Do
góry

Dahua, czyli prosty sposób na monitoring domu!

Domowy monitoring wcale nie musi być trudny i skomplikowany w montażu, a udowodnimy Wam to dzięki produktom firmy Dahua Technology!

O kamerach do monitoringu domowego pisaliśmy już nieraz, ale do teraz były to raczej prostsze urządzenia, przeznaczone wyłącznie do użytku wewnątrz. Teraz mamy dla Was coś specjalnego, a konkretniej dwie kamery tubowe od firmy Dahua Technology. Mają do zaoferowania nie tylko lepszą jakość wideo, ale i kilka niezwykle ciekawych, a co ważniejsze przydatnych funkcji.

Kamery do testów otrzymaliśmy od sklepu Eltrox, który specjalizuje się w systemach bezpieczeństwa czy automatyce domowej. Jednocześnie służą oni profesjonalną pomocą przy wyborze takiego sprzętu, a także oferują kompleksowe usługi montażu, serwisu i konserwacji.

Co w zestawie?

kamery dahua
dahua monitoring

W nasze ręce trafiły dwa modele kamer do monitoringu od firmy Dahua Technology. Konkretniej są to modele: HFW1435s-w-0280b-s2 oraz HFW1235s-w-0280b-s2. Z zewnątrz nie dopatrzycie się różnicy pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, nie ma jej także w wadze. Jednak model 1435s nagrywa w rozdzielczości 2K, przez co wyłapuje znacznie więcej szczegółów. Druga kamera rejestruje obraz w klasycznym FullHD.

W ofercie firmy Eltrox znajdziecie także kamery kopułkowe marki Dahua Technology, które mają taką samą specyfikację czy funkcje, ale oczywiście cechują się innym wyglądem. Natomiast w zestawie oprócz samej kamery dostajecie także kilka przydatnych akcesoriów. Między innymi znajdziecie tam antenę Wi-Fi, o której nieco niżej, zasilacz sieciowy czy zestaw do montażu na ścianie, wraz z przepustem wodoodpornym do poprowadzenia kabli.

dahua monitoring

Sama kamera poza stosunkowo niewielkimi rozmiarami może się pochwalić odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Spełnia normę IP67 oraz bez trudu może pracować w temperaturach od -10 do +50 stopni Celsjusza. Na spodzie obudowy umieszczona jest specjalna klapka, pod którą schowano slot na karty microSD.

Kamery w pełni autonomiczne

To jedna z bardziej kluczowych informacji, bo te kamery mogą pracować indywidualnie po podłączeniu do zasilania. Nie potrzebują dodatkowego serwera, dedykowanej nagrywarki czy innego urządzenia. Po podłączeniu do domowej sieci przewodowo lub po Wi-Fi, możecie z niej korzystać z dowolnego miejsca na świecie. A czy warto podłączać taką kamerę przewodowo? To już zależy od Waszych preferencji.

Karta microSD
dahua monitoring

Producent deklaruje, że można ją umieścić do 50 metrów od źródła sygnału, oczywiście, jeżeli po drodze nie ma jakiś przeszkód. Jednak połączenie przewodowe ma tutaj jedną zaletę, o której warto wspomnieć, a mianowicie PoE. Jeżeli Wasz router lub switch ma funkcję zasilania za pośrednictwem skrętki internetowej, to możecie taką kamerę podłączyć do sieci i zasilania jednocześnie tylko jednym kablem.

Konfiguracja to pikuś

Niezależnie od tego, na jaką metodę podłączenia kamery do sieci domowej się zdecydujecie, następny krok to konfiguracja. I w tym miejscu możemy Was zapewnić, że nie tylko nie musicie się niczego obawiać, ale możecie ją z łatwością wykonać na kilka różnych sposobów. Jednak, jeżeli na jakimkolwiek etapie instalacji czy konfiguracji mielibyście problem, to fachowcy z sieci Eltrox służą pomocą.

dahua monitoring

Natomiast jeżeli zdecydujecie się na taką instalację sami, to bez trudu powinniście sobie poradzić nawet bez dodatkowych programów dzięki interfejsowi Webowemu – podobnemu do tego, który służy do zarządzania routerami Wi-Fi. Jednak znacznie prostszą opcją, szczególnie dla tych z Was, którzy są mniej zaawansowani w tego typu technologiach, będzie skorzystanie z oprogramowania Smart PSS.

W tym wypadku potrzebujecie oczywiście dowolnego komputera z systemem Windows lub macOS. Oprogramowanie wiele rzeczy zrobi zwyczajnie za Was już na wstępnym etapie konfiguracji kamery. Z tego miejsca możecie też dowolnie zarządzać jej funkcjami, a także trybami nagrywania. Smart PSS pozwala Wam stworzyć całą domową sieć monitoringu, która może liczyć łącznie aż 256 różnych urządzeń. Dodatkowym ułatwieniem będzie tutaj dostęp ze smartfona, za pomocą aplikacji DMSS dla systemów Android i iOS.

Nagrywają 24/7

Obydwie kamery mogą nagrywać w maksymalnie 30 klatkach, jednak odbywa się to kosztem rozdzielczości obrazu. Z kolei, jeżeli chcecie mieć nagrania w pełnej jakości, to dla modelu 1435s i nagrywania w rozdzielczości 2K będzie to maksymalnie 20 klatek. A dla wersji 1235s i rozdzielczości FullHD – 25 klatek. Za to obydwie kamery, jak na urządzenia do monitoringu zewnętrznego przystało, mają wbudowane oświetlacze IR. Zasięg skuteczny zamontowanego doświetlacza to aż 30 metrów.

Jakość nagrywania
dahua monitoring

Dzięki nim nawet w najciemniejszą noc kamera dostrzeże niepowołane osoby, które mogą się zbliżać na Waszą posesję i wyśle Wam powiadomienie e-mail. W wiadomości znajdziecie zdjęcia oraz możliwość przejścia do krótkich filmików, prezentujących wykryty ruch. Oczywiście tylko wtedy jeżeli wcześniej wszystko skonfigurujecie w taki sposób.

Dodatkowe funkcje

To jednak nie wszystkie możliwości tych kamer, bo firma Dahua Technology zamknęła wewnątrz nich także kilka niezwykle przydatnych technologii:

  • 3D NR – to nic innego jak system redukcji szumów, który zabezpiecza nagrania wideo przed wystąpieniem tzw. efektu smużenia i pozwoli Wam dostrzec najmniejsze szczegóły, które mogą okazać się istotne.
  • DWDR – cyfrowy zakres dynamiki to system, który umożliwia łatwiejszą identyfikację obiektów znajdujących się w ciemniejszych obszarach obrazu. Osiągane jest to przez odpowiednią korekcję gamma.
  • BLC – kompensacja światła wstecznego, czyli innymi słowy redukcja efektu, jaki powstaje po skierowaniu kamery w stronę silnego źródła światła. Cały obraz jest rozjaśniany, przez co możliwe jest dostrzeżenie szczegółów.
  • HLC – czyli kompensacja mocnego oświetlenia. Ta funkcja przyda się głównie w nocy, kiedy kamera będzie musiała sobie radzić na przykład z reflektorami samochodów.
  • Inteligentne oświetlenie – obraz, jaki przechwytuje kamera jest cały czas analizowany i od razu po wykryciu prześwietlenia modyfikowane są parametry takie jak: ekspozycja, kontrast czy jasność, by wideo było maksymalnie szczegółowe.
  • RoI – z ang. Region of Interest, pozwala na nagrywanie w wyższej jakości jedynie fragmentów całego pola widzenia, co znacząco zmniejsza pliki wideo. Przydatne, kiedy w polu widzenia znajduje się na przykład ściana lub inny statyczny obiekt.
  • Maski prywatności – niezwykle ciekawa funkcja, która pozwala całkowicie wyłączyć spod obserwacji niektóre fragmenty z pola widzenia kamery. Na przykład okna czy podwórko sąsiadów.

W zależności od tego jak skonfigurujecie kamery te mogą nagrywać 24/7, aż nie skończy się miejsce na dyskach. W takim przypadku dane są nadpisywane. Możecie też postawić detekcję ruchu, na przykład 5-cio minutowe filmy za każdym razem, kiedy kamera wykryje jakikolwiek ruch w obszarze roboczym.

Specjalna nagrywarka czy jednak microSD?

No dobra a co ze wszystkimi nagraniami? Tutaj podobnie jak w przypadku konfiguracji macie wybór. Wcześniej wspominałem Wam o możliwości instalacji karty pamięci, dzięki czemu wszystkie informacje zapisywane będą bezpośrednio na kamerze. Drugą opcją jest nagrywanie na Wasz komputer lub serwer domowy.

To znacznie wygodniejsza opcja, kiedy macie więcej urządzeń i chcecie z jakiegoś powodu zgrać wszystkie nagrania. W ofercie firmy Dahua Technology znajdują się także dedykowane nagrywarki wraz z obsługą PoE, gdzie możecie umieścić dysk, na który zapisywane będą nagrania z kamer.

Interfejs WEB
dahua monitoring

Podsumowanie

Rozwiązanie od firmy Dahua Technology z pewnością znajdzie swoich fanów. Możliwość prostej konfiguracji i podłączenia do domowej sieci Wi-Fi sprawiają, że takie kamery są niezwykle proste w instalacji. Dodatkowo możliwość jaką daje obsługa PoE sprawia, że późniejsza rozbudowa takiego ekosystemu także nie będzie sprawiać większych trudności.

Jednocześnie obecność kamer w różnych formach, jak na przykład wspomniane na początku modele kopułkowe, sprawiają, że dostosowanie ich do panujących warunków czy też nietypowej konstrukcji domu są jeszcze prostsze. 

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!