Qualcomm odsłania karty: nowy procesor z Ray-Tracingiem?

15 listopada Qualcomm ujawnił nowy procesor Snapdragon 8 Gen 2, w którym ulepszył on zasadniczo każdy aspekt względem swojego poprzednika. Ten układ, wytwarzany w architekturze 4nm, wprowadza nową jakość na rynek procesorów.

Awatar Oskar Szczepański

Snapdragon 8 Gen 2 z szeregiem usprawnień

W nowym procesorze Qualcomm zdecydował się położyć nacisk na zoptymalizowanie zużycia energii przez sam procesor, lecz nie kosztem mocy. Pomimo zwiększenia samej efektywności wykorzystywania energii o blisko 40%, procesor wciąż jest wydajniejszy o blisko 35% względem poprzednika. To usprawnienie tyczy się najszybszych w całym układzie procesorów Kryo, lecz reszta układu również doczekała się zmian. 

Jako pierwsze przyciąga uwagę dodanie nowego rdzenia klasy Performance, o częstotliwości 2,8 GHz, dzięki czemu są ich cztery, zamiast trzech. Zmiana ta odbyła się kosztem najwolniejszych w układzie rdzeni Efficency, które pracują z prędkością 2.0 GHz. Tych ostatnich, by zdobyć trochę więcej miejsca, ubyło o jeden. Zmiany, bardziej przypominające przemeblowanie niż przełom, zwiększyły wydajność nowego Snapdragona przy pracy wielowątkowej. 

Na uwagę zasługują także możliwości obsługi nowych, znacznie szybszych kości pamięci. W przypadku pamięci RAM układ wspiera LP-DDR5X do 4200 MHz (w porównaniu z starszym LP-DDR5 przy 3200 MHz). Do przechowywania plików dużego formatu druga generacja może używać nowego formatu UFS 4.0, w porównaniu do starszego UFS 3.1.

Qualcomm rozpowszechni Ray-Tracing w grach? 

Na szczególną uwagę w tym układzie z pewnością zasługuje układ graficzny. Jednak nie zaskakuje wzrostami wydajności. Ponownie króluje o 45% niższe zużycie energii, a dopiero za nim plasuje się o 25% wyższa wydajność. Widać tutaj ewidentnie, iż narzekania użytkowników na temat kiepskich wyników pracy na baterii były głównym priorytetem w tym projekcie. Co istotne, po raz pierwszy układ wspierać będzie akcelerację sprzętową dla Ray Tracingu, co daje nadzieję na rozpowszechnienie się nowego standardu grafiki w grach mobilnych. Ponadto GPU jest pierwszym, jaki obsługuje Vulkana 1.3 wraz z OpenGL ES 3.2.

Snapdragon 8 Gen 2 uzbrojony w ten układ graficzny poradzi sobie z wyświetlaczami o rozdzielczości QHD+ z 144Hz, bądź 4k, jeśli użytkownika zadowoli 60 klatek na sekundę. Nowy pakiet obsługuje również zewnętrzne wyświetlacze do 4K przy 60 Hz. Qualcomm w końcu umożliwił również dekodowanie wideo AV1 – obsługiwane jest strumieniowanie do rozdzielczości 8K przy 60 klatkach na sekundę z HDR.

Qualcomm z softem na podręczną kamerę

Gigant ze wschodu w swojej odsłonie chwalił się, że sensory Sony z Digital Overlapem HDR (DOL-HDR) i Samsungowe 200MP HP3 zostały zoptymalizowane do pracy z Snapdragon ISP. Podobnie jak poprzednik, Gen 2 zapewnia potrójne, 18-bitowe ISP, które może obsługiwać do trzech kamer 36 MP (30 FPS). Jednocześnie zapewnia wydajność 200 MP dla pojedynczej kamery. Wyróżnia się obłsuga sensorów 108MP przy zerowym opóźnieniu migawki.

W przypadku wideo chipset może nagrywać materiał w 8K HDR przy 30 klatkach na sekundę (i robić jednocześnie zdjęcia 64 MP), 4K przy 120 FPSach, a także nagrywać filmy w zwolnionym tempie (720p przy 960 FPSach). Układ obsługuje kilka formatów HDR, w tym HDR10+, HLG i Dolby Vision. Korzystając z czujników DOL może przechwycić do czterech różnych ekspozycji dla każdej klatki wideo.

Łączność nowej jakości?

Snapdragon 8 Gen 2 ulepsza się wraz z nowym modemem Snapdragon X70. Oczywiście wspiera zarówno mmWave, jak i sub-6GHz 5G. Jego szczytowe prędkości pobierania wynoszą 10 Gb/s, zaś wysyłania 3,5 Gb/s, co jest porównywalnym wynikiem do poprzednika.

Nowy modem obsługuje tryb Dual-Active (DSDA), w którym dwie karty SIM 5G (lub 5G+4G) są aktywne w tym samym czasie.

Przy połączeniach lokalnych modem zapewnia funkcje nadchodzącego standardu Wi-Fi 7 (802.11be), dzięki nowemu systemowi FastConnect 7800. Maksymalna przepustowość w tym przypadku osiąga okolice 5,8 Gb/s, co zostawia w tyle Gen 1 z wynikiem 3,6 Gb/s. Poza szybkością nowy standard obniża również opóźnienia (Qualcomm nazywa to ,,jakością kablową”).

Tak jak w Gen 1, system FastConnect obsługuje łączność Bluetooth 5.3. Dzięki najnowszemu systemowi Snapdragon Sound układ zapewnia bezstratne strumieniowanie muzyki z częstotliwością 48 kHz. Wśród zalet przedstawia się także najniższe w historii opóźnienie wynoszące 48 ms w grach.

Nie można za to powiedzieć wiele nowego w przypadku połączenia ,,po kablu”: układ obsługuje USB 3.1 z Quick Charge 5, co nie wyróżnia się zbytnio ponad standard USB Power Delivery.

Snapdragon 8 Gen 2 nieco mądrzejszy od poprzednika?

Nowy procesor Hexagon po raz pierwszy wprowadza wsparcie formatu INT4 w układzie Qualcomma. W zapowiedziach oferuje 60% lepszą wydajność na WAT od poprzedników.

Hexagon jest generalnie szybszy – Qualcomm twierdzi, że wydajność SI została zwiększona 4,35 raza. Tę moc można wykorzystać do pomocy aparatowi choćby rozpoznając, które części obrazu to twarz, włosy, obiekty otoczenia itp.. To nowe, mądrzejsze SI może zastosować do nich lepsze i szybsze metody przetwarzania przy wykonywaniu zdjęcia.

Qualcomm nie zadebiutuje w S23?

Lista wymienionych przez Qualcomm producentów nie wspomina o Samsungu.

Snapdragon 8 Gen 2 może doczekać się wdrożenia przez głównych producentów Androida. Qualcomm w swoim komunikacie prasowym wymienia: Asus ROG, Honor, iQOO, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, Red Magic, Sharp, Sony, Vivo, Xiaomi, Meizu i ZTE. Niestety, nie podano którzy producenci zadebiutują ze swoimi modelami jako pierwsi, podobnie wśród podanych marek próżno jest doszukiwać się Samsunga i jego serii S23, która mogłaby w pełni wykorzystać nowe możliwości telefonu. 

Nowa generacja procesorów ma wiele do zaoferowania, jednakże zdecydowanie martwi brak zapowiedzi dotyczących nowych projektów Samsunga. Byłoby wielką stratą zarówno dla konsumentów, jak i samego Samsunga, by nowa odsłona jego flagowego telefonu trzymała się starych rozwiązań.

Awatar Oskar Szczepański

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez