Półautomatyczny spalony już na MŚ 2022 w Katarze!

Półautomatyczny spalony przeszedł testy realizowane w trakcie zeszłorocznych Klubowych Mistrzostw Świata i Pucharu Narodów Arabskich. W związku z tym, technologia ta pojawi się na tegorocznych Mistrzostwach Świata 2022 w Katarze!

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie

źródło: TVP SPORT

Jak wiadomo, piłka nożna to obecnie najpopularniejsza dyscyplina sportowa, zrzeszająca miliardy fanów na całym świecie. Oprócz tego, jest to również bardzo wiekowy sport, pomimo faktu, że jako dyscyplina olimpijska zadebiutował dopiero w 1900 roku.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

HiSense prezentuje masę nowości na 2022 rok!

HiSense zaprezentowało na konferencji innowacyjną technologię laserową, która pojawi się w nowej serii flagowych telewizorów. Oprócz tego poznaliśmy szeroką gamę telewizorów na 2022 rok, w tym specjalne modele z okazji Mistrzostw Świata w Katarze!

Czytaj artykuł

Mimo tego, że zasady profesjonalnej gry w piłkę nożną są pełne drobnych szczegółów, to te podstawowe reguły zna raczej każdy. I to pewnie również ten aspekt, w dużej mierze zaważył o dużej popularności tego sportu. No bo przecież do gry wystarczy w zasadzie jedynie piłka i dwie bramki, często ustalane przy „pomocy” drzew czy plecaków.

Rozwój technologii w piłce nożnej – VAR

Co i rusz mówi się o wszechobecnym rozwoju i pojawiających się nowych technologiach, więc nic dziwnego, że zawitały one również do piłkarskiego świata. I o ile początkowo pozbywano się niedziałających reguł – jak zasady złotego gola czy rzutu monetą w przypadku remisu – tak z czasem, technologia z dnia na dzień wkroczyła na boiska.

Najpopularniejszą, używaną obecnie technologią w trakcie meczów piłkarskich jest zdecydowanie VAR, o którym raczej każdy choć raz słyszał. Technologia ta zadebiutowała na świecie w oficjalnym meczu w sierpniu 2016, a niecały rok później, również w Polsce! W dużym skrócie VAR umożliwia wideoweryfikację, podejmowaną w celu wyeliminowania ewentualnego błędu dokonanego przez sędziego.

Video Assistant Referee, czyli angielska nazwa, od której pochodzi skrót, to system pomocniczy, pozwalający na prześledzenie ostatnich akcji w meczu. Używa się go w konkretnych przypadkach, takich jak weryfikacja gola, przyznanie rzutu karnego, a także słuszność przyznania zawodnikowi kartki. W kontekście ostatniej przesłanki, mowa jedynie o sytuacjach, w których sędzia rozważa słuszność przyznania czerwonej kartki, a także w przypadku ewentualnego ukarania niewłaściwego zawodnika żółtym lub czerwonym kartonikiem.

Nietrudno się nie zgodzić, że VAR jest przełomową technologią, która w trakcie piłkarskich spotkań wielokrotnie zmieniała sytuację jak w kalejdoskopie. Koniec końców, w tych określonych sytuacjach, na dany przypadek może spojrzeć łącznie kilku specjalistów, co dodatkowo wyklucza podjęcie błędnej decyzji.

Na analizowane nagranie jako pierwsi spoglądają specjaliści z busa VAR, będący w stałym kontakcie z sędziami znajdującymi się na boisku. W przypadku dalszych nieścisłości, sędzia główny może podejść do specjalnego monitora z boku boiska i osobiście obejrzeć powtórkę tego zdarzenia.

Jak działa półautomatyczny spalony?

piłka na mś 2022
Al Rihla – oficjalna piłka meczowa na MŚ 2022 w Katarze

Animacja działania półautomatycznego spalonego, przygotowana przez FIFA, dostępna po kliknięciu.

Ambicje na status kolejnej przełomowej technologii zdaje się mieć półautomatyczny spalony, mimo tego, że na pierwszy rzut oka wydaje się być dużo mniej przydatny niż VAR. Swój debiut na rozgrywkach największej wagi zaliczy podczas tegorocznych Mistrzostw Świata Katar 2022, choć pierwsze oficjalne testy przeprowadzono już w zeszłym roku. Sędziowie mogli korzystać ze wspomnianej technologii w trakcie Klubowych Mistrzostw Świata i Pucharu Narodów Arabskich.

działanie półautomatycznego spalonego

No właśnie, wszystko fajnie, tylko jak ma działać ten cały półautomatyczny spalony? Przed wytłumaczeniem sposobu działania, warto wspomnieć, że fraza „półautomatyczny” nie bierze się znikąd. Wprowadzona technologia ma jedynie pomóc sędziom w podejmowaniu szybszych i dokładniejszych decyzji, a nie całkowicie odsunąć ich od wykonywanych obowiązków.

Aby wszystko mogło poprawnie działać, zawodnicy rozegrają spotkania specjalnymi piłkami, z zamontowanymi wewnątrz chipami. Układy scalone będą łączyć się z dwunastoma kamerami, co pozwoli aktualizować pozycję piłki nawet 500 razy na sekundę! Oprócz tego, kamery spod stadionowych dachów będą na żywo obserwowały 29 punktów na ciele każdego zawodnika.

Specjalny system powiadomi arbitrów technicznych o wykryciu spalonego, którzy po sprawdzeniu powtórki będą mogli poinformować o tym sędziego głównego. FIFA zapewnia również, że proces ten ma trwać zaledwie kilka sekund, dzięki czemu nie wpłynie to negatywnie na dynamikę spotkań.

Najważniejsze informacje o MŚ 2022

Oprócz tego, że MŚ Katar 2022 będą wydarzeniem, na którym zadebiutuje półautomatyczny spalony, warto wspomnieć również, o pozostałych, związanych z nimi ciekawostkami. Mistrzostwa Świata w Katarze będą bowiem pierwszym turniejem mistrzostw świata, organizowanym na Bliskim Wschodzie oraz pierwszym, w kraju islamskim.

grafika mś 2022

Jakby tego było mało, będzie to również pierwszy mundial rozgrywany jesienią, bowiem otwarcie odbędzie się 21 listopada w Al-Chaur. Na turnieju pojawią się 32 drużyny, które rozegrają łącznie 64 spotkań na 8 stadionach, umiejscowionych w 5 miastach. Finał odbędzie się 18 grudnia 2022 roku na Lusail Stadium w Lusajl, który pomieści do 80 000 kibiców.

Lusail Stadium
Lusail Stadium – arena, na której odbędzie się finał MŚ 2022 w Katarze

Mimo wielu ciekawych aspektów związanych z Mistrzostwami Świata 2022, niestety, nie zabrakło również kontrowersji. To zdecydowanie najgłośniejsze, powiązane było z dziennikarskim śledztwem, zorganizowanym przez francuski magazyn France Football. Dnia 29 stycznia 2013 roku, opublikowali oni raport, według którego, katarscy szejkowie „kupili” prawa do organizacji Mistrzostw Świata. Jedną z głównych kart przetargowych miała być obietnica zainwestowania w Paris Saint-Germain F.C., co jak wiemy, rzeczywiście miało miejsce.

puchar mś 2022
Puchar Mistrzostw Świata 2022 w Katarze

Innym, ale już dużo mniejszym problemem, jest kwestia dostępności alkoholu na stadionach w trakcie wspomnianego turnieju. Na początku lipca, agencja Reuters poinformowała, że zapadła decyzja w sprawie alkoholu na MŚ 2022 w Katarze. Zgodnie z nią, kibice nie będą mogli kupić alkoholu na terenie stadionów.

Dodatkowo, w Katarze mają być dostępne specjalne punkty sprzedaży alkoholu, które zapewne będą otwarte jedynie przez kilka godzin dziennie. Inną sprawą jest również ich cena, bowiem w państwie organizatorskim istnieje „podatek od grzechu”, który momentami wynosi nawet 100% od wartości produktu!

ŹRÓDŁO: FIFA, Sky Sports News, pilkanozna.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez