ASUS ROG ALLY to przyszłość gamingu

Koncept konsoli i przenośnego komputera wywołał niemałe zamieszanie i zachwycił wielu graczy. Steam Deck jest urządzeniem, które pozwoliło na nowe możliwości. Jednak poprzeczkę podnosi ASUS ROG ALLY, który niedługo będzie mieć premierę.

Awatar Marta Urbaniak

ASUS ROG ALLY to najnowszy handheld, który zachwyci swoją specyfikacją.

Możliwość podłączenia zewnętrznej karty graficznej sprawia, że to urządzenie nie ma granic.

Premiera odbędzie się 11 maja tego roku i wtedy poznamy oficjalną cenę.

Jak widać Prima Aprilis minął, za to ASUS ROG ALLY wcale nie okazała się żartem jak można było sądzić. Czym właściwie jest? To urządzenie podobnie do Steam Decka, czyli ani do końca konsola, ani komputer. Po wynikach sprzedaży tego drugiego widać, że popyt na tego typu sprzęt jest naprawdę spory.

Hasła, które mają Wam przewodzić podczas korzystania z tego handhelda to Intuitive, Immersive, Inclusive i Incredible. A dokładniej intuicyjna rozgrywka, immersyjna grafika i dźwięk, obecne już oprogramowanie i niezwykła wydajność graficzna.

Ergonomia komfortu

Jeśli mówimy o komputerze zamkniętym w konsoli, to musi być on wygodny. ASUS ROG ALLY musiał przejść długą drogę do ideału. Przez 5 lat tworzono różnej maści prototypy, by osiągnąć jak najbardziej ergonomiczny kształt, pozwalający zamknąć w obudowie wszystkie komponenty.

Aby korzystanie było intuicyjne postanowiono umieścić układ przycisków taki jak w kontrolerach od Xboxa, czyli z gałką po lewej stronie do góry i D-padem pod spodem. Dwa makro przyciski znalazły się z tyłu obudowy po bokach. Możecie przypisać do nich konkretną akcję lub komendy.

Po chwyceniu urządzenia w dłonie, przyciski będa znajdować się zaraz pod Waszymi palcami. Zaś guziki ABXY mają kształt płaskiej kopuły, a bumpery i spusty mają specjalną teksturę dla większej przyczepności.

Sama obudowa dodatkowo na dolnych rogach z przodu została pokryta antypoślizgowa powierzchnią, zaś tył ma autorską fakturę trójkątów ROG. Boki konsoli zostały zaokrąglone, a same krawędzie ścięte pod kątem 14° i 2°, aby umożliwić jej pewniejszy chwyt podczas emocjonujących rozgrywek.

Chcąc “zapakować komputer” do obudowy konsoli trzeba się liczyć z tym, że będzie ona cięższa niż te standardowe. Jednak udało się zmieścić z wagą 608 gramach, abyście po kilku godzinach grania, nie mieli wrażenia, że właśnie wyszliście z siłowni. Dla porównania Steam Deck waży 669 g.

Taką wagę udało się osiągnąć wykorzystując lekkie aluminium do budowy ramek, a żebra od chłodzenia zmniejszono o 1 mm. APU (Accelerated Processing Unit) nie ma bezpośredniego kontaktu z przednim panelem za sprawą otworów w obudowie. Wszystko po to, by nie dochodziło do grzania się całej konstrukcji.

ALLY przenosi do świata gier

Na froncie ASUS ROG ALLY znalazł się 7-calowy ekran o rozdzielczości Full HD w proporcji (16:9) i odświeżaniem 120 Hz. Wyświetla szeroką gamę kolorów na poziomie 100% sRGB, a kontrast kolorów wynosi 1000:1, co w rezultacie daje intensywne odcienie, z całkiem niezłą czernią.

Jasność wynosi 500 nitów, ta nie jest może powalająca, ale wystarczy do grania w słoneczne dni. Jednak żeby jakoś temu przeciwdziałać ekran pokryto szkłem Gorilla Glass Victus oraz powłoką Gorilla Glass DXC, aby zmniejszyć efekt odbijania się światła. Przepuszczalność światła wynosi około 99%.

Dlaczego taka kiepska jasność podświetlania ekranu? Postawniowon na kompromis, aby częstotliwość odświeżania obrazu była wyższa, co ma się przełożyć na lepszą immersję i płynną rozrywkę.

Jeśli zaś chodzi o dźwięki, to wbudowano na froncie 2 głośniki Stereo, które wspierająca wirtualny dźwięk przestrzenny 5.1.2, standard Dolby Atmos, Smart AMP oraz Hi-Res Audio.

Liczy się wnętrze

Skoro mowa już o dźwięku jako takim, to trzeba wspomnieć o cichej pracy podczas funkcjonowania. Autorski system chłodzenia składający się z rurek cieplnych, gwarantuje 100% odporność na ułożenie urządzenia pod dowolnym kątem, bez spadku na wydajności, mimo wpływu grawitacji.

Jak to działa? Wysoka temperatura sprawia, że ciecz zmienia się w parę wewnątrz rury i tworzy się siła, która wciąga wodę przez pętlę w celu schłodzenia systemu.

Dwa wiatraki na pleckach, filtry przeciwpyłowe na wejściu wentylacji i ultra cienkie żebrowanie sprawiają, że ASUS ROG ALLY nie będzie się przegrzewać. Praca obu wiatraków ma emitować hałas na poziomie 20 dB.

źródło grafiki Telepolis

Przejdźmy do serca, czyli procesora. Wbudowano układ AMD Ryzen Z1 w architekturze Zen 4, produkowany w procesie 4 nm z grafiką RDNA 3. Na pokładzie znalazło się 16 GB pamięci operacyjnej LPDDR5 Dual Channel oraz 512 GB przestrzeni na daneSSD M2-2230 PCIe Gen4. Maksymalna prędkość przesyłu danych ma wynosić 4,5 GB/s.

Do łączenia się z chmurą czy pobierania kolejnych gier wykorzystywane jest Wi-Fi 6, które również pozwoli na zniwelowanie opóźnienia podczas rozgrywek sieciowych.

Każda gra dozwolona

ASUS ROG ALLY ma być kompatybilny ze Steam, Epic Games, Xbox Game Pass, EA Play Ubisoft Connect Battle.net i innymi platformami i działa z Windowsem 11. Odpalicie na nim takie tytuły jak: Cyberpunk 2077, Call of Duty Modern Warfare II, 2022 Battlefield 2042, Death Stranding, Hogwarts Legacy czy Monster Hunter Rise.

Handheld ma na pokładzie kieszeń UHS-II na karty microSD z prędkościami do 312 MB/s, gdybyście potrzebowali wczytać swoja grę z poziomu karty. ROG XG Mobile to stacja, która pozwoli Wam podłączyć konsolę do zewnętrznej karty graficznej. Ma wejście USB, czytnik kart, gniazdo Ethernet, wbudowany zasilacz 330W i port HDMI 2.1.

Jeśli chcecie dopasować sprzęt, to aplikacja Armoury Crate umożliwi Wam wprowadzenie zmiany w ustawieniach graficznych, mieć wgląd w aktualną liczbę klatek i taktowania procesora. Ale również dopasować konfigurację przycisków tych makro, jak i zwykłych do konkretnego tytuły, ale również poziom ich wibracji czy dokładność celowania.

ROG Gaming Charger Dock zapewnia Wam szybkie ładowanie Power Delivery 3.0, wejście HDMI 2.0​ oraz 2 metrowy kabel USB-C to USB-C w zestawie. Abyście nie musieli rezygnować z Waszej rozrywki.

Jak gracie wszędzie, to przydadzą się kontrolery – ROG Raikiri Pro pozwalają na łączność w 3 trybach: po kablu USB-C, po łączności radiowej 2.4 GHz lub za pomocą Bluetooth. Na górze wbudowano ekran OLED, który wyświetla animację, stan kontrolera czy umożliwia przełączenie się pomiędzy profilami.

Dla osób, które chcą się choć trochę odciąć od rzeczywistości grając na zewnątrz, wymyślono słuchawki ROG Cetra True Wireless. Macie dźwięk o niskim opóźnieniu z opcją ANC o czasie pracy do 27h (zapewne z wyłączonym aktywnym tłumieniem hałasu).

Akcesoria są istotne, ale jednym z podstawowych może się okazać ROG ALLY Travel Case. Został wykonany z poliuretanu odpornego na ścieranie się i wodę. Wewnątrz znajdują się kieszonki na akcesoria i co zaskakuje, zobaczycie tam stand, który stabilnie trzyma ASUS ROG ALLY.

Dostępność i cena

Firma przekazując informacje o nadchodzącym ASUS ROG ALLY nie zdradziła ile będzie on kosztować. Niemniej zapewnili nas, że ta na 200% nie przekroczy granicy 1000 $, czyli mniej niż 4 100 zł. O ile handheld prezentuje się znakomicie, tak przyjdzie Wam jeszcze poczekać na dzień jego premiery. Ale nie martwcie nie potrwa to długo, bo już 11 Maja.

W prezencie każda osoba, która zdecyduje się na zakup ASUS ROG ALLY otrzyma w pakiecie trzy miesiące abonamentu Xbox Game Pass Ultimate.

Źródło: informacja prasowa
Źródło miniaturki: ASUS

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez