Kobieta wygrała 1380 dolarów za zaledwie 8 godzin bez smartfona.
Konkurs miał promować ograniczenie używania technologii.
Wydarzenie podkreśla problem uzależnienia od urządzeń.
Konkurs z przesłaniem
W świecie zdominowanym przez technologie odłożenie smartfona na dłużej niż kilka minut wydaje się niemal niemożliwe. W Chinach w mieście Chongqing, pewna kobieta udowodniła jednak, że jest to wykonalne, i została nagrodzona sumą 1380 dolarów w ramach konkursu zorganizowanego przez lokalnego przedsiębiorcę. Wyzwaniem było całkowite zrezygnowanie z korzystania z telefonu przez 8 godzin.

Uczestniczka, która wygrała nagrodę, przyznała, że pierwsze godziny były trudne, ale doświadczenie pozwoliło jej dostrzec, jak wiele czasu poświęca na nieustanne sprawdzanie telefonu. Ten eksperyment stał się inspiracją dla wielu, którzy zastanawiają się, czy sami byliby w stanie podjąć takie wyzwanie.
Konkurs ten nie tylko stanowił okazję do zdobycia nagrody, ale także miał na celu zwiększenie świadomości na temat nadmiernego użytkowania smartfonów i wygląda na to, że odniósł sukces, a przynajmniej w moim przypadku.
20 lat temu taki konkurs nie miałby prawa powstać
Osobiście cała ta sytuacja uświadomiła mi jak daleko zabrnęliśmy ze smartfonami. Zaledwie 8 godzin detoksu od smartfona wystarczy abyśmy zostali uznani za wyjątek w otaczającym nas społeczeństwie. Według badań, przeciętny użytkownik spędza na swoim smartfonie nawet 4-5 godzin dziennie, czyli mniej więcej ⅓ czasu na nogach każdego dnia. Tymczasem, zaznaczę to jeszcze raz, zaledwie 20 lat temu ten czas był praktycznie zerowy.

Nie mam zamiaru prawić morałów dlaczego jest to szkodliwe, bo prawdopodobnie już wiesz wystarczająco dużo, aby to wiedzieć. Zamiast tego chciałbym pochylić się nad przyczyną tak nagłego i drastycznego wzrostu czasu spędzanego przed ekranem smartfona.
Przyczyn jest oczywiście wiele – chociażby dużo narzędzi i usług z świata rzeczywistego rozszerzyło swoją działalność właśnie o segment urządzeń mobilnych np. banki, komunikatory. Powstały również całkowicie nowe programy, zawody, czy też pasje skupiające się wokół smartfonów. Aczkolwiek wydarzyło się coś jeszcze co moim zdaniem ma największy wpływ na rosnące uzależnienie – rozrywka weszła na zupełnie nowy poziom. Dzięki latom analiz, neuromarketingu, oraz skoku w jakości została na tyle udoskonalona, że po prostu aż ciężko się jej oprzeć.
Uważam, że chcąc zredukować czas przed ekranem przede wszystkim trzeba nauczyć się ją ograniczać.
Społeczny przekaz konkursu

Ostatecznie wydarzenie to zyskało popularność w mediach i wywołało ożywioną dyskusję na temat wpływu technologii na nasze życie. Coraz więcej inicjatyw promuje ograniczanie czasu spędzanego przed ekranem, zachęcając do większego kontaktu z rzeczywistością offline. Aczkolwiek obawiam się, że jedna taka inicjatywa jest tylko kroplą w morzu – skuteczną, ale jednak kroplą.
Źródło: My Drivers
Dodaj komentarz