Windows 11 będzie lepiej zarządzać energią!

Windows 11 będzie oszczędzać baterię w laptopie – sam dostosowuje częstotliwość odświeżania automatycznie względem tego co robicie!

Awatar Mateusz Zelek

Windows 11 będzie oszczędzać baterię w laptopie – sam dostosowuje częstotliwość odświeżania automatycznie względem tego co robicie!

Windows 11 niczym smartfon

Technologia dostosowywania częstotliwości odświeżania z powodzeniem funkcjonuje na smartfonach. Microsoft postanowił ją także wprowadzić w swoim systemie operacyjnym. Ma ona wpływać na wydłużenie pracy baterii laptopów. 

To ustawienie jest wygodną alternatywą dla ręcznego obniżania częstotliwości odświeżania laptopa. Według Microsoftu funkcja DRR (Dynamic Refresh Rate) będzie wystarczająco inteligentna, aby rozróżnić zadania obliczeniowe i odpowiednio skalibrować częstotliwość odświeżania. Jak czytamy na oficjalnym blogu firmy: 

Na przykład w trybie dynamicznym (60 Hz lub 120 Hz) wyświetlacz będzie odświeżał się z częstotliwością 60 Hz w przypadku codziennych zadań związanych z pracą takich jak sprawdzanie poczty e-mail, pisanie dokumentu itp., aby oszczędzać energię baterii. Następnie bezproblemowo przełączy się na 120 Hz do zadań takich jak granie w gry wideo czy przewijanie stron internetowych, aby zapewnić płynniejsze i bardziej responsywne wrażenia.

Ta funkcja będzie najkorzystniejsza dla laptopów, ale Microsoft nie potwierdził czy będzie ona dostępna wyłącznie dla komputerów przenośnych. Można więc uznać, że będzie to opcja dostępna dla każdego komputera z systemem Windows 11.

Jak skorzystać z nowej opcji?

Aby korzystać z DRR, potrzebujesz laptopa z wyświetlaczem obsługującym zmienną częstotliwość odświeżania (VRR) i częstotliwość odświeżania na poziomie co najmniej 120 Hz. Ponadto DRR wymaga sterownika graficznego (WDDM 3.0), który go obsługuje (dostępny za pośrednictwem usługi Windows Update). 

Microsoft obecnie współpracuje z partnerami w zakresie wyświetlania grafiki, aby wprowadzić zaktualizowane sterowniki graficzne obsługujące DRR. Dlatego niektórzy użytkownicy będą musieli poczekać trochę dłużej, aby mogli skorzystać z DRR.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Windows 11 będzie wyczekiwaną rewolucją?

Microsoft odsłonił wszystkie karty i 24.06 zaprezentował system Windows 11. Jednak czy będzie to godny następca wersji 10, która miała być tą ostateczną?

Czytaj artykuł

Obecnie nowa opcja jest dostępna wyłącznie w deweloperskim programie Windows Insider Program (WIP). Użytkownicy mogą dołączyć do niejawnego programu testów systemu Windows. Wystarczy, że przejdziemy do sekcji Ustawienia, a następnie wybierz Windows Update > Niejawny program testów systemu Windows, aby dołączyć.

Wypróbujecie nową opcję? 

Źródła: TechSpot, PCMag, TomsHardware

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.