PKO tworzy prawdziwą superaplikację?

PKO Bank Polski oprócz oferowania standardowych usług bankowych, może się pochwalić dodatkowymi opcjami, które wykraczają poza sprawy finansowe. Czy to oznacza, że powoli powstaje superaplikacja?

Awatar Marta Urbaniak

PKO Bank Polski rozszerza swoją ofertę Value Added Services (VAS), o nowe usługi.

Z poziomu aplikacji, jaki i strony internetowej zadbacie o swoje zdrowie i ochronę tego co ważne.

Rosnąca liczba usług sugeruje, że może powstać pierwsza polska superaplikacja.

Już od jakiegoś czasu za sprawą aplikacji IKO możecie płacić za bilety komunikacyjne, co nie jeden raz uratowało sytuację, gdy zapomnieliście doładować kartę do komunikacji miejskiej. Co zdarzyło się mi chociaż raz w życiu.

Bank PKO oprócz standardowej oferty finansowej jak kredyty, inwestycje czy ubezpieczenia, ma również w opcjach usługi okołobankowe, dodatkowe, wykraczające poza podstawową działalność banku, czyli Value Added Services (VAS). Należą do nich właśnie bilety komunikacyjne. 

PKO tworzy własną superaplikację?

Bank słucha potrzeb swoich klientów i postanowił wprowadzić nowe funkcje, aby ułatwić Wam życie. Nie chcecie stać w kolejkach godzinami, aby załatwiać sprawy urzędowe? Musicie doładować Wasz telefon? Potrzebujecie na już biletu komunikacji miejskiej? A może chcecie łatwo zapłacić za parkowanie, czy przejazd autostradą?

Aplikacja IKO, jak i strona internetowa pozwalają Wam zająć się tymi sprawami, szybko i wygodnie, bez zbędnego wysiłku. Wszystko w jednym miejscu, w jednej aplikacji. Do oferty doszły nowe pozycje:

  • konsultacje lekarskie,
  • „Bezpiecznie w Internecie”, czyli ochrona przed cyberzagrożeniami
  • „Bezpieczny Ekran”, czyli ubezpieczenie ekranu smartfona

Jak widzicie PKO zadba teraz również o Wasze zdrowie, stan smartfona czy uchroni Was przed niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Ale to nie koniec, bowiem w planach są następne usługi jak audiobooki, streaming czy obsługa działalności w zakresie nieruchomości. Rosnąca liczba funkcji sugeruje, że bank może zmierzać w kierunku budowania polskiej superaplikacji. Czy to się uda?

Współpraca z firmami i nie tylko

Aby jednak było to możliwe, musi nastąpić nawiązanie współpracy z odpowiednimi firmami. Wszystko to jest będzie dostępne dzięki PKO Finat, interfejsowi użytkownika, którego mogą użyć zewnętrzni dostawcy, którzy chcą właśnie podjąć się współpracy.

Rozwój kanałów cyfrowych i nowe technologie dają zupełnie nowe możliwości tworzenia oferty dopasowanej do stylu życia klientów. Banki, dzięki wiedzy na temat możliwości finansowych i skłonności zakupowych klientów, mają wyjątkową pozycję na rynku i mogą oferować usługi odpowiadające na ich konkretne potrzeby. Rozwój usług dodatkowych to element naszej strategii i ważna przewaga konkurencyjna, dzięki której chcemy oferować klientom zupełnie nową wartość. Jestem przekonana, że VAS-y są przyszłością bankowości, pozwolą nam odpowiadać na zmieniające się potrzeby konsumentów, a docelowo spowodują wzrost bazy młodych klientów.

Katarzyna Dziwulska, Dyrektor Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej PKO Banku Polskiego

Jeśli jesteście właścicielami start-upu i chcecie udostępnić swoje usługi PKO, to bank w niektórych przypadkach pomoże sfinansować koszty wynikające z integracji. Może to zachęcić tych z Was do podjęcia się takiej współpracy, co zaowocuje w przyszłości korzyściami obustronnymi.

Rozwiązanie technologiczne, które zastosowaliśmy, aby ułatwić dostawcom podłączenie się z produktem lub usługą do naszego systemu, jest unikalne na skalę światową. Dzięki otwartej platformie API w chmurze, integracja z bankiem nie wymaga dużych nakładów finansowych i trwa zaledwie kilka tygodni. Dzięki naszemu programowi Let’s fintech dajemy wybranym startupom także możliwość sfinansowania kosztów integracji. Chcemy być atrakcyjnym partnerem do współpracy dla firm oferujących nowoczesne usługi z różnych branż. Dzięki skali naszej działalności i dostępie do 11 mln potencjalnych klientów stanowimy nowy rynek zbytu dla ich produktów i usług, przy zdecydowanie mniejszych kosztach pozyskania klienta.

Radosław Janusz, Dyrektor Biura Rozwoju Usług Dodanych i E-commerce PKO Banku Polskiego

Bank, który jest elastyczny i oferuje więcej niż inne, będzie chętniej wybierany, tym bardziej przez młodych, którzy szukają innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych usług. PKO Bank Polski jest na dobrej drodze, żeby stopniowo tworzyć superapliakcję, która skupi wiele niezbędnych ofert w jedno miejsce.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Co to „superaplikacja” i dlaczego jej nie mamy!?

„Superaplikacja” to zapewne dla większości z was kompletnie nowe pojęcie. Jednakże miliony osób w Azji Wschodniej nie wyobrażają sobie bez niej życia, gdyż oferuje funkcjonalność, o jakiej lata temu mogliśmy sobie tylko pomarzyć.

Czytaj artykuł

Brakuje tylko jeszcze, żeby bank oferował usługi serwisów jak Pyszne, Glovo czy Uber, wtedy nawet zamówicie swoje ulubione jedzenie z pozycji strony internetowej banku lub aplikacji IKO.

Czy chcielibyście mieć wszystko w jednym miejscu? Czy jesteście chętni skorzystać z nowych funkcji jakie oferuje PKO Bank Polski? Dajcie znać w komentarzu poniżej.

Źródło: PKO BP

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez