Neuralink w akcji. Małpa gra w ponga siłą woli

Cybernetyczne kończyny, sterowanie siłą woli. Prezentacja implantów Neuralink pokazuje, że taka technologia zagości w naszych domach już niebawem.

Co siłą umysłu jest w stanie zrobić małpa za bananowe smoothie? Mogliśmy się o tym przekonać dzięki Neuralink, które działa i to spektakularnie dobrze!

Technologia, nie magia

O projekcie Neuralink wspominaliśmy już wcześniej. Dla przypomnienia – jest to implant, pozwalający na stworzenie interfejsu łączącego umysł z komputerem.

Wszczep zainstalowany w mózgu potrafi odebrać sygnały elektryczne płynące w jego wnętrzu, a z pomocą treningu i dedykowanego oprogramowania – przeanalizować i przetłumaczyć je na komendy zrozumiałe dla komputera.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Neuralink niczym Fitbit pod skórą | Elon Musk prezentuje nową wizję łączenia człowieka i komputera

W nocy odbyła się konferencja firmy Neuralink, której CEO jest nie, kto inny jak sam Elon Musk. Poznaliśmy tym samym kilka nowych szczegółów dotyczących łączenia ludzkiego mózgu i komputera.

Czytaj artykuł

Pager – makak biorący udział w badaniu, został poddany zabiegowi wszczepienia implantu na kilka tygodni przed nakręceniem filmowej prezentacji systemu Neuralink. W międzyczasie odbył on trening, mający na celu opanowanie przez małpę prostych gier działających z użyciem joysticka.

W trakcie zdobywania umiejętności przez zwierzaka – nagradzanego za nowe rekordy bananowym smoothie – szkolił się również system Neuralink. Analizował on i tłumaczył sygnały płynące przez mózg małpy w trakcie grania. Po zakończeniu szkolenia makak Pager otrzymał na chwilę joystick, który to nieco później został odpięty, by przejść na sterowanie bezprzewodowe.

Cyberwszczep z prawdziwego zdarzenia

To, co rzuca się w oczy po uaktywnieniu systemu Neuralink, to wzrost umiejętności małpy po przejściu na sterowanie siłą umysłu. Zwierzę zaczęło grać pewniej i szybciej.

Eksperyment potwierdza więc słowa Elona Muska, który przewidwuje, że implant Neuralink pozwoli na zdecydowanie szybsze obsługiwanie smartfona, niż przy użyciu tradycyjnej klawiatury dotykowej.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Prędkości internetu Starlinków robią wrażenie! | Mamy pierwsze wyniki!

Satelity Starlink produkowane przez firmę Elona Muska – SpaceX, w ciągu najbliższych lat mają zapewnić dostęp do Internetu nawet w najdalszych zakątkch ziemi. Teraz do sieci trafiły pierwsze pomiary prędkości i prezentują się naprawdę imponująco.

Czytaj artykuł

Jednak to nie wzrost szybkości obsługi smartfona jest celem powstania systemu Neuralink. Po udanej serii doświadczeń wszczepy zaczną być testowane na ludziach.

W efekcie powstanie przełomowy wynalazek, mogący istotnie poprawić komfort życia ludziom niepełnosprawnym, a nieco później – nam wszystkim.

https://twitter.com/elonmusk/status/1380315654524301315

Tak skuteczne działanie systemu Neuralink w roli bezprzewodowego kontrolera do gier to imponujący pokaz możliwości technologii i inżynierów Elona Muska. W barwny sposób udowadnia on możliwości wszczepu.

Połączenie go z mechanizmami implantów całych kończyn, takich jak ręka czy noga, to na tym etapie prac już tylko prosta błahostka. Neuralink w parze z rozbudowanym oprogramowaniem analitycznym będzie w stanie pomóc nie tylko ludziom z fizyczną niepełnosprawnością, lecz również tym, którzy walczą z przypadłościami neurologicznymi, takimi jak demencja starcza czy choroba Alzheimera.

Mroczna wizja przyszłości

Kto grał w Cyberpunka 2077 ten wie, jak skończyć może ludzkość z tak łatwym dostępem do wszczepów poprawiających nasze zdolności. I tak samo jak w przypadku innych, mocno innowacyjnych projektów technologicznych, tak i w kwestii systemu Neuralink pojawiają się zaniepokojone głosy ludzi, widzących w implancie poważne ryzyko. 

Małpa na discordzie to nic strasznego, wielu graczy podobnego zjawiska już doświadczyło. Prawdziwe zagrożenie może pojawić się jednak z naprawdę wielu stron. Na filmie widać łatwy proces parowania ze smartfonem, który każe pochylić się nad aspektem bezpieczeństwa dedykowanego oprogramowania. 

Firmę Neuralink czeka wiele pracy nad zabezpieczeniem wynalazku przed nieautoryzowanym dostępem i wydobyciem informacji o stanie zdrowia posiadacza. Przy skrajnie złym scenariuszu może również dojść do przejęcia kontroli nad cybernetyczną kończyną.

Z medycznego punktu widzenia nieznanym pozostaje też wpływ pracy implantu na sam mózg i fizyczno-psychiczne skutki długofalowego użycia. 

Najbardziej strachliwi przywołują filmowe fabuły o cyber terrorystach z nadludzką siłą. Czy zatem mamy się czego bać? Dajcie znać co o tym sądzicie w komentarzach!

Tymczasem w temacie innej firmy Elona Muska:

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Cybertruck jak z kosmosu, czyli wizja Cyberlandr

Tylko Tesla jest w stanie stworzyć tak niesamowicie futurystyczne samochody, ale Cyberlandr dodatkowo modyfikuje model Cybertruck do wersji mini kampera.

Czytaj artykuł

Źródła: Twitter

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez