jest też wersja z matrycą FullHD, częstotliwością odświeżania 300 Hz i czasie reakcji równym 3 ms. W przypadku graczy czy też streamerów drugi ekran może mieć wiele różnych zastosowań.

Od zwykłego monitora zasobów i temperatur laptopa, poprzez różnego rodzaju poradniki, a kończąc na ulubionych stream’ach czy dedykowanej aplikacji Asus Armoury Crate. W niej znajdziecie wiele opcji, które pozwalają zarządzać tym laptopem od trybów pracy i chłodzenia przez przejrzysty i całkiem nieźle wyglądający panel do monitorowania.

Doskonale sprawdzi się także w trakcie streamingu, gdzie możecie mieć podgląd na czat, własnego stream’a czy różnego rodzaju powiadomienia. Albo po prostu zmieścić na tym ekranie Discord’a.

Podsumowanie

Tak, więc przejdźmy do podsumowania. Jest to pełnoprawny zestaw wszystko w jednym. Mocarne podzespoły, całkiem niezłe opcji do późniejszych modyfikacji. Zestaw chłodzenia wspierany ciekłym metalem no i w końcu drugi dotykowy ekran, który można wykorzystać jak tylko tego zapragniecie.

Czy to w trakcie pracy rozkładając przestrzeń roboczą na dwa wyświetlacze czy w czasie wolnym. Kiedy na jednym ekranie będziecie grać lub oglądać a na drugim przeglądać Internet, czy prowadzić konwersacje na Discordzie. Taka maszyna do wszystkiego swoje kosztuje i tego się raczej mogliście spodziewać. 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez