Przypominamy!
Czym wyróżnia się Telegram?
Telegram to aplikacja służąca przede wszystkim do przesyłania wiadomości między użytkownikami. Na rynku pojawiła się w 2013 roku. Obecnie z aplikacji korzysta ponad 700 milionów użytkowników, gdzie w 2016 roku było to zaledwie 100 mln. Cały system oparto na chmurze, a oprócz przesyłania wiadomości aplikacja udostępnia nam inne podstawowe funkcje komunikatorów jak wideorozmowy, czaty grupowe czy możliwość przesyłania przeróżnych plików.
Rejestracja opiera się na podaniu numeru telefonu, przy czym warto wspomnieć, że Telegram często nazywany jest jednym z najbezpieczniejszych komunikatorów. Powodem otrzymania takiego tytułu jest możliwość włączenia pełnego szyfrowania czy tryb znikających wiadomości.
W kwestii samego bezpieczeństwa, a nawet ewentualnej nachalności innych użytkowników, platforma daje nam bardzo dużo swobody. W ustawieniach możemy włączyć widoczność naszego numeru, zdjęcia profilowego i statusu aktywności. Oprócz tego dostajemy możliwość zastrzeżenia kto może do nas dzwonić i dodawać nas do grup, a także sprawdzić historię logowań. Ostatnia opcja pomaga przede wszystkim w przypadku podejrzeń o włamaniu, bowiem dzięki niej możemy jednym kliknięciem wylogować się ze wszystkich sesji.
Telegram 9.2: kolejny krok w stronę anonimowości!
Najnowsza wersja Telegrama umożliwia użytkownikom rejestrację przy pomocy zakupionych, fałszywych tożsamości, których możemy użyć zamiast numeru telefonu. Do tej pory – podobnie jak w Signalu czy WhatsAppie – przy rejestracji użytkownicy musieli podawać swój numer telefonu. Przedstawiciele aplikacji utrzymują oczywiście, że nie ma sposobu, aby nieznana nam osoba otrzymała dostęp do naszego numeru. Mimo wszystko sam aspekt wymogu podania go przy rejestracji niejako dyskwalifikuje otoczkę pełnej anonimowości.
Sam proces nabycia fałszywej tożsamości jest raczej prosty i wymaga od nas jedynie posiadania kryptowalutowych środków. Zakup odbywa się za pomocą blockchainu Fragment, w którym dokonamy płatności przy pomocy Toncoina. Po dokonaniu płatności nasza fałszywa tożsamość powinna być już dostępna bezpośrednio w aplikacji. Jest jednak jedno ale, bowiem wspomniany Fragment nie jest dostępny na terenie Stanów Zjednoczonych. W związku z tym – jeśli mieszkacie w USA – nie będziecie mieli (przynajmniej na ten moment) możliwości nabycia fałszywej tożsamości.
Apple i chęć zablokowania nowej opcji Telegrama?
Na samym początku warto wspomnieć, że w opisie aplikacji w sklepie App Store (iOS), nie pojawiła się informacja o nowej opcji użycia anonimowego numeru. Mimo tego – w trakcie procesu rejestracji – użytkownicy mogą po prostu wpisać kod kraju „888” i wpisać swój anonimowy numer. Sytuacja jest dużo bardziej przejrzysta na Androidzie, bowiem na liście krajów znajduje się po prostu opcja „anonimowe numery”.
Podczas gdy niektóre inne aplikacje traktują swoich użytkowników jako narzędzie do maksymalizacji przychodów, my traktujemy przychody jako narzędzie do maksymalizacji wartości dla naszych użytkowników.
Choć w przeszłości Apple blokowało nowe funkcje Telegrama, nic nie wskazuje na to, aby miało tak być i tym razem. Szef Telegrama, Pavel Durov, skrytykował za to giganta z Cupertino za zbyt wolne udostępnianie nowych aktualizacji. Co więcej wspomniał on również, że Fragment jest „niesamowitym sukcesem”, który „wygenerował już ponad 50 milionów dolarów w sprzedaży w mniej niż miesiąc”. Uważa on, że dzięki takim schematom monetyzacji „Telegram będzie w stanie zapłacić za serwery, ruch i płace niezbędne do ciągłego budowania nowych funkcji i wspierania istniejących”.
Co jeszcze przynosi aktualizacja 9.2?
Przede wszystkim w najnowszej aktualizacji aplikacja rozszerza istniejącą funkcją „samozniszczenia wiadomości”. Teraz użytkownicy mogą ustalić konkretną datę i godzinę, o której określone wiadomości mają raz na zawsze wyparować! Co więcej nowa funkcja objęła także te nieco starsze wiadomości, co w niektórych przypadkach może się naprawdę bardzo przydać. Na platformie Pavla Durova w dalszym stopniu rozwijany jest także segment „Topics 2.0” czyli styl forum dyskusyjnego wiadomości grupowych.
Nowa aktualizacja przynosi także specjalną stronę ze „szczegółami wykorzystania pamięci podręcznej”. We wspomnianym panelu możemy sprawdzić ile miejsca zajmuje dany czat na naszym urządzeniu. Pojawiła się także opcja generowania tymczasowych kodów QR, które możemy wykorzystywać do dodawania nowych znajomych. Dzięki niej nie będziecie musieli podawać nikomu swojego numeru telefonu! Aby jeszcze lepiej korzystało się z samej aplikacji, dodano nowe niestandardowe i interaktywne emoji, których możemy używać na naszych czatach!
ŹRÓDŁO: The Verge, Telegram Blog
Dodaj komentarz