Black Friday – kilka słów o święcie promocji
Black Friday (Czarny Piątek) to amerykańskie święto promocji, które odbywa się w piątek po Dniu Dziękczynienia. Co więcej, jest to początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem, przez co niektórzy wykorzystują ten dzień na poszukiwania świątecznych prezentów.
Black Friday wywodzi się oczywiście z Stanów Zjednoczonych, ale w ciągu ostatnich lat święto to rozrosło się po całym świecie. Mimo tego, to nadal USA przoduje w jednodniowych okazjach i ogromnych obniżkach cen, a dzień ten często jest „najbardziej dochodowym dla sprzedawców w ciągu całego roku”.
Nic więc dziwnego, że – wraz ze wzrostem popularności – w akcji bierze udział coraz więcej sklepów, jak i samych ludzi. W USA święto to wygląda inaczej niż w Polsce, ale jest coś, co łączy wszystkie kraje obchodzące Black Friday. Mowa oczywiście o najpopularniejszej kategorii, jaką – niezmiennie – są oczywiście produkty RTV i AGD.
Dzieje się tak, bowiem – w przeciwieństwie do ubrań czy ozdób świątecznych – tego typu produktów w zasadzie wcale nie musimy oglądać. I choć oczywiście zdarzają się poszczególne – wręcz wyjątkowe – sytuacje, większość z nas z góry wie czego szuka w segmencie RTV czy AGD.
FakeFriday zwiększy naszą świadomość!
Jak wspomnieliśmy we wstępie, oprócz sklepów, które rzeczywiście chcą dać nam zaoszczędzić, są również tacy, którzy działają wręcz odwrotnie. Zamiast zaoferować „prawdziwe” obniżki cen, wolą – odpowiednio wcześniej – podbić ceny danego produktu, a następnie właśnie na BF obniżyć go do standardowej ceny.
Jest to oczywiście jedno z „najłagodniejszych” rozwiązań, bowiem zdarzali się i tacy, którzy finalnie doprowadzali do sytuacji, w której dany produkt był droższy, niż jeszcze przed całym procesem. Więcej o tego typu zagraniach przeczytacie w osobnych artykułach, o tym jak nie dać się oszukać oraz jak nie przepłacić!
Na ratunek – nieprzerwanie od 4 lat – przychodzi nam użytkownik wykopu, kryjący się pod nazwą @TylkoNieOn. Po raz kolejny zaprezentował nam bowiem zaktualizowaną wersję swojej strony – FakeFriday.org. Możemy na niej obserwować historię zmian ceny danego produktu w danym sklepie na przełomie ostatnich 11 miesięcy tego roku. W bazie FakeFriday znajduje się łącznie kilkadziesiąt tysięcy produktów ze stron internetowych najpopularniejszych sklepów w Polsce.
Warto również pamiętać, że – opublikowane na stronie ceny – „nie uwzględniają promocji typu kup 5 w cenie 7 ani kuponów rabatowych”. I choć zapewne znajdą się jakieś braki, a strona nie przyciąga do siebie warstwą wizualną, na pewno pomoże wielu użytkownikom uchronić się przed oszustwami na Black Friday. Przy tym wszystkim należy także pamiętać, że jest to jedynie projekt hobbystyczny jednego z internautów, który – z dobrej woli – chce nam wszystkim po prostu pomóc!
Dodaj komentarz