Toyota zaczyna współpracę z Boston Dynamics
W świecie sztucznej inteligencji doszło do zawarcia kolejnej ważnej współpracy, której celem ma być „przyspieszenie rozwoju robotów humanoidalnych zdolnych do wykonywania złożonych zadań i nauki nowych, przydatnych umiejętności manualnych”. Wspólne działania zaczynają Toyota Research Institute (TRI) – jeden z liderów w branży AI – i Boston Dynamics, firma kojarzona z wyjątkowych osiągnięć w zakresie robotyki, na co dzień zajmująca się tworzeniem robotów dla armii USA.
„To ekscytujący czas dla robotyki, a współpraca z TRI przyspieszy rozwój humanoidów. To rewelacyjny przykład partnerstwa, w którym dwie firmy z silnym zapleczem badawczo-rozwojowym wspólnie mierzą się z wyzwaniami i tworzą roboty rozwiązujące prawdziwe problemy.”
Jak będzie wyglądała współpraca? Aby wejść na wyższy poziom i – zgodnie z głównym założeniem, przyśpieszyć rozwój robotów humanoidalnych – obie strony dadzą od siebie to, w czym są najlepsze. I tak oto opracowane przez TRI „Wielkie Modele Zachowań” (LBM) posłużą do nauki robota Atlas od Boston Dynamics.
Instytut Toyoty, mający niemałe doświadczenie w zakresie rozwoju LBM, cały czas dąży do „stworzenia modeli zachowań pozwalających na kontrolę nad całą sylwetką robota oraz kreatywne wykorzystanie jego zdolności manualnych”. Do efektywnej pracy i rozwoju potrzebna jest jednak… odpowiednia platforma! Właśnie w tym miejscu wchodzi całe na biało Boston Dynamics z najnowszą generacją swojego Atlasa.
„Możliwość wdrożenia najnowocześniejszej technologii sztucznej inteligencji TRI do robota Boston Dynamics to przełom dla obu naszych organizacji, ponieważ pracujemy nad tym, by pomagać ludziom i poprawić jakość ich życia”
Oprócz rozwijania możliwości w robota i wdrażania go w kolejne typy zadań, powołany zespół specjalistów (składający się z ekspertów z obu firm) będzie mógł zająć się także „badaniem podstawowych kwestii dotyczących szkolenia robotów humanoidalnych, w tym zdolności wykorzystywania percepcji całego ciała, zrozumienia interakcji człowieka z robotem oraz zapewnienia bezpieczeństwa”.
Jakie macie podejście do ogólnego rozwoju sztucznej inteligencji, jak i samych robotów humanoidalnych? Boicie się tego, że mogą przejąć miejsca pracy?
ŹRÓDŁO: Toyota News
Dodaj komentarz