Na całym świecie podejmowanych jest wiele działań, które mają na celu ograniczenie palenia. Podniesiono ceny papierosów, wprowadzono ostrzeżenia na paczkach, a kampanie edukacyjne informują nas o zdrowotnych następstwach nałogu. Nie przynosi to jednak oczekiwanych skutków.
Czasopismo naukowe BMJ opublikowało analizę traktatu WHO o Ograniczeniu Użycia Tytoniu, z której wynika, że strategia ta jest nieskuteczna. Blisko połowa, 49 procent palaczy w Unii Europejskiej nie planuje skończyć ze swoim nałogiem. W Polsce papierosy pali już ponad 8 milionów Polaków. Na choroby z tym związane umiera blisko 80 tysięcy osób rocznie.
Kilka przydatnych aplikacji
Pandemia zwiększyła poziom cyfryzacji w medycynie. Podobnie zaczyna się dziać w kwestii walki z nałogami. Dzięki rozwojowi technologii mobilnych powstało wiele aplikacji, które oferują wsparcie i narzędzia dla osób chcących rzucić palenie.
Proponują one spersonalizowane rozwiązania na podstawie danych podanych przez użytkownika, takich jak preferencje, nawyki palenia, motywacje psychologiczne oraz cele, jakie chce się osiągnąć. Pozwala to na większe szanse na wygranie z nałogiem palenia papierosów.
Flamy – quit smoking
Oferuje ona 14 – dniowe wyzwanie wychodzenia z nałogu lub opcję „jeden papieros mniej każdego dnia”, która pozwala na stopniową eliminację papierosów z Twojego życia. Aplikacja posiada również gry, które odwrócą Twoją uwagę od chęci sięgnięcia po kolejną paczkę, a także wyzwania dla Ciebie i Twoich znajomych. To ciekawe narzędzie do wzajemnego motywowania się do walki o zdrowie.
Rzuć palenie!
To rozwiązanie bazujące na silnej woli. Dzięki tej aplikacji możesz na bieżąco obserwować jakie korzyści zdrowotne i finansowe osiągniesz każdego dnia, w którym oprzesz się pokusie papierosa. Używaj jej, aby śledzić to, jak blisko jesteś do życia wolnego od dymu tytoniowego oraz ile życia odzyskałeś. Apka oferuje również oś czasu, która pokazuje, w jakim terminie zaczniesz cieszyć się korzyściami zdrowotnymi.
HabitBull
Aplikacja ta pozwala nie tylko rzucić palenie, ale także z czasem, kształtować nowe, pozytywne nawyki. To ciekawa alternatywa dla osób, które chcą zastąpić nałóg czymś zdrowszym. Podczas konfiguracji możesz wybrać nawyk, który chciałbyś w sobie wytworzyć. W wersji darmowej możesz wybrać do pięciu celów, w których chcesz być wspierany. Aplikacja twierdzi, że wyrobienie nowego nawyku zajmuje średnio 66 dni. Istnieje w niej również możliwość interakcji z osobami, które również chcą rozstać się z nałogiem.
Quit Genius
Aplikacja, która zamiast przeprowadzać Cię przez z góry ustalony program opierający się na sile woli, bierze również pod uwagę indywidualne bodźce nakłaniające do palenia, określane za pomocą technik terapii poznawczo-behawioralnej. Biorą one pod uwagę powody rozpoczęcia palenia oraz przyczyny jego kontynuowania.
Quit Genius, wyznacza dla Ciebie datę rzucenia palenia na podstawie odpowiedzi na serię pytań, które analizują podstawy Twojego psychologicznego przywiązania do palenia. Zamiast podawać przerażające statystyki, Quit Genius skupia się na wzorcach myślowych związanych z paleniem oraz na tym, jak zaprogramować je na nowo.
Smoke Free – Stop smoking now
Smoke Free opiera się na podejściu naukowym i zawiera ponad 40 sprawdzonych technik, które pomogą Ci rzucić palenie na dobre. W tej aplikacji możemy rejestrować chęć zapalenia i otrzymywać wskazówki jak w danej sytuacji poradzić sobie z tą pokusą. Jedną z funkcji jest również możliwość tworzenia notatek, w których możemy zapisywać na bieżąco nasze przemyślenia i informacje o stanie zdrowia oraz ducha po odstawieniu nikotyny.
Kwit – Rzucenie palenia
Kwit pomnaża Twoje szanse na rzucenie palenia przez 5. Stosuje metody prosto z terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Aplikacja oferuje pomoc w radzeniu sobie z głodem palenia i syndromem odstawienia. Śledź swoje postępu dzień po dniu i zobacz, jak daleko zaszedłeś dzięki licznikom rzucania palenia. Według WHO rozstanie z tytoniem zaczyna przynosić pozytywne efekty zdrowotne już 20 minut po ostatnim wypalonym papierosie.
Co w sytuacji kiedy nie można rozstać się z nałogiem?
Nikotyna uzależnia – ale to dym papierosowy zabija palaczy. Dym powstaje podczas spalania tytoniu, powodując powstanie wysokiej liczby toksyn i karcynogenów (związków rakotwórczych), a także substancji smolistych. To właśnie te związki są główną przyczyną śmiertelności wśród palaczy. Dlatego w przypadku osób, które bezskutecznie próbują rzucić nałóg, lepszym rozwiązaniem są nowatorskie wyroby tytoniowe takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu.
Najlepiej przebadanym medycznie urządzeniem tego typu jest podgrzewacz tytoniu tytoniu THS 2.2 znany u nas jako IQOS. Baza PubMed wyświetla kilkaset publikacji w recenzowanych periodykach naukowych dotyczących tego urządzenia. W badaniach ustalono między innymi, że wskutek podgrzewania tytoniu bez jego spalania, urządzenie nie wydziela dymu, ale aerozol zawierający 532 substancje chemiczne, podczas gdy w dymie z palącego się papierosa unosi się około 7 tys. związków chemicznych.
Emitowany przez urządzenie aerozol nie jest dymem i nie zawiera substancji smolistych. Stężenia związków chemicznych występujących w aerozolu podgrzewacza – w tym karcynogenów, czyli związków rakotwórczych – są średnio o 95 proc. mniejsze w porównaniu z dymem z papierosa, a stężenia tlenku węgla, nazywanego „cichym zabójcą płuc”, są o 99 proc. niższe.
Palenie papierosów to wielkie, trudne do rozwiązania wyzwanie społeczne. Wobec nieskuteczności polityki państwa i Światowej Organizacji Zdrowia wykorzystanie nowych technologii stanowi możliwość skutecznej walki z tym nałogiem. To właśnie technologia napędza rozwój i możemy oczekiwać, że przyczyni się ona również do stworzenia świata wolnego od dymu papierosowego, co przyniesie nam ogromne korzyści zdrowotne.
Dodaj komentarz