Tym co różni Roombe i7+ od konkurencji jest stacja dokująca, w klasycznych rozwiązaniach służy ona jedynie do ładowania odkurzacza. Jednak iRobot postawił na innowacje w tym segmencie i poza funkcją ładowania znalazł się tam też pojemnik na wszelki brud, który odkurzacz zbiera i magazynuje w pojemniku. Odkurzacz po zadokowaniu jest ładowany i jednocześnie jego pojemnik jest opróżniany, a całość magazynowana jest właśnie w stacji dokującej Clean Base. Ta mieści do 30 pełnych pojemników Roomby.
Za zbieranie zabrudzeń odpowiada 3-stopniowy system. Na niego składa się specjalnie zaprojektowana szczotka, która zbiera zabrudzenia w krawędziach i narożnikach. Wszystko to trafia do dwóch gumowych szczotek, te w połączeniu z nawet 10-cio krotnie większą mocą ssącą w porównaniu z iRobotami Roomba z serii 600 oraz 700. Podwójne gumowe szczotki zostały tak zaprojektowane by radzić sobie ze wszystkimi powierzchniami, niezależnie czy będzie to wykładzina, panele czy płytki. Dodatkowo zamontowane są na ruchomej głowicy tak by Roomba radziła sobie też ze zmianami poziomów.
Ostatnim elementem systemu jest specjalny filtr AreoForce, który przechwytuje 99% alergenów i cząsteczek o wielkości do 10 mikronów. Filtr zasługuje na dodatkową uwagę. Dzięki połączeniu z gumowymi szczotkami i mocą ssącą radzi sobie doskonale ze zbieraniem sierści zwierząt domowych znacznie lepiej niż konkurencja. Dodatkowo dwuczęściowy filtr, w pierwszej fazie zatrzymuje większe zanieczyszczenia, a filtr właściwy wychwytuje dobiny i pyłki, w tym także alergeny.
Jednak żaden autonomiczny odkurzacz nie miałby racji bytu bez systemów, które pozwolą mu na poruszanie się po mieszkaniu. Całość technologii oparta jest na inteligentnych mapach Imprint. Przy pierwszym uruchomieniu robota możemy go poprosić by ten nauczył się rozkładu naszego pokoju lub nawet całego mieszkania. Potem w smartfonie będziecie mogli zobaczyć całkiem dokładną wizualizację i co ważniejsze podzielić mapę na konkretne pokoje lub strefy. W ten sposób możecie rozkazać Roombie na przykład posprzątać tylko w przedpokoju lub salonie, a to wszystko będąc na przykład w pracy.
No właśnie, ten model obsługuje się za pomocą aplikacji na smartfona, to tam można zobaczyć plan pokoi oraz nimi zarządzać. Z poziomu aplikacji można też wybrać który z pokoi chcecie odkurzyć w danej chwili jak i zaplanować cały harmonogram dla odkurzacza. Dodatkowo warto tutaj wspomnieć o integracji z inteligentnymi asystentami od Google jak i Amazonu. Dzięki nim możecie bez wchodzenia w aplikację uruchomić sprzątanie jedną prostą komendą.
Roomba i7+ potrafi zapamiętać do 10 planów pięter, ta niestety wciąż nie potrafi poruszać się po schodach, ale jeżeli macie taką potrzebę możecie ją bez problemu przenieść, a odkurzacz już zrobi całą robotę za was. Skanowanie przestrzeni jak i wykrywanie brudu jest możliwe dzięki zastosowaniu całej gamy czujników w tym autonomicznym odkurzaczu. Dzięki czujnikom optycznym i ultradźwiękowy Roomba tworzy wirtualną mapę pomieszczeń i jednocześnie znajduje najbardziej zabrudzone miejsca, które wymagają czyszczenia. Czujniki pozwalają także bezpiecznie korzystać z roomby na piętrze, ponieważ ta została wyposażona w czujniki, dzięki którym uniknie upadku ze schodów.
Jednym z najważniejszych udogodnień Roomby jest nieograniczony czas pracy. Jedno ładowanie wystarcza na 75 minut sprzątania, po tym czasie odkurzacz sam wróci do stacji dokującej w celu naładowania akumulatora. Czas potrzebny do pełnego naładowania wynosi około 120 minut. Jednocześnie odkurzacz sam wróci do stacji jeżeli wykryje, że pojemnik, w którym zbiera się brud jest już w pełni zapełniony i wymagane jest opróżnienie. Worki w stacji dokującej mieszczą do 30 pełnych pojemników Roomby. Dodatkowo aplikacja poinformuje was kiedy stacja Clean Base będzie wymagać waszej uwagi.
Jeżeli chcecie obejrzeć pełen test iRobot Roomba i7+ to koniecznie sprawdźcie film poniżej.
Roomba i7+ to jeden z lepszych modeli na rynku czy to pod kątem innowacji wprowadzonych do konstrukcji czy też jakości samego sprzątania. Doskonale radzi sobie z zabrudzeniami sypkimi, błotem czy sierścią będąc przy tym relatywnie cichą. Jednak w tym miejscu trzeba mieć na uwadze pewien bardzo istotny aspekt a mianowicie cenę samego jak i materiałów eksploatacyjnych. Ta na moment pisania tego wpisu wynosi 3899 zł za Roombę i7+ w wersji ze stacją dokującą. Natomiast cena pakietu 3 worków do stacji CleanBase to wydatek około 80 zł.
Choć cena dla niektórych może być dość szokująca to bez wątpienia iRobot Roomba i7+ jest w pełni godna polecenia dla wszystkich zabieganych osób, maniaków czystości oraz tych, którzy po prostu uwielbiają najnowsze technologie.
Dodaj komentarz