Chcesz wygrać 5 milionów dolarów? Rozwiąż konkurs od Google

Istniejące komputerów kwantowych przewyższają możliwości zwykłych komputerów, mimo to są mało praktyczne w codziennym życiu. Google i fundacja XPRIZE oferują ogromną sumę, w nagrodę za znalezienie zastosowania tych maszyn.

Awatar Marta Urbaniak

Google wraz z fundacją XPRIZE stworzyli konkurs, który może odmienić rzeczywistość.

Uczestnicy muszę rozwiązać problem związany z komputerem kwantowym i ich działaniem.

Nagroda jest liczona w milionach dolarów i jest na przesyłanie odpowiedzi jest kilka lat.

Rozwijająca się technologia pozwala tworzyć innowacyjne produkty, nietypowe rozwiązania czy po prostu przekracza granice istniejących standardów. Komputery kwantowe już z samego zamysłu istnienia są w stanie wykonać w mgnieniu oka niezliczoną ilość operacji. Tym samym pozostawiają standardowe komputery “daleko w tyle”.

Niestety pomimo swojej ogromnej mocy obliczeniowej, ich użyteczność w życiu codziennym wynosi 0. A co jeśli tak wcale nie jest, tylko nikt nie wymyślił dla nich zastosowania? Chce o tym przekonać się Google i fundacja XPRIZE, którzy stworzyli “konkurs”.

Ten kto znajdzie algorytm, który spełni taką funkcję otrzyma nagrodę sięgającą 5 milionów dolarów. Może ona również dotyczyć rozwiązania rzeczywistego problemu. Na rozwiązanie tego “konkursu” macie aż całe 3 lata, jednak zadanie nie należy do najłatwiejszych. Niemniej rozwiązanie mogłoby zaowocować usprawnieniem jakiejś dziedziny, zwykłego życia czy nawet antidotum na światowy problem z plastikiem.

Istnieje wiele raczej abstrakcyjnych problemów matematycznych, w przypadku których możemy udowodnić, że komputery kwantowe zapewniają bardzo, bardzo duże przyspieszenia. […] Ale znaczna część społeczności badawczej w mniejszym stopniu skupiała się na próbach dopasowania bardziej abstrakcyjnych przyspieszeń kwantowych do konkretnych zastosowań w świecie rzeczywistym, a na próbach ustalenia, w jaki sposób można wykorzystać komputery kwantowe.

Ryan Babbush z Google

Opcjonalnie nagroda może zostać podzielona: 1 milion dolarów dla każdej z 3 osób, które zajmą 1-sze miejsce, 200 000 dolarów dla każdej z 5 osób zajmujących 2-gie miejsce i po 50 000 dolarów dla każdego na 3-cim miejscu spośród 20 półfinalistów.

Nagroda trafi do osoby, która spełni konkretne warunki, jak chociażby czy rozwiązanie jest podobne do tych określonych w Celach Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych lub czy jest realne do zastosowania go w istniejących maszynach teraz i w bliskiej przyszłości.

Źródło: NewScientist

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.