Fuzja gogli VR i switcha, czyli Pimax Portal!

Pimax jest znany z tworzenia gogli VR, które zapewniają wysoką jakość i pole widzenia większe, niż w przypadku innych marek. Kilka dni temu został zapowiedziany zestaw o którym nie pomyślelibyście, że może powstać. Mowa o Portalu – zestawie, który przekracza granice.

Awatar Marta Urbaniak

Pimax Portal to centrum rozrywki

Ambicja i upartość pomagają w tworzeniu technologii o jakich się nie śniło i tak też jest w tym wypadku. Zestaw Pimax to jedno podręczne urządzenie, które może zostać wykorzystane do przenoszenia rozrywki w różne wymiary. To co zapewniają gogle VR może zamienić się w konsolę, bądź stację śledzącą ruchy, jak Kinect od Xboxa.

O ile Metaverse nie ma zbyt pozytywnej renomy, to ten sprzęt może to zmienić. Przyjrzyjmy się jak on wygląda. Główna część skojarzy Wam się zapewne ze Switchem, choć jest kilka różnic. Ekran główny ma zapewnić rozdzielczość 4K i odświeżanie 144 Hz. Te wysokie wartości mają pozwolić na cieszenie się w pełni z płynnej rozgrywki. 

Sama matryca to też mała rewolucja, dlatego że zastosowano technologię QLED wraz z Mini LED i HDR. Tak aby jakość wyświetlanego obrazu była na wysokim poziomie, nie ważne jak blisko jest trzymane urządzenie. A w przypadku funkcji gogli VR będzie to zaraz przed Waszymi oczami. 

Natomiast sam ekran poradzi sobie z każdym wyzwaniem, niezależnie od wybranej formy. Pomoże w tym również aktywne chłodzenie, aby nie nastąpiło przegrzanie, a wraz z nim spadek FPS czy nawet zatrzymanie rozgrywki. Niski Input Lag i Motion To Photo na poziomie niższym niż 20 ms to tylko dodatkowe cechy, które gwarantują ostrość grafiki.

Fizyczne doznania

To co widzicie to nie wszystko, liczy się też dotyk. Sterowanie postaciami czy pojazdami ułatwią Wam kontrolery, które w jedną chwilę możecie odpiąć za sprawą magnesów i pinów umieszczonych z boku wyświetlacza. 

32 przyciski

Do obsługi macie aż 32 przyciski, aby wszystkie Wasze akcje były pod pełną kontrolą. Tylu nie znajdziecie chyba nigdzie. Warto wspomnieć, że jest też dodatkowo 8 wirtualnych mapowanych, gdybyście sami potrzebowali ustawić daną akcję w łatwo dostępnym miejscu.

Wróćmy jednak do tego co namacalne. Bumpery zamontowane do góry imitują uczucie wciskania pedału gazu, co zapewne docenią fani gier wyścigowych.

Pokaż co masz w środku

Jak wiadomo Qualccom kojarzy się z wydajnością i szybkością, tak więc nie mogło go zabraknąć również w tym wypadku. Kolaboracja zaowocowała centrum rozrywki, którym dowodzi Qualcomm Snapdragon XR2. Dzięki temu potężnemu procesorowi niemożliwe stanie się możliwe. 

Obsłuży on 5G, Wi-Fi 6E, co zapewni możliwość grania w chmurze. Moduł Airlink WiGig pozwoli Wam cieszyć się bezprzewodową rozgrywką za sprawą łączności 60 GHz. Cały system opiera się na Androidzie z myślą o grach mobilnych. Do dyspozycji macie 8 GB RAM-u z 2 opcjami pamięci masowej 128 lub 256 GB. Jeśli to będzie za mało, zawsze możecie ją rozszerzyć o 1 TB pamięci za sprawą karty MicroSD.

Śledzenie 6-DoF i 5 kamer umieszczonych na pleckach Portala pozwolą na wejście w świat AR, jeśli chcielibyście przenieść Waszą rozrywkę do rzeczywistości. Port USB-C stał się standardem dla smartfonów, znajdzie on zastosowanie także i w tym urządzeniu. 

Mini PC i Portal XL

Za sprawą wcześniej wspomnianego bezprzewodowego połączenia możecie sparować urządzenie z mini stacją. Aby Wasza przygoda z graniem w takiej formie mogła się rozpocząć musicie najpierw umieścić główny ekran w większej nakładce. Ta ma rzekomo mieć 8.8-cali, długość 2560, wysokość 1600 mm i odświeżanie 120 Hz.

Same kontrolery również mają swoje dedykowane akcesorium, które przypinacie na końcu do większej obudowy. Do góry wpinacie dedykowany moduł Airlink WiGig. Zostaje już tylko uruchomienie modułu streamingowego WiGig i połączenie się z Waszym PC.

Mini PC

Co w przypadku gdy wyjechaliście, nie macie ze sobą PC z oczywistych względów i chcecie odpalić swoją ulubionę grę ze Steam? Z tą myślą został stworzony Mini PC. Zapewne skojarzy Wam się z Apple, jednak to nie jego 5 minut. Co znajdziecie w środku? Miedzy innymi potężny układ Ryzen 7 6800U ze zintegorwanym GPU AMD Radeon 680M, wraz z dyskiem 1 TB i 32 GB pamięci RAM. To wszystko zostanie zasilone baterią o mocy 56 WH.

Jeśli boicie się, że podczas rozgrywki w formie konsoli zabraknie wam energii, możecie dołożyć moduł z baterią o pojemności 5000 mAh.

VR 3.0 z Portalem

Najnowszy rodzaj rozrywki, to ten w wirtualnej rzeczywistości. Jeśli odczepicie kontrolery od ekranu i umieścicie go w dedykowanych goglach, to z tym samym urządzeniem możecie cieszyć się wirtualną rozrywką. Kontrolery montujecie wtedy w formach przypominających łudząco te od Questa. 

Pimax Portal gogole VR

Śledzenie ruchów odbywa się za pomocą wcześniej wspomnianych kamer umieszczonych na pleckach w rogach głównego urządzenia. Dzięki specjalnej formie gogli te będą na wierzchu, więc nie ma o co się martwić. Połączenie może być dokonane bezprzewodowo jak już wiecie, bądź za pośrednictwem kabla ze złączem HDMI wpinanym od górnej części ekranu.

Z kolei w środku od strony użytkownika zobaczycie kamery, które mają śledzić ruch Waszych oczu i ust, a nawet całej mimiki twarzy. Ta forma gogli ma mieć nazwę Portal Social Edition. Jest to trochę niepokojące. Sami oceńcie czy to dobrze, żeby nawet takie aspekty były monitorowane.

Portal Social Edition

Oknem na świat wirtualny są bezpośrednio soczewki w goglach VR. Warianty są 3, dlaczego? Aby zapewnić lepsze dostosowanie do użytkownika, ale i tego na jaki typ rozgrywki macie aktualnie ochotę.

Pierwszy podstawowy to 27 PPD (Pixels-Per-Degree) wraz z 100-stopniowym FOV, który dobrze się sprawdzi przy grach. Z kolei drugi o 40 PPD i 60 stopniach FOV nadaje się do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. Ostatni, specjalny zestaw o nazwie Portal Horizon to 20 PDD, jednak aż 140 stopni FOV. Do czego można używać tych gogli? Chociażby do symulatorów, aby doznania były jeszcze głębsze i bardziej realistyczne.

Czysta zabawa

Jest dużo opcji w jakie możecie zamienić tę, jakby mogło się zdawać zwykłą, konsolę niczym Switch. Różne nakładki osobno do ekranu czy kontrolerów, aby zmienić formę zabawy to jedno. Ale w przypadku gdy chcecie spędzić aktywnie czas w swoim salonie przed TV, to możecie zamontować ekran w stacji Portal Dock. 6 DoF zajmie się śledzeniem podczas gier typu fitness czy różnymi strzelankami. 

Portal Dock

Możliwe, że powstaną dedykowane modele na kontrolery z myślą o konkretnych dziedzinach sportu, jak na przykład badminton. Niewątpliwie wielu graczy uwielbia strzelanki, jest więc opcja, że Ci będą mogli chwycić odlewy pistoletów dla jeszcze lepszej immersji.

Jeśli macie ochotę na Wasz ulubiony serial czy nawet film z całą rodziną, a nie macie Chromecasta, to nic strasznego. W Pimax Portal wgrany został box model. Netflix puszczony nawet w 8K na dużym ekranie to wrażenia jak z kina gwarantowane.

Jeśli wytrwaliście do końca i ciekawią Was ceny za różne warianty tego wszechstronnego urządzenia, oto one:

  • Pimax Portal
    • 128 GB pamięci masowej – 299 USD
    • 256 GB pamięci masowej – 399 USD
    • 256 GB z wyświetlaczem QLED – 599 USD
  • Pimax Portal View
    • Gogle VR/tablet/kontrolery – 449 USD
    • Gogle VR/tablet z wyświetlaczem QLED/kontrolery – 449 USD

Źródło: Pimax, YouTube

Awatar Marta Urbaniak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez