Viomi SE – najlepszy w tej cenie?

Roboty sprzątające cały czas zyskują na popularności. Wśród wielu modeli Viomi SE wyróżnia się świetną ceną i funkcjami znanymi z droższych propozycji.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Roboty sprzątające cały czas zyskują na popularności. Wśród wielu modeli Viomi SE wyróżnia się świetną ceną i funkcjami znanymi z droższych propozycji.

Wiele osób mogłoby założyć, że nie da się kupić odkurzacza autonomicznego, który oferuje najnowsze technologie za mniej niż 2 tysiące złotych. Jednak nie tylko najnowsze funkcje, jakie znalazły się na pokładzie mogą budzić podziw. Wśród nich jest to między innymi możliwość mopowania, wysoka moc ssąca czy obsługa dzięki aplikacji mobilnej. Firma Viomi, która jest mocno powiązana z Xiaomi udowadnia, że to wszystko jest możliwe. Ich najnowszy modeli, czyli Viomi SE możecie kupić za nieco ponad 1100 zł, ale czy powinniście?

Viomi SE

Xiaomi i marki z nią współpracujące już od dawna oferują roboty, które cechują się takim samym zestawem funkcji. A w wielu przypadkach nawet szerszym niż dużo droższe modele, jakie oferuje konkurencja. Jednakże do tej pory, aby kupić najbardziej zaawansowany model tej firmy – Viomi V3 trzeba było zapłacić około 2000 zł. Taka kwota dla niektórych osób dalej była ceną wręcz zaporową. Dlatego też producent zdecydował się przygotować model SE – oferujący jak najwięcej, za jak najmniej.

Opakowanie

Zawartość opakowania

W pudełku znalazł się oczywiście sam robot oraz dedykowana stacja dokująca. Z akcesoriów dostaniecie: nakładkę do mopowania oraz dwie ściereczki, a także dwie szczotki boczne do zamiatania kurzu. Całości dopełnia pojemnik typu dwa w jednym na kurz oraz wodę do mopowania.

Czego zatem zabrakło względem droższych modeli. Przede wszystkim osobnych pojemników na kurz oraz wodę. Te przydają się, kiedy chcielibyście skorzystać tylko z funkcji mopowania lub odkurzania. Jednak ze względu, że te są uniwersalne dla właściwie wszystkich robotów Xiaomi czy Viomi to możecie je dokupić oddzielnie później.

Klasyczny design

Viomi SE

Wygląd zewnętrzny nie wskazuje na to, że do czynienia mamy z budżetową konstrukcją. Tradycyjny okrągły kształt z niewielką wyspą na górze, gdzie znalazł się sensor LiDAR to domena wielu często droższych konstrukcji. Czujnik za pomocą wiązki lasera nieustannie skanuje pomieszczenia, by zawsze odnaleźć się w przestrzeni i efektywnie sprzątać.

Sensory

Viomi SE

Technologia LiDAR pozwala także na zmapowanie całego mieszkania lub domu. Wszystko po to byście mogli w łatwy sposób zarządzać sprzątaniem z poziomu aplikacji na smartfona. Na spodzie i od frontu robota znalazły się specjalne czujniki odległości. Te pierwsze zapobiegają np. upadkowi ze schodów.

Drugi natomiast jest wykorzystywany w trakcie sprzątania. Niektóre odkurzacze mają tendencje do obijania się o przeszkody podczas pracy. Dzięki wykorzystaniu tego sensora, Viomi SE będzie delikatnie podjeżdżał do przeszkód, po czym je po prostu ominie.

Po pierwsze odkurzacz

Viomi SE

Na spodzie można także zaobserwować mechanizmy sprzątające – szczotkę boczną oraz główny wałek odpowiedzialny za zbieranie wszelkich nieczystości. Ten wyposażony jest zarówno w klasyczne zmiotki jak i silikonowe paski, dzięki nim znacznie lepiej radzi sobie ze zbieraniem włosów. Z tyłu znalazło się też miejsce na umieszczenie końcówki mopującej. W zestawie tak jak wcześniej wspomniałem otrzymujecie dwie szmatki. Jedna przeznaczona jest do najzwyklejszego mopowania, a druga przedzielona specjalną wstawką będzie od razu zbierać nadmiar wody.

Xiaomi Home

Xiaomi Home

Konfiguracja robota jest banalnie prosta. Viomi SE łączymy z naszym smartfonem za pomocą uniwersalnej aplikacji Xiaomi Home. Po dodaniu robota do konta należy wykonać pełne sprzątanie całego mieszkania – dzięki temu odkurzacz utworzy wirtualną mapę. Tą w późniejszym czasie będziecie mogli edytować, dzielić na konkretne pokoje, dodawać wirtualne ściany czy strefy, które robot ma omijać.

Aplikacja pozwala na odkurzanie tylko konkretnych pomieszczeń, ustawienie harmonogramu sprzątania, a także siły ssącej czy ilości wody wykorzystywanej do mopowania. Jako, że jest to nowy model, to część elementów w aplikacji nie jest jeszcze odpowiednio przetłumaczona na język polski. W tym wypadku mamy nadzieję, że zostanie to jak najszybciej naprawione wraz z najbliższą aktualizacją.

Moc ssąca

Jednym z najważniejszych parametrów, który bezpośrednio odnosi się do jakości sprzątania jest siła ssąca. To ta definiuje jak robot będzie sobie radził ze zbieraniem drobnych nieczystości czy na przykład kurzu ze szczelin w podłodze.

Odkurzanie

Viomi SE

Viomi SE dysponuje mocą na poziomie 2200 Pa. Jednocześnie jest to o 200 Pa więcej niż w modelu Viomi V2, ale o 400 Pa mniej niż w najdroższym aktualnie Viomi V3. Moc, jaką oferuje omawiany dziś Viomi SE jest wartością nie tylko szeroko spotykaną w modelach konkurencji, ale i w pełni wystarczającą do użytku, na co dzień.

Na dodatek Viomi SE jest jednym z najcichszych modeli, bo maksymalny hałas jaki generuje to 75 dB. Moc odkurzania w Viomi SE można oczywiście dostosować w zależności od potrzeb. Dostępne są 4 tryby, w tym jeden cichy. W aplikacji można także wybrać, czy robot ma jedynie odkurzacz, czy też jednocześnie mopować.

Mopowanie

Viomi SE

Jeśli chcecie umyć podłogę – wystarczy, że do zbiorniczka nalejecie zwykłej wody oraz założycie przystawkę mopującą na tył odkurzacza. Możliwość jednoczesnego odkrzaczania oraz mycia podłóg na mokro została także zapożyczona z droższych modeli. Dozowanie wody odbywa się w sposób elektroniczny, a nie grawitacyjny. Dzięki temu możecie dostosować ilość wody, jaka zostanie użyta do mycia.

Robot oferuje także dwa tryby jazdy, które będą szczególnie przydatne w trakcie tryby odkurzania z mopowaniem. Pierwszy standardowy algorytm “S”, znany jest z wielu tańszych rozwiązań i świetnie sprawdzi się przy klasycznym odkurzaniu oraz do szybkiego “odświeżenia” podłogi na mokro. Drugi styl jazdy zwany „Y” jest właśnie dedykowany mopowaniu i może zdecydowanie dokładniej umyć powierzchnię.

Viomi SE

Viomi SE dobrze radzi sobie ze zbieraniem różnego rodzaju zabrudzeń zarówno z paneli, jak i z płytek. Nie jest on wyposażony w tryb rozpoznawania dywanów, ale z ich odkurzaniem również powinien poradzić sobie wzorowo, o ile użyjecie najwyższego trybu odkurzania. Dzięki mocy ssącej wynoszącej 2200 Pa nie straszne mu są też wszelkie zakamarki czy szczeliny w posadzce.

Skąd ta cena?

Viomi SE

Oprócz nieco słabszej mocy silnika w porównaniu do flagowego Viomi V3, w modelu SE zastosowano nieco mniejszą baterię – 3200 mAh. Pozwala ona wykonać pojedynczy cykl sprzątania trwający maksymalnie do 2 godzin, w zależności od mocy sprzątania i powierzchni po jakiej robot jeździ. To przekłada się na możliwość odkurzenia około 200 metrów kwadratowych. Jeżeli jednak robotowi energii zabraknie to sam odnajdzie drogę do stacji dokującej by uzupełnić baterie, a po naładowaniu dokończy sprzątanie.

Podsumowanie

Za kwotę nieco ponad 1100 złotych możecie mieć w swoim domu świetny odkurzacz autonomiczny. Oczywiście nie jest to urządzenie idealne, ale po uwzględnieniu jego ceny, kompromisy na jakie poszedł producent są minimalne, o ile w ogóle można tutaj o nich mówić. Viomi SE to po prostu świetny odkurzacz autonomiczny, który doskonale radzi sobie z większością zabrudzeń, jakie mogą pojawić się w Waszym domu. Za taką cenę zdecydowanie warto go kupić.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.