W tym roku Motorola zaprezentowała 10. jubileuszową generację swoich smartfonów. Jednocześnie odeszli oni od dość niejasnego nazewnictwa na rzecz poszczególnych modeli z całej serii. Tym samym otrzymaliśmy cały szeroki przekrój smartfonów. Zaczynając od najbardziej podstawowego modelu Moto M10, przez średniaka Moto G50, a kończąc na właściwie flagowcu czyli Moto G100. Jak zmieniły się smartfony od momentu debiutu pierwszej Motoroli Moto G?
Moto G (2013)

Pierwszy smartfon z całej rodziny miał swoją premierę w 2013 roku. Wtedy była to całkiem rewolucyjna konstrukcja. Na swoim pokładzie miał szybki czterordzeniowy procesor Snapdragon 400 i oszałamiający 1 GB pamięci operacyjnej. Najwięcej szału robiły jednak w pełni wymienne kolorowe plecki. Wtedy smartfony miały jeszcze wymienne elementy, a nawet baterie.
Ten model działał w oparciu o Androida w wersji 4.3, a Motorola dawała gwarancje na aktualizacje przez kilka lat. Ostatni Android jaki się na nią ukazał, to wersja 5.1.1 Lollipop. Ekran w pierwszej Moto G miał przekątną 4.5-cala i rozdzielczość HD+. Do tego wszystkiego dochodziła oczywiście bateria o pojemności 2070 mAh. Pomimo dość małej pojemności wciąż wytrzymywała około doby na jednym ładowaniu.
Moto G2 (2014)

Następna generacja nie musiała czekać na swój debiut specjalnie długo, bo do przyszłego roku. W 2014 Motorola zaprezentowała drugą generację smartfonów z rodziny Moto G. Napędzana była tym samym procesorem Snapdragon 400. Podobnie sprawa wyglądała z pamięcią operacyjną. Natomiast na froncie znacząco powiększył się ekran, siłą rzeczy urósł także sam smartfon.
Tym, czym z pewnością mógł się wyróżnić już w 2014, to obecność głośników stereo umieszczonych pod i nad ekranem. Do tego już chyba standardem dla Motoroli stało się obiecywanie aktualizacji, a nie inaczej było w przypadku Moto G2, którego wsparcie skończyło się na Androidzie Lollipop. Podobnie jak pierwsza generacja, tak i teraz użytkownicy mieli możliwość dopasowania wyglądu zewnętrznego smartfona za pomocą wymiennych plecków.
Moto G3 (2015)

Następna Motorola zadebiutowała dokładnie rok później po swoim poprzedniku. Jednak ten model względem dwóch poprzednich generacji zaliczył także całkiem spory upgrade pod względem zastosowanych podzespołów. Motorola Moto G3 była napędzana procesorem Snapdragon 410, który był wspierany przez 1 lub nawet 2 GB pamięci operacyjnej. Do tego mogliście skorzystać z 8 bądź 16 GB pamięci na dane z opcją poszerzenia z pomocą karty microSD.
Jednocześnie był to jeden z niewielu smartfonów w tamtym czasie, który oferował certyfikat IPX7. Nie była to może pancerna bestia, jednak bez trudu radziła sobie z mniej ostrożnymi użytkownikami. Ponadto główny aparat, jaki znalazł się na pleckach miał aż 13 Mpix ze światłem f/2.0 i opcją autofokusa. Jedną z najważniejszych nowości było także wprowadzenie obsługi standardu 4G LTE.
Moto G4 (2016)
Kolejny rok to kolejne zmiany, a także kolejna Motorola. W 2016 roku w ręce użytkowników trafił model Moto G4, który także wprowadził wiele zmian w specyfikacji. Na froncie znalazł się ekran o przekątnej 5.5-cala i rozdzielczości FullHD+. Dodatkowo ten był chroniony szkłem Gorilla Glass 3. Za wszystkie obliczenia odpowiada ośmiordzeniowy Snapdragon 617 oraz 2 GB pamięci RAM w standardzie.
Na dane Motorola przewidziała od 16 do 32 GB z możliwością dodania karty microSD, która miała swój dedykowany slot. Z tyłu umieszczono kamerę o rozdzielczości 13 Mpix ze światłem f/2.0. Rewolucja w postaci montowania więcej niż jednego aparatu miała dopiero nadejść. Wraz ze zwiększaniem rozmiarów smartfona powiększyła się też bateria. W Moto G4 miała pojemność 3000 mAh i wspierała szybkie ładowanie o mocy 15 W.
Moto G5 (2017)

Następna generacja smartfonów Motoroli, która pojawiła się w 2017 roku, czyli Moto G5, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych smartfonów, które pojawiły się na rynku. Napędzana była układem Snapdragon 430 z 2 lub nawet 3 GB pamięci RAM. Do tego 16 albo 32 GB wbudowanego miejsca na dane z dedykowanym slotem na karty microSD do rozbudowy pamięci. W dniu premiery na pokładzie tego smartfona zainstalowany był Android 7.0, który w późniejszym czasie został zaktualizowany do wersji 8.1.
Wraz z nową generacją, smartfon Moto G5 został delikatnie zmniejszony. Ekran jaki znalazł się na froncie miał przekątną 5-cali, ale zachowano rozdzielczość FullHD. Ten został dodatkowo przykryty taflą szkła, które jak twierdziła sama Motorola, było odporne na zarysowania. Pod ekranem znalazł się natomiast czytnik linii papilarnych umożliwiający szybkie logowanie do smartfona.
Moto G6 (2018)

Zbliżamy się coraz bardziej do współczesności, jednak po drodze zostało jeszcze kilka przystanków. W 2018 roku swój debiut miała Motorola Moto G6. Nie jest to może urządzenie, które raz na zawsze zmieniło postrzeganie smartfonów wśród ludzi, ale z pewnością ma wiele cech wspólnych z współczesnymi konstrukcjami. Front stanowił ekran 5.7-cala wykonany w technologii IPS z rozdzielczością FullHD+.
Ten konkretny model był napędzany procesorem Snapdragon 450, a płynną pracę zapewniały 3 lub 4 GB pamięci operacyjnej. Na dane było wówczas przewidziane 32 lub 64 GB w zależności od wersji. Jednak każdy miał możliwość rozbudowania pamięci o kartę microSD. Z tyłu znalazły się dwa obiektywy, pierwszy 12 Mpix, a drugi to pomocniczy sensor głębi – 5 Mpix. Ponadto wersja na rynek europejski była wyposażona w moduł NFC.
Moto G7 (2019)

Na początku roku 2019 Motorola zaprezentowała światu rodzinę Moto G7. Te smartfony coraz mocniej przypominają współczesne konstrukcje. Zarówno przód, jak i tył tego smartfona został wykonany ze szkła Gorilla Glass 3. generacji. Pod taflą znalazł się ekran o przekątnej 6.2-cala i rozdzielczości FullHD+. Jest to jednocześnie pierwszy smartfon w portfolio z wycięciem w kształcie kropli wody w ekranie.
W tym właśnie wycięciu znalazła się kamerka do selfie o rozdzielczości 8 Mpix. Z tyłu zaprezentowany już rok wcześniej zestaw dwóch aparatów (12 + 5 Mpix). Za wszystkie obliczenia odpowiada procesor Snapdragon 632 oraz 4 GB pamięci operacyjnej. Jednocześnie to już czas, w którym pamięć wbudowana 64 GB jest branżowym standardem. Całości dopełniała bateria 3000 mAh i ładowanie 15 W. Podobnie jak w przypadku Moto G6, w modelu europejskim znalazł się moduł NFC.
Moto G8 (2019)

Rok 2019 był dla Motoroli bardzo pracowity, w końcu na początku zaprezentowano model Moto G7, by pod koniec wrócić z kolejną premierą, tym razem rodziny Moto G8. W przypadku tych smartfonów wiele się zmieniło w kwestii designu. Zniknęło wcięcie w ekranie i zostało zastąpione pojedynczą dziurą w rogu. Wyspa na aparaty została wyciągnięta z pojedynczego koła i zamieniona w bardziej podłużną w rogu plecków.
Ponadto zmieszczono tam łącznie trzy obiektywy. Główny o rozdzielczości 16 Mpix ze światłem f/1.7 był wspierany przez szeroki kąt – 8 Mpix oraz aparat macro – 2 Mpix. Sercem modelu Moto G8 był Snapdragon 665 oraz 4 GB pamięci RAM. Do tego jeszcze bateria o pojemności 4000 mAh oraz ładowanie 10 W. Ekran znów urósł do przekątnej 6.4-cala, za to rozdzielczość się zmniejszyła oferując jedynie HD+.
Moto G9 (2020)

Ostatnim smartfonem Motoroli przed zupełną zmianą nazwy była seria Moto G9. Jednocześnie w tym roku nie zobaczyliśmy klasycznego modelu G9, zamiast tego Motorola przygotowała trzy zupełnie różne wersje: Power, Plus oraz Play. Modele Power oraz Plus miały ze sobą wiele wspólnego, natomiast wariant Play został zaprezentowany nieco wcześniej, a dostęp do niego był mocno ograniczony.
Moto G9 Plus była zdecydowanie najmocniejszą propozycją w całym zestawieniu. Front stanowił ekran o przekątnej 6.81-cala, ze wsparciem standardu HDR10 i rozdzielczości FullHD+. Za obliczenia odpowiadał tutaj procesor od firmy Qualcomm, Snapdragon 730G oraz maksymalnie 6 GB pamięci RAM. W takim wariancie na Wasze dane było dostępne 128 GB z opcją rozbudowy za pomocą karty microSD.
Moto G (2021)

W 2021 roku Motorola zupełnie zmieniła sposób w jaki nazywa swoje smartfony i zaprezentowała już kilka modeli zgodnych z nowym nazewnictwem. Zobaczyliśmy między innymi Moto G10, G20, G30, G50 czy w końcu G100. Modele z wyższą numeracją oferują znacznie lepszą specyfikację niż poprzednie modele, dzięki czemu całość jest znacznie bardziej przejrzysta. O niektórych modelach mieliśmy już okazję pisać na naszej stronie.
Natomiast, bez większego zaskoczenia, najwięcej zainteresowania wywołuje Moto G100, który jest pierwszym flagowym modelem Motoroli od wielu lat. Jednocześnie jego premierze towarzyszyła prezentacja ekosystemu Ready For.
Ready For
Z pomocą ekosystemu Ready For możecie zmienić dowolny wyświetlacz z gniazdem HDMI w centrum do pracy, nauki czy rozrywki. Po podłączeniu bezprzewodowej klawiatury i myszy możecie używać smartfona jak przenośnego komputera i pracować wygodnie przy dowolnym ekranie. Poza trybem pulpitu Motorola przygotowała specjalne mniejsze środowiska do rozrywki, które obsługują na przykład aplikacje do streamingu, jak Netflix.
Motorola nie zapomniała też o grach, gdzie najlepiej sprawdzi się bezprzewodowy kontroler. Jest też coś, co dla wielu osób może okazać się niezwykle przydatne, czyli specjalny pulpit do wideorozmów, wykorzystujący kamery w smartfonie. Motorola zaprojektowała nawet specjalną stację dokującą z aktywnym chłodzeniem, a także kabel do jednoczesnego ładowania i przesyłania obrazu, który dodatkowo dostajecie w zestawie.
Dodaj komentarz