Ekosystem Galaxy – Co to jest i czy warto?

Na rynku dostępnych jest kilka dużych rodzin urządzeń, a jedną z nich jest oferowany przez Samsunga Ekosystem Galaxy. Jednak czy w ogóle jest on Wart Waszej uwagi?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Na rynku dostępnych jest kilka dużych rodzin urządzeń, a jedną z nich jest oferowany przez Samsunga Ekosystem Galaxy. Jednak czy w ogóle jest on Wart Waszej uwagi?

Samsung Galaxy S20 FE 5G to z pozoru jeden z wielu dostępnych na rynku smartfonów. Zapewne każdy słyszał o ekosystemie od giganta z Cupertino. Ale pewnie mało kto z Was wie, że w takich rozwiązaniach możemy swobodnie wybierać. W świecie Androida króluje ekosystem Galaxy od Samsunga i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To właśnie jego możliwości postaramy się dziś opisać i nieco Wam je przybliżyć.

Czym jest ekosystem?

Ekosystem Galaxy

Ekosystem, czyli najprościej mówiąc sposób na połączenie i jednoczesną synchronizacje kilku urządzeń. Ale zanim przejdziemy do wszystkich jego możliwości i omówienia ich z osobna to kilka zdań o urządzeniach, jakie pomogą w realizacji tego zadania. Najważniejszy bez dwóch zdań jest smartfon i chyba nikt nie ma wątpliwości, że musi być to urządzenie Samsunga.

Konkretniej mowa tutaj o Samsungu Galaxy S20 FE 5G, jednak nie ma tutaj właściwie żadnych ograniczeń. Samsung w swojej ofercie ma znacznie więcej modeli, które doskonale wpasują się w cały ekosystem. Między innymi cała seria Galaxy S czy Galaxy Note, nie można też zapomnieć o zupełnie nowej Galaxy Z Flip/Fold. Dalej mamy słuchawki Galaxy Buds Live, czyli popularne fasolki, które zostały zaprezentowane zaraz obok serii Galaxy Note 20. A ostatnim elementem ze stajni Samsunga będzie zegarek – Galaxy Watch 3.

Stwierdzenie „ze stajni Samsunga” jest dość istotne, a wszystko za sprawą ostatniego elementu. Dopełnieniem całości będzie laptop, ale co ważne, dowolny notebook, ultrabook czy po prostu PC z systemem Windows 10. Koreański gigant od jakiegoś czasu mocno współpracuje z Microsoftem, czego efektem jest uniwersalna apka na komputery przenośne i stacjonarne, z której możecie pisać SMS, dzwonić, otrzymywać powiadomienia czy odpalać aplikacje.

Powiadomienia

Wszystkie te wyżej wymienione gadżety można połączyć w jeden spójny ekosystem, ale właściwie, po co? Odpowiedź jest prosta, … bo to po prostu wygodne. Mając dla przykładu smartfona i zegarek lub słuchawki życie staje się znacznie prostsze. Świetnie obrazuje to wszechstronny smart zegarek, który właściwie zawsze macie na nadgarstku. Pewnie wiele razy zdarzyło Wam się zerkać na telefon, bo ktoś do Was napisał, przyszła promocja z jakiejś apki lub sprawdzaliście czy TechnoStrefa nie wrzuciła nowego filmu. Tak czy inaczej jest to mało efektywne i potrafi rozproszyć.

Mając do dyspozycji zegarek znacznie rzadziej sięgacie po smartfona czy tablet. W efekcie bateria w telefonie może wystarczyć nawet na dwa dni pracy bez dostępu do ładowarki. Z kolei mając słuchawki, te mogą w jednej chwili być sparowane z dwoma urządzeniami. Jeżeli nie chcecie zabierać ze sobą smartfona, zawsze możecie je połączyć z zegarkiem, ale więcej o tym poniżej.

Słuchawki i zegarek, czyli połączenie idealne

Galaxy Buds Live
Ekosystem Galaxy

Na zegarku zobaczycie każdą wiadomość czy powiadomienie, jakie pojawia się na Waszym smartfonie. Dodatkowo na większość z nich możecie od razu odpowiedzieć. Z poziomu nadgarstka macie też dostęp do sterowania multimediami czy nawet aplikacji do streamowania muzyki. I tutaj przydadzą nam się także słuchawki Galaxy Buds Live. Te możecie mieć połączone z telefonem lub właśnie z zegarkiem. Po co zapytacie… jedną z aplikacji, jakie możecie zainstalować na zegarku jest Spotify, ale nie zabrakło tu także Tidala. Te w połączeniu z modułem LTE zaszytym w zegarku mogą działać właściwie autonomicznie.

Z pozoru to zwykły bajer, ale teraz wychodząc na spacer, przejażdżkę rowerową czy na przykład idąc na siłownię nie musicie brać ze sobą smartfona. Wszystko czego potrzebujecie macie na nadgarstku. I oczywiście, pisanie elaboratów do dziewczyny na takim małym ekranie nie będzie ani wygodne, ani przyjemne. Ale nie po to powstał ten zegarek. Co nie znaczy, że Samsung nie poradził sobie tutaj z obsługą pisania. Szukając fajnych kawałków na Spotify możecie skorzystać z wprowadzania liter gestami. Po prostu rysując je na ekranie.

Zegarek i aplikacje

Galaxy Watch może się przydać nie tylko do słuchania muzyki czy sprawdzania powiadomień. Jest na niego kilka całkiem przydatnych aplikacji. Na przykład pilot zdalnego sterowania do kamery w aparacie. Grupowe zdjęcie? Nie ma problemu, bo poza spustem migawki jest tam też podgląd na żywo. Wśród ciekawszych aplikacji znalazł się też kalendarz, kilka zegarków do pomiaru i odliczania czasu oraz w końcu bardzo prosta, ale jakże przydatna funkcja, czyli znajdź mój telefon. Już nigdy nie zgubicie swojego cennego smartfona pod poduszką czy w kieszeni kurtki.

Ładowanie zwrotne

Niektóre smartfony Samsunga, głównie z wyższej półki cenowej są wyposażone w ładowanie bezprzewodowe. Bardzo podobna technologia pozwoli Wam zmienić smartfona w awaryjny powerbank w przypadku kiedy w zegarku lub słuchawkach zabraknie energii. Wtedy wystarczy, że uruchomicie specjalny tryb Wireless PowerShare, położycie telefon ekranem w dół, a na jego pleckach umieścicie dowolny ładowany bezprzewodowo gadżet.

Galaxy S20 FE ma całkiem pokaźnych rozmiarów baterię, więc bez trudu naładuje słuchawki i zegarek na cały dzień. I jeszcze zostanie mu energii na działanie do końca dnia. Z tej funkcji możecie skorzystać, kiedy Waszemu znajomemu, albo komuś z rodziny rozładuje się smartfon.

Połącz z Windows

Ekosystem Galaxy

Przysłowiową wisienką na torcie, zwieńczeniem możliwości ekosystemu Galaxy jest wspomniana na samym początku integracja z systemem Windows 10. Samsung dzięki współpracy z Microsoftem dał swoim smartfonom ogromne możliwości, szczególnie dla osób, które dużo pracują przy komputerze. Program Twój Telefon to jedna aplikacja, która pozwoli Wam czytać wszystkie powiadomienia ze smartfona i na nie odpowiadać.

Znalazła się tam też dedykowana zakładka do wiadomości SMS, a także połączeń głosowych. Na ekranie komputera widzicie dokładnie kto dzwoni, ale też sami możecie wykonywać połączenia bez wyciągania smartfona. Jednak największą zaletą tego rozwiązania jest dostęp do aplikacji. Tak, dokładnie, na komputerze możecie korzystać ze wszystkich apek, jakie macie zainstalowane na smartfonie.

A właściwie odpalicie je bezpośrednio na telefonie i zobaczycie je na ekranie swojego komputera dzięki opcji przesyłania ekranu. Tym samym nie musicie instalować dodatkowych programów na komputerze, bo wszystko możecie odpalać ze smartfona. To będzie szczególnie przydatne kiedy dedykowanych aplikacji na komputer po prostu nie ma.

Podsumowanie

Ekosystem Galaxy

Omówiliśmy tutaj zaledwie kilka bardziej reprezentatywnych funkcji jakie oferuje Ekosystem Galaxy. Ten jednak kryje w sobie jeszcze więcej, szczególnie jeżeli do dyspozycji macie choćby tablet z serii Galaxy Tab lub telewizor tej firmy. Wtedy na przykład telewizorem możecie sterować z poziomu zegarka. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko zależy czego potrzebujecie.

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez