Consumer Electronics Show to dla branży elektroniki użytkowej niewątpliwy coroczny „must have” na którym nie może zabraknąć gigantów
Motywem przewodnim tegorocznego CES jest sztuczna inteligencja a za tym trendem podążyło również MSI
Tajwański producent przygotował naprawdę bogatą ofertę, jest więc w czym wybierać!
Pokaż kotku co masz w środku
Lwia część sprzętu przygotowana na event to nie tyle pełnoprawne urządzenia co komponenty, jakie wykorzystywane są do budowy desktopów. W skład wachlarza opcji przygotowanego przez producenta wchodzą podzespoły takie jak: GPU, płyty główne, zasilacze, dyski SSD oraz obudowy, po przecież trzeba to wszystko gdzieś „upchnąć”.
CES to nie CES bez Nvidii
MSI jako jeden z vendorów Zielonych od lat posiada w swoim arsenale szereg niezawodnych i wydajnych kart graficznych. Firma od lat znana jest również jako ambasador sceny gamingowej i e-sportowej oraz patron wielu eventów z tym związanych. Tajwańczycy nie zawiedli również I w tym roku przygotowując całą gamę konstrukcji bazujących na architekturze Blackwell znaną również jako GeForce RTX 50. Modele takie jak RTX 5090, RTX 5080, RTX 5070 TI, RTX 5070 oraz w najbliższej przyszłości być może RTX 5060. Póki co ujawnione zostało 6 nadchodzących serii o dość tajemniczych nazwach:
- Project SL
- Project S
- Project V
- Project Trio
- Project X
- Project I
W przypadku pierwszej z nich zastosowany został hybrydowy system chłodzenia wodno-powietrznego z radiatorem o grubości 360 mm. Warianty S i V mają zostać wyposażone w autorskie chłodzenie powietrzem o nazwie Hyper Frozr. X oraz I to z kolei kompaktowe rozwiązania dedykowane mniejszym jednostkom w formacie mATX i mITX.
Dla MSI CES 2025 oznacza także szereg marek własnych
Pierwszą z nich są płyty główne stanowiące szkielet każdego komputera, w tym roku debiutują wersje z chipsetem B8xx. Są one przeznaczone dla procesorów Intel Core Ultra 2 oraz AMD Ryzen 9000 i obsługują pamięci DDR5, oraz interfejs PCI-E 5.0. Wśród nich znajdziemy doskonale znane z poprzednich generacji legendy takie jak MAG i Tomahawk:
- MAG B860M Mortar WiFi
- MAG B860 Tomahawk WiFi
- B850 Edge Ti WiFi
- B850 Tomahawk Max WiFi
Każda z nich została wyposażona w szereg udogodnień EZ DIY umożliwiających beznarzędziowy montaż peceta. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują takie jak łatwe w obsłudze zatrzaski EZ PCIe Release, EZ PCIe Clip II oraz EZ M.2 Clip II, a także EZ M.2 Shield Frozr II, EZ Antenna i zamocowany na stałe backplate’y (osłona portów I/O).
Jest moc, czyli zasilacze ATX 3.1
Żaden system nie jest w stanie ruszyć bez odpowiedniego zasilania i jest to pierwsze podejście MSI na CES 2025 do tego tematu. Póki co jest dość skromnie, ale raczej rzetelnie, jako że światło dzienne ujrzały 2 modele — MEG AI1600T PCIE5 oraz MPG A1250GS PCIE5 oferujące pełne wsparcie dla najnowszego złącza PCI-E 5.0.
Jak zapewnia producent, dzięki zastosowanym wysokiej jakości elementom obydwa powinny być w stanie wytrzymać (teoretycznie) temperatury rzędu 105 stopni Celsjusza. Wentylatory o podwyższonym standardzie mają zapewnić kulturę pracy na niespotykanym poziomie. Ai1600T to klasa premium, spełniająca wymogi szeregu certyfikacji takich jak 80 PLUS, Cybenetics i PPLP. Są one niezbędne w przypadku maszyn oddelegowanych do pracy związanej ze sztuczną inteligencją.
Skarbnica danych na niezawodnym nośniku — DATAMAG w akcji
Nawet najlepszy sprzęt świata ma to do siebie, że bywa awaryjny, warto więc zabezpieczyć się przed utratą tworzonej, nierzadko przez lata, biblioteki plików. Tutaj z pomocą przychodzi magnetyczny dysk SSD DATAMAG osiągający transfer rzędu 40 Gbps uzyskany poprzez zastosowanie interfejsu USB 4.0. Za sprawną obsługę odpowiada kontroler PHISON U21 a wszystko zamknięte jest w stylowej czarnej obudowie wykonanej z aluminium.
Piksele i herce, czyli oferty MSI na CES 2025 ciąg dalszy
Jakikolwiek nie spojrzeć PC byłby tylko zwyczajnym martwym, szarym (albo i czarnym) klockiem gdyby nie peryferia, które pozwalają na interakcję z użytkownikiem. W tej kwestii oknem na świat jest przede wszystkim wyświetlacz, a w tym temacie spółka z Tajwanu ma dość sporo do powiedzenia.
Firma zaprezentowało nową linię ekranów wyposażonych (po raz pierwszy) w złącze DisplayPort 2.1a. Nowy standard zapewnia zdecydowanie lepsze parametry przesyłanego obrazu za sprawą maksymalnej przepustowości na poziomie aż 80 Gbps (4 kanały po 20). Teraz może on z łatwością osiągać rozdzielczość 4K przy zachowaniu odświeżania do maksymalnie 240 Hz.
Na stoiskach MSI CES 2025 pojawiły się 4 monitory, w tym 3 wykorzystujące technologię QD-OLED oraz wspomniany wcześniej protokół tramsmisji sygnału video.
- Pierwszym z nich jest 27-calowy MPG 272URX o maksymalnej rozdzielczości UHD przy 240 Hz, wspiera on również rozwiązanie G-SYNC.
- Drugim jest 32-calowy MPG 322URX różniący się od poprzednika w zasadzie jedynie designem i rozmiarem.
- Trzecim z kolei jest gwóźdź programu, który śmiało można by uznać za flagowca a jest nim MPG 272QR w wersji X50. W tym przypadku MSI na CES 2025 konkretnie „zaszalało”. Tym razem maksymalna rozdzielczość, jaką wspiera urządzenie to QHD (2560 × 1440) przy zawrotnych 500 Hz (!).
- Ostatni produkt pokazuje, że już bądź co bądź leciwa technologia, jaką jest LCD, wciąż ma spory potencjał. MPG 274URDFW E16M o przekątnej 27-cali obsługuje tryb Dual Mode ze zmienną rozdzielczością i odświeżaniem. Jedną z możliwości jest tryb 4K przy 160 Hz natomiast drugą 1080p przy 320 Hz. Dodatkowym atutem jest podświetlenie mini LED, które znacząco poprawia głębie kolorystyki, szczególnie po włączeniu HDR.
Zaraz, zaraz, to w zasadzie gdzie to AI?
Od dłuższego czasu wszędzie mówi się o sztucznej inteligencji i MSI na CES 2025 nie jest wyjątkiem. Ostateczne słowo, jakie wypowiedzieli Tajwańczycy, nosi nazwę Navigator AI. Jest to model, którego głównym targetem są gracze a zadaniem zapewnienie możliwie jak najwygodniejszej i bezproblemowej rozgrywki.
Wchodzi on w skład oprogramowania MSI Gaming Intelligence i pozwala na dostosowywanie parametrów takich jak jakość obrazu oraz wydajność w zależności od rodzaju aplikacji lub gry, oraz przede wszystkim indywidualnych preferencji użytkownika.
Inteligentna „buda”, ale nie dla psa
W praktyce SI po raz pierwszy zostało zaimplementowane w…obudowie. Kluczowymi komponentami napędzającymi nowy interfejs AI HMI są: 13-calowy w pełni dotykowy ekran Full HD, wbudowane głośniki oraz mikrofon. Całość w ruch wprawia dedykowane MSI AI umożliwiające m.in. dynamiczne dostosowywanie ustawień w zależności od aktualnego scenariusza, oferując również bogaty pakiet widgetów funkcjonujących w oparciu o sztuczną inteligencję.
Pozostając w temacie pecetowych case’ów nie sposób nie wspomnieć, że oferta MSI na CES 2025 obejmuje także mini PC, czyli miniaturowe „skrzynki” z wkładem w środku. Jej dwoma przedstawicielami są Cubi NUC AI 1UM oraz nieco mocniejszy (i bardziej pojemny) Cubi NUC AI+ 2M.
Obydwa wyposażone są w rozwiązanie ułatwiające zarządzanie zasilaniem MSI Power Link. Jak przystało na XXI wiek, sprzęt obsługuje również najnowsze standardy łączności takie jak:
- Thunderbolt 4 (2x)
- USB-A o prędkości do 10 Gbps (x2)
- LAN 2.5 G (x2)
- HDMI
- Wi-Fi 7
Zarówno jedna jak i druga konfiguracja o pojemności odpowiednio 0,5 i 0,8 L została zaprojektowana z myślą o pierwszej generacji procesorów Core Ultra wykonanych w architekturze Lunar Lake. Ze względu na fakt posiadania zintegrowanej jednostki NPU „maluchy” powinny bezproblemowo radzić sobie w zadaniach związanych z wykorzystaniem AI.
Źródło: Informacja prasowa
Grafiki: Materiały prasowe
Miniatura: CES (edycja własna)
Dodaj komentarz