Huawei Watch D zapobiegnie nadciśnieniu?

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najpopularniejszych chorób w Polsce, a mimo to wielu z nas nadal nie wie, jak prawidłowo zadbać o swoje zdrowie. Na pomoc przybywają inteligentne zegarki (jak Huawei Watch D) z funkcją mierzenia ciśnienia!

Huawei vs problem nadciśnienia tętniczego

Jak informuje Huawei w swoim oświadczeniu prasowym, w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje prawdopodobnie ponad 11 milionów osób (>140/90 mmHg)! Oprócz tego, aż kolejne 6-7 milionów ma mieć podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130-139/80-89 mmHg). Po dodaniu tych dwóch wartości wychodzi na to, że blisko połowa wszystkich mieszkańców Polski (lipiec 2022 – 37 mln 996 tys.) ma problemy z ciśnieniem tętniczym.

Huawei Watch D - funkcje zdrowotne
źródło: Consumer Huawei

W obliczu tego zatrważającego wyniku jeszcze bardziej powinien zamartwiać fakt, że tak wielu z nas nie ma jakiegokolwiek pojęcia o tej chorobie. Według badania przeprowadzonego przez chińskiego producenta elektroniki, prawie połowa respondentów nie jest świadoma o skali tego problemu.

Co więcej aż 44% ankietowanych nie wie, jak obniżyć ciśnienie krwi. W związku z tym – przy okazji premiery Huawei Watch D, czyli zegarka mierzącego ciśnienie – firma przeprowadziła rozmowę z kardiologiem prof. Krzysztofem J. Filipiakiem, który opowiedział o zjawisku tej popularnej choroby.

Skrócona specyfikacja

  • Średnica ekranu zegarka
    1.64-cala
  • Ekran zegarka
    AMOLED
  • Wodoodporność
    IP68
  • Czas pracy na baterii
    7 dni
  • Aplikacja
    HUAWEI Zdrowie
  • Cena
    1799 zł

„Za późno na za wcześnie”

Mimo tego, że we wcześniejszym fragmencie wspominamy jedynie o liczbach związanych z nadciśnieniem tętniczym w Polsce, to nie zapominajmy, że jest to problem globalny. Co więcej, głównymi przyczynami takiego rozwoju sytuacji są oczywiście: starzenie się społeczeństwa, niezdrowa dieta, spożywanie alkoholu oraz behawioralne czynniki ryzyka. W tym ostatnim chodzi przede wszystkim o brak aktywności fizycznej, nadwagę i długotrwały stres psychiczny.

Huawei Watch D - analiza EKG
źródło: Consumer Huawei

​​[…] w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi.

fragment z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, WHO

Jedynie 59% uczestników badania uważa, że „o serce należy dbać już w wieku 20 i 30 lat”. Choć – patrząc na świadomość młodych ludzi o swoim zdrowiu – ten wynik i tak wydaje się być dość dobrym rezultatem. Niesłusznie stwierdziło aż 35% respondentów mówiąc, że o serce należy dbać dopiero po 40 roku życia. W przypadku polskich mężczyzn wynik ten oscyluje w granicach 41% (badania serca dopiero po 40 roku życia).

Do wcześniejszych badań zachęca również prof. Krzysztof J. Filipiak, który mówi, że – jeśli to możliwe – należy jak najczęściej monitorować jego podstawowe funkcje, tj. tętno, EKG i ciśnienie tętnicze. Warto również wspomnieć, że pierwszy pomiar ciśnienia wykonywany jest już u 2-letniego dziecka! Co więcej, wcześniejsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości pozwala na szybką interwencję i zapobieganie niekorzystnym zmianom.

Jak samodzielnie obniżyć poziom ciśnienia krwi?

  • rzucić palenie – biernie i czynnie;
  • kontrolować wagę ciała – walczyć z nadwagą i otyłością;
  • ograniczyć spożywanie soli kuchennej i dodawanie jej do potraw;
  • zwiększyć spożycie warzyw i owoców, ograniczyć tłuszcze zwierzęce;
  • ograniczyć spożycie alkoholu;
  • kontrolować inne czynniki ryzyka – zaburzenia gospodarki cukrowej i lipidowej (cholesterol, trójglicerydy);
  • zwiększyć i utrzymać systematyczność w zakresie aktywności fizycznej;
  • regularnie sprawdzać swoje ciśnienie krwi za pomocą urządzeń codziennego użytku, takich jak np. Watch D, który może zapewnić szybkie badanie przesiewowe w kierunku nadciśnienia.

Jak często i czym mierzyć ciśnienie?

Zaproszony przez Huaweia kardiolog twierdzi, że ciśnienie tętnicze „należy mierzyć jak najczęściej, przynajmniej raz na pół roku”. W dzisiejszych czasach jest to jeszcze prostsze, bowiem oprócz badań w szpitalach czy przychodniach do dyspozycji mamy również urządzenia codziennego użytku.

Mowa przede wszystkim o smartwatchach, takich jak – mający ostatnio swoją premierę – Huawei Watch D. Chińska firma zaznacza, że „jest to pierwszy zegarek z funkcjami monitorowania ciśnienia krwi oraz analizy EKG, potwierdzonymi certyfikatem CE dla wyrobu medycznego”.  

Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze.

kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak
Huawei Watch D - aplikacja HUAWEI Zdrowie

Jedną z głównych obaw przy tego typu urządzeniach jest to, że są one po prostu bardzo niedokładne. W związku z tym wiele osób uważa, że prezentowane przez nie wyniki tak naprawdę niczego nam nie mówią. Zmartwienia tej grupy osób powinien wyjaśnić wspomniany certyfikat, bowiem zapewnia on, że „wyniki jego pomiarów są dokładne i wiarygodne”. Co więcej, nie trzeba ukrywać, że smartwatch z funkcją dokładnego mierzenia ciśnienia, jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, niż tradycyjny ciśnieniomierz.

Badanie na zegarku trwa zaledwie 30 sekund, dzięki czemu – oprócz dokładnych i wiarygodnych wyników – nie musimy poświęcać wcale dużo czasu. Wartości alarmujące (żółte) i podwyższone (czerwone), oznaczają, że powinniśmy udać się do lekarza. W tego typu sytuacjach zawsze należy pamiętać, że nie powinniśmy sami decydować o naszym leczeniu, a pozostawić decyzję w rękach specjalistów.

tradycyjny ciśnieniomierz
źródło: PEXELS

U osób zdrowych do 65. roku życia, „ciśnienie skurczowe powinno wynosić 120-129 mmHg, a ciśnienie rozkurczowe 70-79 mmHg”. Wspomniane wartości – na ekranie Huaweia Watch D – mieszczą się w granicach „zielonych zakresów”. Za to aktualne europejskie normy ciśnienia krwi – w przypadku osób po 65. roku życia – wskazują na „takie same wartości ciśnienia rozkurczowego i nieco wyższe możliwe wartości ciśnienia skurczowego”. Mowa o wartościach na poziomie 130-139 mmHg, które Huawei Watch D wyświetla jako „zakres żółty”.

ŹRÓDŁO: informacja prasowa Huawei

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez