OPPO sprawdziło – Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?

Czy Polacy faktycznie chcą korzystać ze sztucznej inteligencji na swoich smartfonach? Takie pytanie zadała sobie firma OPPO i wykonała w tym kierunku badania, aby sprawdzić jaka jest odpowiedź.

Awatar Marta Urbaniak

Blisko połowa badanych korzysta z narzędzi AI, jednak ponad połowa osób z tej grupy przyznała, iż nie zdawała sobie sprawy, że to sztuczna inteligencja.

Smartfon wraca do swoich korzeni jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej. Ponadto przez wielu jest traktowany jako osobiste centrum rozrywki.

Ponad czterech na pięciu badanych, korzystając z AI używa do tego celu smartfon, który we współczesnym świecie może być traktowany jako podręczny asystent.

Przebadani Polacy najchętniej korzystają z narzędzi AI w celach prywatnych – głównie dla rozrywki. Najczęściej zadają chatowi AI pytania i przerabiają zdjęcia.

Badania OPPO

Ludzie często korzystają z różnej maści narzędzi i funkcji, aby ułatwić sobie życie. Sztuczna inteligencja usprawnia wiele procesów, automatyzuje je lub pomaga wykonać czynności za osoby, które nie są tak doświadczone. O ile AI było najpierw dostępne na stronach internetowych i w formie programów, tak teraz zmierzają na smartfony. Czy tego chcą użytkownicy?

OPPO postanowiło wykonać w tym kierunku badanie, poddano wątpliwości – Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach? Testy przeprowadzono w czerwcu 2024 roku przez “ARC Rynek i Opinia” metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na zlecenie marki. W badaniu brała udział grupa 1 023 osób w przedziale wiekowym 18-65 lat, które posiadają smartfony na własny użytek.

źródło grafiki OPPO

W erze dynamicznego postępu technologicznego, sztuczna inteligencja (AI) pojawia się na kolejnych urządzeniach. Zainteresowanie tą technologią wzrasta u Polaków z uwagi na potencjał, by znacznie uprościć codzienne życie.  Znajomość funkcji i praktycznego wykorzystania AI przekształca niepewność w zaciekawienie, a nawet aktywną chęć do korzystania z niej.

Komunikacja pierwotną potrzebą

Komunikacja, to kluczowa potrzeba nawiązania kontaktu z drugą osobą. Już od ponad 20 lat smartfony stały się wygodnym narzędziem do rozmów. 94% ankietowanych Polaków wskazało, że wykorzystuje go właśnie do komunikowania się z innymi.

Polacy trzymają się najprostszej formy komunikacji, czyli SMSów, co widać z wyników badań – jest to najczęściej wybierany sposób porozumiewania się. Kolejna w hierarchii – co ciekawe jest poczta i prawie na równi media społecznościowe. Z kolei Polacy nie są aż tak skorzy do wykonywania wideorozmów – zaledwie 48% badanych wybiera taką metodę komunikacji.

Funkcje AI w smartfonach są w ciągłym rozwoju, z uwagi, że są nowością na tych urządzeniach. Pełnią one rolę nie tylko komunikacji, ale i szeroko pojętej rozrywki. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie firmy OPPO, które analizowało, czy Polacy są zainteresowani obecnością sztucznej inteligencji w smartfonach.

Smartfon to centrum rozrywki

Smartfony służą do czegoś więcej – 88% przebadanych korzysta z nich w celach czysto rozrywkowych. Choć może się to wydać nietypowe, to najczęściej wybieraną funkcją z tej kategorii jest sprawdzenie prognozy pogody – deklaruje 75% zapytanych osób. Zaś 62% ogląda przy jego pomocy filmiki, już mnie bo 60% czyta artykuły, a jedynie 44% gra na swoich komórkach, a już tylko 41% ogląda seriale.

Uchwycenie chwili było istotne już w ubiegłym stuleciu, rozwijająca się technologia dostarczyła lepszych narzędzi, aby sfotografowane chwile były bardziej realistyczne i niezapomniane. Dla 82% Polaków zdjęcia są istotnym aspektem. Może Was zadziwić, że aż 1 / 4 nie korzysta z aparatu fotograficznego.

Regularne ujęcia wykonuje aż 78% przebadanych osób, przy czym korzystają oni z zaawansowanych opcji, a nie ustawień automatycznych. 31% edytuje i retuszuje zdjęcia, z czego najczęściej wybieraną modyfikacją jest korekta światła, a najrzadziej – powiększanie oczu. Do wstawiania zdjęć na social media przyznało się aż 41% Polaków w tym badaniu.

Skłonni do AI pod warunkiem

Polacy skorzystają z AI, ale chcą najpierw wiedzieć jak ono funkcjonuje, zanim podejmą decyzję. Blisko połowa badanych korzysta z narzędzi AI (48%). 27% przyznało, że nie zdawała sobie sprawy, że to sztuczna inteligencja.

Co zabawne, bo ponad 4/5 badanych wykorzystuje do tego celu smartfon, który we współczesnym świecie możemy traktować jako podręcznego asystenta w kieszeni. Na drugim miejscu znalazł się komputer – 50% przebadanych właśnie za jego pomocą korzysta z narzędzi AI.

Osoby niekorzystające z narzędzi AI podchodzą z rezerwą do tej technologii. Jedynie 15% z nich przyznaje, że dodanie do ich smartfonów funkcji opartych na AI sprawiłoby, że korzystanie z tych urządzeń byłoby bardziej satysfakcjonujące. Twierdzą, że są przyzwyczajeni do wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej (36%) i nie ufają zbytnio sztucznej inteligencji (24%), a także uważają, że AI zaburza ona rzeczywistość (24%).

Jednak przebadani Polacy, którzy dali szansę AI – poznali narzędzia i wykorzystują je codziennie uważają, że ta technologia to oszczędność czasu (56%) oraz wygoda (43%). Ważne także to, że mogą „dopytać” o pewne rzeczy sztuczną inteligencję (41%) oraz że nie muszą szukać samodzielnie odpowiedzi (39%).

“Nasze badanie potwierdza to, co sami obserwujemy na rynku – użytkownicy coraz chętniej przekonują się do mobilnych narzędzi AI. Tym samym przyszłość sztucznej inteligencji należy do smartfonów. To zrozumiałe, że początkowo nowa technologia może budzić obawy, ale gdy tylko poznajemy jej możliwości, szybko doceniamy to, że może nam ułatwić codzienną pracę i służyć do rozrywki. Właśnie z takim przekazem chcemy dotrzeć do Polaków w naszej kampanii UżywAI – to proste! promującej smartfony AI z serii OPPO Reno12.”

Prywatne zastosowanie

Niemal wszyscy respondenci (92%) wykorzystują narzędzia AI w życiu prywatnym, przede wszystkim w celach rozrywkowych. Większość z nich (54%) korzysta z chatbotów AI, aby zadać pytania dotyczące różnorodnych kwestii. Co więcej, połowa uczestników badania używa sztucznej inteligencji do edycji i poprawiania zdjęć (50%) – aplikacje do obróbki zdjęć na smartfonach należą do trzech najpopularniejszych narzędzi AI. Respondenci wskazali również na częste używanie narzędzi do tłumaczenia tekstowego i głosowego, przy czym preferują korzystanie z nich w domowym zaciszu, a nie w miejscu pracy.

Prywatne zastosowania AI są również popularne wśród uczestników ankiety, w tym nauka języków obcych (36%), granie w gry (35%) czy tworzenie filmów (27%). Z kolei 27% respondentów stosuje narzędzia AI w pracy, głównie do pisania tekstów (61%), tłumaczenia (60%) oraz przeprowadzania badań (57%).

Badanie zatytułowane „Czy Polacy chcą sztucznej inteligencji w smartfonach?” ujawnia, że ponad połowa badanych Polaków (59%) byłaby gotowa płacić za dostęp do narzędzi AI. Z tej grupy, blisko jedna trzecia (32%) wydałaby na to nie więcej niż 10 zł miesięcznie, a podobna liczba osób (29%) przeznaczyłaby kwotę od 11 do 20 zł. Ankietowani uznali, że najlepszym modelem płatności byłby abonament miesięczny, co wskazało 37% badanych, lub jednorazowa opłata za dostęp do funkcji AI (30%).

Krótkie podsumowanie w formie kluczowych wniosków

OPPO chce przybliżyć Ci AI

Smartfony OPPO z funkcjami AI mają być dostępne dla wszystkich i przy tym mają być przystępne cenowo. OPPO na polskim rynku realizuje ją w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem „UżywAI – to proste!”, która promuje smartfony z rodziny OPPO Reno12 5G.

W modelach z tej serii znajdziemy funkcje AI, które m.in. mają poprawiać komunikację – jak AI LinkBoost, dająca możliwość elastycznego przełączania sieci w oparciu o środowisko sieciowe użytkownika, czy sprawiać, że utrwalone na zdjęciu wspomnienia będą wolne od niechcianych obiektów, dzięki Gumce AI. OPPO nie pobiera opłat od użytkowników za korzystanie z funkcji AI – w serii OPPO Reno12 5G oferuje je za darmo.

źródło grafiki OPPO

Źródło: informacja prasowa
Źródło miniaturki: OPPO

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez