_upscale

Ekologia Apple to ściema! Oto dowody!

Odchudzone pudełka iPhone’ów świecą pustkami, gdyż pozbawiono je podstawowych akcesoriów na rzecz „dbania o ekologię”. Jednakże prawdziwy motyw tego działania może być nieco inny, a żeby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na te astronomiczne wyniki.

Efekt motyla

Porównanie wysokości pudełka iPhona 12 Pro i 11 Pro
Źródło: Compras HY

Teraz praktycznie wszystkie iPhone’y są pakowane w pudełka o wymiarach 16,5 x 9 x 3 cm (długość x szerokość x wysokość). Zatem w porównaniu do starszych pudełek, które zawierały słuchawki i kostkę do ładowania, nowe są o 2 cm niższe. Ta niepozorna różnica już przy delikatnym zwiększeniu skali może powodować gigantyczne wahania. Na jednej palecie różnice potrafią wynosić miliony zł!

Nowe vs stare pudełka zilustrowane na grafice, wraz ze wszystkimi kwotami i wartościami

Każda powyższa wartość, dzięki okrojeniu pudełek wzrosła aż o ok. 74%

Zatem mowa tu o prawie podwojeniu liczby urządzeń na jednej palecie i wzroście jej wartości o ponad 4,7 mln zł. Zaznaczam – tyle jest warta jedna pełna paleta iPhone’ów, a nie cały pokład samolotu lub naczepa. Natomiast na nich mogą znajdować się jednocześnie setki, jak i dziesiątki takich spaletyzowanych jednostek. 

Idąc krok dalej – po premierze serii 12. wcześniejsze generacje również zostały pozbawione podstawowych akcesoriów, a ich pudełka odchudzone. Oczywiście seria 13. również zaadaptowała ten trend, przez co żaden iPhone w 2021 roku nie trafił do starego grubego pudełka.

W tym też roku Apple sprzedało 242 mln iPhone’ów, czyli prawie 92 tys takich palet. Jeżeli byłyby to tylko modele 12 Pro, to tyle pełnych palet łącznie byłoby wartych ponad ponad 1 bilion zł. Dla porównania, wg. GUS PKB Polski w 2021 roku wyniosło 2,6 biliona zł 😉. Przypominam, że iPhone’y to tylko jeden z produktów Apple…

*Zakładając, że: ładunek formujemy najoptymalniej na palecie EUR (120 x 80 x 14,4 cm) i jest ułożony na leżąco; wysokość załadowanej palety nie może przekraczać 150 cm; a wartość wyznaczamy bazujemy na premierowej cenie iPhona 12 Pro (4199 zł), czyli jednego z pierwszych urządzeń, które sprzedawano w nowym pudełku od premiery. (Szczegółowe obliczenia)

Jak ma się to do rzeczywistości?

Smartfony generalnie charakteryzują się wysoką podatnością transportowa – są lekkie, małe i drogie. Dlatego też iPhone’y są przewożone samolotami z chińskich fabryk do centrów dystrybucji na całym świecie. Niemniej jednak nie wszystkie centra mają swoje lotniska, a ładunek jakoś musi do nich dotrzeć. Oczywiście w takiej sytuacji z pewnością wykorzystywane są naczepy ciągnięte przez ciężarówki, ale na stosunkowo niewielkie odległości. 

Procedura załadunku spaletyzowanych iPhone'ów do samlolotu
Źródło: Apple Newsroom

Apple niechętnie zdradza swoje sekrety w kwestii dystrybucji iPhone’ów, jednakże niektóre wartościowe informacje są dość łatwo dostępne. Chociażby na Apple Newsroom możemy znaleźć fotografię przedstawiającą załadunek spaletyzowanych iPhone’ów 12 i 12 Pro oraz iPadów Air. Poza oficjalnymi źródłami możemy trafić też na zdjęcia z fabryk tych urządzeń, gdzie również możemy dostrzec podobne ładunki. Zatem istnieje spora szansa, że powyższa kalkulacja jest bardzo bliska rzeczywistym warunkom, a może nawet je zaniża. 

Jedyną znaczącą różnicą może okazać się zastosowanie mniej popularnych palet o innych wymiarach. Jednakże wtedy procentowy przyrost z powyższej kalkulacji ciągle byłby aktualny, a jedynie pudełka byłyby nieco inaczej rozmieszczone. 

Dopięte na ostatni guzik

Redukcja wysokości i zawartości opakowania, przy jednoczesnym zachowaniu tej samej wartości to kompletnie bezkompromisowa maksymalizacja przychodów oraz minimalizacja kosztów. Co więcej zabieg ten napędza sprzedaż innych produktów Apple, a w szczególności właśnie tych brakujących akcesoriów. O ile kostka do ładowania to niewielka strata i wydatek, tak już w przypadku słuchawek jest nieco gorzej. 

Zawartość pudełka iPhona 4
Źródło: WikiCommons

Mianowicie Apple może i nie przestało sprzedawać przewodowych słuchawek, ale z pewnością udaje, że nie istnieją. Całkowcie przestali je promować i zastąpili ich pozycję kilkukrotnie droższymi bezprzewodowymi AirPodsami. Z pewnością pozytywnie wpłynęło to na sprzedaż droższego wariantu, ze względu na brak świadomości klientów o istnieniu alternatyw.

Nie zapominajmy, że iPhony w uboższych pudełkach kosztowały premierowo tyle samo, co urządzenia poprzedniej generacji wraz ze wszystkimi dodatkami. Zatem tak naprawdę Apple po cichu podwyższyło cenę samego iPhone’a i jednocześnie zachęca do oddzielnego kupna akcesoriów. Jednakże to dopiero początek zalet małych pudełek…

iPhone 12 Pro w nowym małym pudełku
Źródło: Marco Verch – Flickr

Większa liczba urządzeń na jednej palecie redukuje również liczbę niezbędnych środków transportu, bo więcej produktów mieści się na jednym pojeździe. Identycznie jest w przypadku składowania w magazynach. Poza tym do wyprodukowania jednego małego pudełka naturalnie potrzeba mniej materiału. No i oczywiście co by to była za zmiana, gdyby nie można było wspomnieć o jej pozytywnym wpływie na ekologię…

Nowe pudełka, nowe możliwości

Mniejsze pudełka wręcz idealnie wpasowały się w ekologiczną narrację, która jest półprawdą. Apple jest neutralne węglowo, ale tylko dlatego, że wszystkie procesy emitujące dwutlenek węgla przekazuje zewnętrznym podmiotom. Mowa tu chociażby o fabrykach (Foxconn), czy też dystrybucji produktów (UPS, FedEx). 

Zaparkowane samoloty z oznaczeniem FedEx
Źródło: Applecenter / Bloomberg

Natomiast jeżeli chodzi o dołączanie ładowarek i słuchawek do zestawu wraz z telefonem, wcale nie jest inaczej. Rzeczywiście dużo osób posiada już te akcesoria i zwyczajnie nie potrzebuje kolejnych, ale i tak Apple naciska na kupno nowych. A robi to chociażby zmieniając jedną wtyczkę w dołączanym do iPhone’ów kablu, czy też pozbywajac sie złącza słuchawkowego mini jack.

Finalnie konsument i tak w momencie zmiany urządzenia jest zmuszony do zakupienia nowej ładowarki i porzucenia tej starej. Natomiast poczciwe przewodowe słuchawki powoli coraz bardziej chowają się w cieniu bezprzewodowych AirPodsów. A dokupienie któregokolwiek z tych akcesoriów wymaga oddzielnego zapakowania i przetransportowania kolejnych produktów. Zatem raczej nie należy to do najekologiczniejszych rozwiązań…

iPhone X wraz zawartością jego pudełka
Źródło: WikiCommons

Wiarygodności ekologicznej narracji również nie dodają materialne korzyści, jakie potencjalnie może czerpać Apple z wdrożenia tego zabiegu. Na jakikolwiek segment zahaczający o dystrybucję nie spojrzymy, to widać pozytywny wpływ odchudzonych pudełek. Co więcej obliczenia i tak obrazują tylko najistotniejszy wzrost, a z nim powiązane są jeszcze poboczne oszczędności. A nie zapominajmy, że wielkie sukcesy, to tak naprawdę suma wielu drobnych szczegółów. 

Pudełka to kartonowa pułapka

Szakal trzymający w ręku pudełko po iPhonie

Można nienawidzić decyzji i produktów Apple, ale trzeba przyznać, że ludzie stojący za strategią tej firmy to prawdziwi geniusze. Od lat praktycznie każda znacząca zmiana jest trafiona w punkt i maksymalizuje tyle zasobów na najróżniejszych płaszczyznach, ile się da. 

Chociażby omawiane tutaj pudełka przenikają przez tyle aspektów w firmie i dosłownie w żadnym z nich nie dochodzi do kompromisu. Rzadko kiedy przedsiębiorstwo ma tak idealną okazję, nie mówiąc o tym, że trzeba ją jeszcze dostrzec.

Źródło miniaturki: EverythingApplePro / iMore

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

  • A czy ktoś myślący wierzy jeszcze, że pod pojęciem ekologia, naprawdę o nią chodzi? Przykład z elektromobilnością. To jest dopiero przekręt eko.