hulajnogi elektryczne zbanowane w Paryżu

Paryż zbanował hulajnogi elektryczne! Z ulic zniknęły pojazdy do wypożyczenia

Jeśli wybieracie się do Paryża i liczyliście, że będziecie mogli skorzystać z mobilnych pojazdów do wypożyczenia, to musimy Was zasmucić. Od 1 września na ulicach francuskiej stolicy nie spotkamy żadnej hulajnogi elektrycznej – skąd taka decyzja?

Na początku tego roku mieszkańcy Paryża mogli zagłosować w referendum dotyczącym mobilnych pojazdów do wypożyczenia.

Zgodnie z jego wynikiem, od 1 września 2023 roku na tamtejszych ulicach nie spotkamy żadnej hulajnogi elektrycznej do wypożyczenia.

Referendum dotyczące hulajnóg

Zaczynając od samego początku, warto wspomnieć, że burmistrz Paryża – Anne Hidalgo – już w 2018 roku była za tym, aby firmy wypożyczające hulajnogi elektryczne pojawiły się we francuskiej stolicy. Jej życzenie się ziściło, więc Paryż jako jedno z pierwszych miast w Europie, mógł pochwalić się takim przywilejem.

hulajnogi elektryczne - ban w Paryżu
źródło: livemint

Od tamtej pory minęło około 5 lat, a wspomniana burmistrz zdążyła zmienić swoją opinię o hulajnogach o 180 stopni. W związku z tym, w kwietniu odbyło się referendum dla mieszkańców Paryża, które miało pokazać, czy obywatele chcą, aby hulajnogi elektryczne do wypożyczenia pozostały na ulicach miast.

hulajnogi elektryczne - dlaczego zbanowane w Paryżu?
źródło: YouTube @DNAIndiaNews

Choć swoją opinię miało przedstawić zaledwie około 103 tysiące osób, wystarczyło to, aby potwierdzić przekonania burmistrz. Wynik referendum doprowadził do opublikowania ogłoszenia, według którego z dniem 1 września 2023 hulajnogi elektryczne do wypożyczenia miały zniknąć z paryskich ulic.

Jak kazano, tak zrobiono

Ostatniego dnia sierpnia, operatorzy zabrali ostatnie ze swoich maszyn – najprawdopodobniej około 15 tysięcy – z francuskiej stolicy. Jak wiadomo, mają one trafić w dalszą podróż, aby ostatecznie wylądować w innych miastach Francji, w Niemczech, a nawet w Polsce.

hulajnogi elektryczne
źródło: Pexels @Norma Mortenson

Tym samym mieszkańcy Paryża doczekali się dosadnej reakcji na to, na co żalili się już kilka lat temu. Według nich hulajnogi elektryczne miały wprowadzać ogromny zamęt na terenie miasta, co tamtejsze władze starały się na bieżąco kontrolować i eliminować, wprowadzając kolejne ograniczenia.

hulajnogi elektryczne
źródło: Pexels @Denniz Futalan

Ostatecznie ich starania zdały się na nic, bo w ogólnym rozrachunku nie pomogło zmniejszenie liczby pojazdów, ustalenie kolejnych limitów prędkości, wprowadzenie surowszych kar, czy nawet zautomatyzowanie monitoringu.

Hulajnogi elektryczne znikają, a w ich miejsce…

Zgodnie z decyzją paryskich władz, hulajnogi do wypożyczenia zniknęły z terenu miasta, choć nie oznacza to, że podobny los czeka wszystkie elektryczne pojazdy. Zamiast hulajnóg, operatorzy i przedstawiciele władz proponują korzystanie z rowerów, które są dostępne w ofercie tych samych operatorów.

źródło: The Times of India

Takie rozwiązanie ma pomóc w zlikwidowaniu dotychczasowych problemów, a jednocześnie umożliwić obywatelom korzystanie z szybkich środków transportu, które dodatkowo nie zanieczyszczają naszego środowiska.

Dlaczego hulajnogi przeszkadzały w Paryżu?

Oprócz wysokiej ceny przejazdów tymi pojazdami, obywatele mieli też narzekać na osoby z nich korzystające, które nie stosowały się do przepisów, przez co pośrednio lub bezpośrednio doprowadzały do coraz większej liczby wypadków.

Podobny los czeka kolejne miasta Francji, a nawet Europy, czy raczej jesteśmy bezpieczni? A co Wy sądzicie o hulajnogach elektrycznych?

ŹRÓDŁO: TVN 24, CNN

Dzwoneczek

Bądź na bieżąco! 

Włączenie powiadomień wiąże się z przekazaniem anonimowych danych zewnętrznemu usługodawcy. Więcej informacji

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisane wyżej dane oraz Twój adres IP zostaną przesłane do serwisu Akismet w celu ochrony przed spamem. Więcej informacji

Nie ma jeszcze komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!