ICE9

Czy to koniec wentylatorów? Nowa technologia chłodzenia

Cicho i efektywnie raczej nie idą w parze, szczególnie jeśli chodzi o elektronikę. Znajdą się jednak i tacy, którzy będą chcieli udowodnić, że mimo wszystko „da się”. O krok bliżej od osiągnięcia tego celu niż reszta świata wydaje się być Ventiva.

Awatar Bartosz Mądrzyński

Chłodzenie aktywne i pasywne to dwa zupełnie różne rozwiązania, przy czym to pierwsze zwykle kojarzy się z wiatrakami i dość irytującym odgłosem

Ventiva od lat stara się udowodnić, że jest inaczej i najwyraźniej znalazła pewne rozwiązanie

Technologia ta pomimo niezaprzeczalnych zalet posiada też jednak przynajmniej jedną, ale za to dość znaczącą wadę

Pasywne, aktywne i inne takie

Co do zasady wszelkiego rodzaju systemy chłodzenia powietrzem dzielą się dwojako, na aktywne i pasywne. Do tej pory wśród zainteresowanych panuje przekonanie, że podstawowym kryterium wyboru jest to czy dany układ faktycznie zawiera elementy ruchome powodujące przepływ powietrza, czy też nie. Twierdzeniu temu wydaje się przeczyć jedna z firm wraz z projektem znanym jako ICE9.

ICE9
Źródło: TechNetBooK

Akcja-jonizacja najwyraźniej ma sens

W telegraficznym skrócie technologia opiera się na wykorzystaniu silnika jonowego wytwarzającego pole magnetyczne. To z kolei indukuje wzmożony i ukierunkowany ruch cząsteczek, mający rozpraszać dodatnią temperaturę w efekcie powodując jej obniżenie.

ICE9
Źródło: TechPowerUp

W praktyce konstrukcja pozbawiona jest jakiejkolwiek fizycznej dynamiki, a więc hałasu i efektu tarcia. Przekłada się to na o wiele wyższy komfort pracy i zdecydowanie wolniejsze zużycie komponentów. Całość jest również znacznie cieńsza, a zatem rozmiar sprzętu, w jakim zostanie zastosowana, powinien być zauważalnie mniejszy.

ICE 9, bo nie wszystko złoto…

Jakkolwiek niepozbawione zalet rozwiązanie ma też jedną, ale za to dość istotną wadę. Chłodzenie może i jest bezgłośne, a także wytrzymalsze, ale za to niezbyt wydajne. Maksymalne TDP procesora, któremu jest w stanie zapewnić optymalne chłodzenie, wynosi zaledwie 40 W. Zdecydowanie nie jest to więc coś, co można wykorzystać w przypadku mocniejszych konfiguracji. Zamiast tego możemy się jej spodziewać np. w laptopach biurowych.

Początki działalności Ventivy wyglądały jednak tak, że maksymalnym osiągalnym wówczas pułapem było ponad dwukrotnie mniej, bo tylko 15 W. Samo to jest więc dostatecznym powodem, aby uznać, że w koncepcji drzemie spory potencjał na przyszłość.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Jaki telewizor wybrać? Ranking 2024

Czy nadejście wiosny stopiło śniegi równie skutecznie, jak sklepy ceny oferowanych telewizorów? Zapraszamy do zapoznania się z wiosennym powiewem świeżości w ofertach sklepowych. Jaki telewizor wybrać, by w majowych miesiącach cieszyć i oko i portfel?

Czytaj artykuł

Źródło: Ventiva

Miniatura: Haywaa.com

Awatar Bartosz Mądrzyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez