Rozgrywki E-sportowe uwzględniają mecze, w których uczestnicy grają w najbardziej znane tytuły gier, ale nie tylko.
Ten rodzaj rozgrywek nastawiał uczestników przeciw sobie, jak i upływającemu czasowi.
Każda runda liczyła sobie ośmiu graczy, sporą ilość danych, instrukcje i formuły.
Nietypowa rozgrywka
W XXI wieku nie dziwią już nikogo rozgrywki E-sportowe i liczne turnieje na których zapaleni fani gier komputerowych mogą wygrać dzięki swoim umiejętnościom nagrody. Te sięgają nawet dziesiątkom milionów dolarów.
Tytułów, które są wykorzystywane do zaciętej rywalizacja nie brakuje, zaliczają się do nich chociażby: “Counter-Strike”, “League of Legends”, “DOTA 2”, “Overwatch”, “Valorant”, “Rainbow Six Siege” czy “Call of Duty”.
Ale brakuje jeszcze jednej nazwy, która jest w ciągu ostatnich lat również brana pod uwagę, a jest nią… Excel. I nie, wcale nie przeczytaliście źle. 3 dni temu zakończyły się „Mistrzostwa świata w Excelu„, które odbywały się w hotelu “Luxor” na arenie HyperX w amerykańskim Las Vegas.
Jak wyglądał sam przebieg meczu? W każdej rundzie ośmiu graczy otrzymuje sporą ilość danych, a wraz z nimi zestaw instrukcji. Uczestnicy muszą tworzyć formuły i zbiory do przetwarzania otrzymanych informacji.
Walczą oni nie tylko z czasem, ale i ze sobą nawzajem. Po rozwiązaniu kolejnych etapów zadań, zdobywają cenne punkty. Czas jest bezlitosny, bowiem co siedem i pół minuty eliminowany jest jeden gracz z najniższym wynikiem.
W minioną sobotę 16 półfinalistów stanęło do rywalizacji, a w śród nich znaleźli się uczestnicy między innymi z Polski, Brazylii, Kanady, Australii, USA i Wielkiej Brytanii. Zwycięski tytuł “Mistrza Excela” zdobył Andrew Ngai. To nie pierwszy taki wyczyn mężczyzny, już raz zdobył pierwsze miejsce w tej dziedzinie w 2019 roku. Pierwszy raz wziął udział 5 lat temu, w 2018 roku.
Poprzedni rok był inny
W poprzednim roku rundy były znacznie dłuższe niż tegoroczne, które trwały zaledwie 30 minut. Taka decyzja była podyktowana chęcią zwiększenia dynamiki rywalizacji i wiążących się z tym emocji zarówno dla uczestników, jak i widzów. Też wzrost liczby oglądających ten konkretny turniej, wpłynął na taką, a nie inną decyzję.
Tegoroczne zadania były dosyć nietuzinkowe, jednym z nich okazało się obliczenie wartości rynkowej floty statków kosmicznych, korzystając z rzeczywistych danych z gry “Eve Online”. Cały finał trwał aż ponad 3 godziny, jest to nieco mniej w porównaniu z finałami “Mistrzostw Świata w League of Legends 2023”, które zajęły 4 i pół godziny.
Poniżej macie filmik z przebiegu finału „Mistrzostw Świata w Excelu 2023”, który możecie obejrzeć.
Źródło: YouTube
Źródło miniaturki: YouTube
Dodaj komentarz