Po co komu wideorejestrator i jak wybrać ten odpowiedni?
Wideorejestratory albo „kamerki do samochodu” w ostatnich latach coraz bardziej zyskują na popularności. Rekomendują je nie tylko sami producenci samochodów, ale też profesjonaliści, którzy spędzają w swoich pojazdach długie godziny. Tego typu urządzenie pomoże kierowcom w wielu sytuacjach, a często nawet uchroni przed oszustami, których spotkamy na drodze.
Jeśli raz zdecydujecie się na kupno wideorejestratora, to już nigdy z niego nie zrezygnujecie. Choć brzmi to jak powtarzany przy każdej możliwej sytuacji tani slogan reklamowy to pamiętajcie, że nigdy nie wiecie, kiedy taka kamerka samochodowa przyda się właśnie Wam!
Wraz ze wzrostem popularności tego typu urządzeń, na rynku pojawiła się masa różnorodnych modeli kamerek. Oczywiście daje to możliwość swobodnego wyboru produktu pod nasze osobiste wymagania. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę potrzebują, a w przypadku takich osób sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Czynników jest wiele, zaczynając od rozdzielczości kamerki, przechodząc przez dodatkowe funkcje, a kończąc na jednym z najważniejszych aspektów – budżecie.
Specyfikacja Nextbase 622GW
Choć rynek urządzeń z niskiej i średniej półki cenowej rzeczywiście jest zasypany masą propozycjami różnych producentów, tak sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku droższych urządzeń. W kategorii „wideorejestratorów premium” nie znajdziemy aż tak wielu propozycji, ale będą one znacznie bardziej konkretne niż te, za które przyjdzie nam zapłacić nieco mniej.
Rozdzielczość i klatki na sekundę
Jedną z tego typu propozycji jest właśnie brytyjski Nextbase 622GW, który spełni najśmielsze oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Najbardziej wyróżniającym się elementem jest oczywiście sensor, ulokowany pod sporą optyką. Pozwala on na rejestrowanie jazdy w maksymalnej rozdzielczości 4K, ale przy maksymalnej liczbie 30 klatek na sekundę. Parametr ten wzrasta dwukrotnie (60 FPS) przy używaniu rozdzielczości 1440p i czterokrotnie (120 FPS) po wybraniu trybu FullHD.
Karta pamięci od Nextbase – jak przebiega nagrywanie?
Aby w pełni wykorzystać możliwości modelu Nextbase 622GW, należy jednak pamiętać o odpowiednio szybkiej karcie pamięci. Taką znajdziecie chociażby w ofercie Nextbase, która ma w swojej ofercie karty microSD spełniające standardy UHS3 i V30.
Samo nagrywanie odbywa się w pętli, dzięki czemu nie musimy się martwić, że w pewnym momencie zabraknie nam miejsca na karcie. Wewnętrzny system sam generuje sobie wolne miejsce, nadpisując najstarsze materiały tymi, które dopiero co zostały zapisane na urządzeniu. Schemat ten nie tyczy się nagrań „niebezpiecznych sytuacji”, automatycznie wykrytych przez wideorejestrator Nextbase 622GW lub manualnie przez nas zapisanych. Te nie zostaną „dotknięte” nawet w najbardziej krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o wolne miejsce na karcie pamięci.
Jak sprawuje się sam obiektyw?
Nextbase 622GW – instrukcja montażu
Choć nie powinno to nikogo przerosnąć, należy pamiętać o zamontowaniu wideorejestratora zgodnie z dołączoną instrukcją. Zwłaszcza, że firma Nextbase poszła w nieco inną stronę, niż większość konkurencji. Między innymi w tym modelu znalazł się system mocowania o nazwie Click&Go, na którym opiera się cały montaż wideorejestratora Nextbase 622GW. Wszystko działa dzięki obecności magnesów, ale też pozwala na rozszerzenie możliwości tego urządzenia.
Gdy jedna kamera to za mało…
Brytyjska firma Nextbase co prawda pozwala na rozbudowę swoich wideorejestratorów (w tym Nextbase 622GW) o kilka kamer, ale jest w tym pewien haczyk. W trakcie użytkowania musimy bowiem wybrać z której dodatkowej kamery chcemy korzystać w danej chwili. Do wyboru mamy klasyczną kamerę tylną (montowaną na tylnej szybie) oraz dwie kamery kabinowe (montowane bezpośrednio do kamery głównej).
Jedna z kamer kabinowych nagrywa wszystko co dzieje się w samochodzie. Druga jest w głównej mierze kamerą tylną (obserwuje drogę za autem), ale ma także widok na tylne siedzenia. Warto również wspomnieć, że wszystkie wymienione kamery mogą nagrywać w maksymalnej rozdzielczości FullHD.
Dostępnymi funkcjami możemy sterować manualnie z poziomu samej kamery. Całe menu w modelu Nextbase 622GW jest przejrzyste i zamknięte w sporych kafelkach, z których możemy korzystać na 3-calowym ekranie dotykowym. Ogromnym plusem jest również fakt, iż menu urządzenia jest w pełni dostępne w języku polskim.
Urządzeniami możemy zarządzać także za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony o nazwie MyNextBase Connect, dostępnej na Androidzie oraz iOS-ie. Połączenie z wideorejestratorem odbywa się za pomocą Wi-Fi, dzięki czemu z poziomu aplikacji możemy mieć dostęp do podglądu na żywo czy plików z nagraniami.
Dodatkowe funkcje, w tym
Nextbase Emergency SOS
Wideorejestrator Nextbase 622G2W, a raczej jego funkcje, mogą przydać się także na przykład podczas postoju. Mowa o specjalnym inteligentnym trybie parkingowym, który w momencie wyjęcia kluczyka ze stacyjki przełączy kamerę w tryb ultra niskiego zużycia energii. Na posterunku pozostaje jednak czujnik G-Sensor o zwiększonej czułości, który zarejestruje nawet najdelikatniejsze uderzenie w samochód. Od tamtej pory urządzenie będzie nagrywało jeszcze przez 30 sekund, a później ponownie się wyłączy.
Przy okazji tekstu o Tesli, która uciekała na autopilocie przed policją wspominaliśmy Wam o rozwiązaniach producentów aut, które mają zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i wszystkich uczestników ruchu. Firma Nextbase również zadbała o ten aspekt i przygotowała funkcję Nextbase Emergency SOS. Jest to oczywiście specjalny system powiadamiania służb ratunkowych w przypadku ewentualnego wypadku.
Choć samo rozwiązanie jest dosyć proste, najpierw trzeba poświęcić chwilę na poprawną konfigurację. W momencie wypadku Nextbase 622GW współpracuje z telefonem i jeśli kierowca nie wykona żadnego ruchu, system wyśle odpowiedni sygnał do dyspozytorów. Przekaże on takie informacje jak lokalizacja, dane osobowe czy nawet grupa krwi i ewentualne alergie.
Korzystacie z wideorejestratorów w swoich autach? Jeśli tak, to wybieracie raczej te z niższej półki cenowej czy decydujecie się na najlepsze (i najdroższe) urządzenia na rynku?
Wideorejestrator Nextbase 622GW został wypożyczony od producenta.
Dodaj komentarz