Xiaomi na drugim miejscu
Firma badawcza Canalys przedstawiła raport dotyczący globalnego rynku smartfonów za II kwartał 2021 roku. Xiaomi zajęło w nim drugie miejsce z udziałem 17%. Osiągnęło też 83% wzrostu rok do roku, wyprzedzając Apple. W opinii Canalys Xiaomi przekształca swój model biznesowy z gracza w aspirującego w lidera. Dzięki takim działaniom jak konsolidacja partnerów handlowych i precyzyjne zarządzanie sprzedażą na otwartym rynku. Canalys skomentował, że nowym, naturalnym celem Xiaomi jest wyparcie marki Samsung, aby stać się największym sprzedawcą na świecie.

Lei Jun, założyciel, prezes i dyrektor generalny Xiaomi w liście do wszystkich pracowników podkreślił, że zajęcie pozycji nr 2 na świecie jest kamieniem milowym w historii Xiaomi. Po pięciu latach rozwoju w niezwykle trudnych warunkach, urządzenia Xiaomi stały się bardzo zaawansowane technologicznie. Utorowały one drogę do segmentu premium i tym samym zwiększyły udział w rynku. Xiaomi będzie stale ulepszać to, co robi najlepiej i umacniać się na pozycji drugiego największego producenta smartfonów.
Biznes w liczbach
W IV kwartale 2020 roku globalne dostawy Xiaomi osiągnęły 43,4 mln sztuk przy 31,5% wzroście rok do roku. Wówczas po raz pierwszy Xiaomi prześcignęło Apple. W I kwartale 2021 roku Apple awansowało na pozycję nr 2, z 15% udziałem w globalnym rynku smartfonów, a tuż za nim uplasowało się Xiaomi z 14% udziałem w rynku. Globalna sprzedaż smartfonów Xiaomi wyniosła wtedy 49,4 mln sztuk, przy wzroście 69,1% rok do roku.

Sytuacja rynkowa i technologie
Odkąd Xiaomi wprowadziło na rynek swój pierwszy flagowy smartfon klasy premium z serii Mi 10, nieustannie doskonali swoje produkty. Zmian doczekały się takie obszary jak wideo i fotografia cyfrowa, wyświetlacze, ładowanie i zarządzanie energią czy inteligentna produkcja. Xiaomi inwestuje w rynek premium i otwiera przed użytkownikami możliwości dotąd mało dostępne. Zmienia w ten sposób kształt całego rynku.
Ponadto Xiaomi uruchomiło pierwszą część swojej inteligentnej fabryki. Jej zautomatyzowane linie produkcyjne są w stanie wyprodukować milion smartfonów klasy high-end rocznie. Jest to również ogromny obiekt badawczy, który umożliwia Xiaomi opracowywanie nowych materiałów i technologii, a także testowanie zaawansowanych procesów produkcyjnych.
Inwestycje i przyszłość

Xiaomi w ubiegłym roku zainwestowało prawie 10 miliardów RMB w badania i rozwój, a w tym roku liczba ta ma wzrosnąć o 30-40%. Na początku 2021 roku Xiaomi ogłosiło największą rekrutację inżynierów w swojej historii: 5000 nowych pracowników (20% całej kadry). W międzyczasie Xiaomi uruchomiło wiele inicjatyw dla talentów, takich jak projekt nagród o wartości miliona dolarów dla projektów technologicznych, plan motywacyjny dla młodych inżynierów itp. W lipcu br. prawie 700 młodych inżynierów Xiaomi otrzymało 16 milionów akcji w ramach planu motywacyjnego.
Według najnowszych globalnych danych Canalys Xiaomi szybko rozwija się na rynkach zagranicznych, osiągając ponad 300% wzrostu na rynku Ameryki Łacińskiej, ponad 150% wzrostu w Afryce i o ponad 50% większą sprzedaż w Europie Zachodniej. Według raportu „Q1 2021 Results Announcement of Xiaomi” smartfony Xiaomi pojawiły się na ponad 100 rynkach na całym świecie. Tym samym zajmując pierwsze miejsce pod względem udziału w rynku smartfonów na 12 rynkach i drugie miejsce w Europie. Od lat firma jest nr 1 w Indiach.
Macie telefon od Xiaomi?
Źródło: informacja prasowa
Dodaj komentarz