Xbox o poziom wyżej?

Do konsol Xbox zaimplementowano przeglądarkę Microsoft Edge, która znacznie poszerzyła funkcjonalność i możliwości urządzenia. Co prawda jest ograniczona i nie oferuje tego samego, co na komputerach stacjonarnych, ale nadal można wiele na niej zdziałać. Proste czynności, takie jak zamawianie w sklepach internetowych, obsługa poczty elektronicznej i praca na Microsoft 365 jest w pełni wykonalna. A co najlepsze ‐ można nawigować się po tej przeglądarce za pomocą klawiatury i myszki.
Większości osób w zupełności wystarczy taka podstawowa funkcjonalność, a bardziej zaawansowane lub wyspecjalizowane potrzeby wykona za pomocą smartfona.
Czy Xbox robi nam zapowiedź?

Ikoniczny dla konsol kontroler nadal pozostaje domyślnym urządzeniem do sterowania w grach i nawigacji po systemie. Jednakże coraz więcej gier i elementów systemu oferuje możliwość grania na myszce i klawiaturze. Niestety jest to ciągle poboczna opcja, co widać po niekiedy absurdalnych problemach towarzyszących temu rozwiązaniu.
Microsoft w 2020 r wprowadził, oznaczanie gier wspierających sterowanie za pomocą klawiatury i myszki. Zatem wygląda na to, że planuje rozwijać tę możliwość.
W czym problem?
Sporym zaskoczeniem może okazać się to, że myszki i klawiatury bezprzewodowe bez oddzielnego nadajnika nie współpracują z konsolą. Zatem zmuszeni jesteśmy zaopatrzyć się w peryferia łączące się z konsolą za pomocą przewodów. Jednakże kabel i nadajnik również nie gwarantuje nam, że będą one działać. Z nie do końca znanych przyczyn pewne przewodowe klawiatury i myszki po prostu nie chcą współpracować z konsolą. Dlatego jesteśmy zmuszeni upewnić się, że nasz sprzęt lub ten, który chcemy kupić jest kompatybilny.

Znacznie gorszym ograniczeniem jest to, że tylko określone gry i aplikacje są kompatybilne z klawiaturami i myszkami. Na szczęście społeczność graczy ponownie okazała się niezastąpiona i stworzyła listę gier, które współpracują z taką metodą sterowania. Poniższa na tę chwilę opisuje 102 tytuły (na dole tabelki można ją rozwinąć), a w sekcji komentarzy gracze dzielą się swoimi spostrzeżeniami, pytaniami i poradami.
My również zachęcamy do dzielenia się informacjami dotyczącymi gier oraz peryferiów wspierających pecetowe granie na Xboxie w sekcji komentarzy.
Zadziwiające jest to, że duża część gier, dedykowanych również na komputery stacjonarne, nie wspiera sterowania za pomocą klawiatury i myszki. Chociażby strzelanki z serii Battlefield, czy też PUBG nie wspierają takiego sterowania na konsolach Xbox, ale na PC już tak.
Zapewne twórcy nie dodają opcji sterowania za pomocą klawiatury i myszki, żeby zachować odpowiedni balans rozgrywki. Statystycznie użytkownicy kontrolerów wypadają znacznie gorzej w strzelankach, niż osoby grające na myszach i klawiaturach, ze względu na precyzyjność celowania. Z tego samego powodu deweloperzy gier decydują się na rezygnację z czynienia swoich gier wieloplatformowymi. Xbox z takimi peryferiami zwyczajnie daje przewagę jednemu graczowi, a przeciwnicy muszą się potem zmagać z niesprawiedliwymi dysproporcjami.
Czy to ma wogóle sens?

Xbox Series S i abonament na gry Xbox Game Pass to bardzo opłacalna kombinacja, szczególnie dla graczy o przeciętnych wymaganiach. Złożenie komputera gamingowego o podobnej wydajności i bibliotece jest praktycznie niemożliwe. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na aktualną sytuację na rynku kart graficznych.
Same względy ekonomiczne zachęcają do przejścia na taką konsolę, a wsparcie sterowania klawiaturą i myszką tylko ułatwia przejście na konsolę. Zatem Xbox stał się kuszącą alternatywą dla niewymagających użytkowników komputerów stacjonarnych. Warto przypomnieć, że w tej atrakcyjnej cenie otrzymujemy jeszcze podstawową funkcjonalność komputera stacjonarnego wystarczającą do prac biurowych, zakupów itp.
Źródło miniaturki i inspiracja: Ben Rowlands
Dodaj komentarz