Pierwsze, o czym można pomyśleć w przypadku łączenia słów wirtualna rzeczywistość i krowy, to zmyślne oszustwo hodowcy chcącego uzyskać więcej i lepiej z chowanych w ciężkich warunkach zwierząt. Jednak tym razem jest nieco inaczej.
Sposób na zimę
Pomysłowy hodowca – Izzet Kocak z miasta Askaray w Turcji – rozwiązał w ten sposób naturalny krowi problem. Ten sam, który dotyka zresztą zdecydowanie szerszą gamę gatunków. Mowa tu o zimowej depresji, która u krów wywoływana jest koniecznością schowania ich do zamkniętej obory, w obawie przed ich wychłodzeniem.

W naturalny sposób ta metoda na ich przechowanie pozbawia krowi inwentarz radości, płynącej z hasania po zielonych pastwiskach i patrzenia na bezkres łąk. I w tym momencie na ratunek przybywa technologia XXI wieku. Wirtualna rzeczywistość, wraz z jej goglami i efektem pracy specjalistów ds. modelowania źdźbeł.
Efekt? O zdanie krowę pytać ciężko, lecz swoje zdanie na ten temat wyraził sam farmer:
Obserwują zielone pastwisko i to dodaje im emocjonalnego zastrzyku.
Oprócz jego prywatnych odczuć, pozytywne efekty małej mistyfikacji zaobserwować można również w sposób mierzalny. Automatyczne dojarki po dołączeniu wsparcia VR zanotowały wzrost produkcji mleka z 22 litrów do 27 litrów dziennie.
Gogle na każdej farmie?
Pozostaje odpowiedzieć na pytanie – gdzie kupuje się zestaw dla krowy? Do sklepów droga może być jeszcze odległa. Widoczne na zdjęciach gogle to produkt rosyjskiej myśli technicznej. Zaprojektowane z udziałem weterynarzy, miały swe pierwsze próby niedawno, na farmach w Moskwie.

Gogle wirtualnej rzeczywistości zostały przygotowane specjalnie z myślą o specyfice krowiego wzroku, jak i oczywiście – kształtu ich głów. Zmianom uległa przede wszystkim paleta wyświetlanych barw. Dopasowano ją tak, by zieleń widziana w wizjerach odpowiadała tej prawdziwej. Na łące przed prawdziwą oborą.
Efektem badań i prac rozwojowych są również akredytowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego wyniki badań. Zaobserwowano „zmniejszenie lęku i poprawę ogólnego nastroju emocjonalnego w stadzie”.

Sam Izzet Kocak próbował już wcześniej innej metody na poprawę nastroju u krów. Puszczał im muzykę klasyczną, poprzez dopasowane zestawy słuchawkowe. Sposób zdał egzamin, a hodowca planuje dokupić więcej zestawów w przyszłości.
Patrząc na koncepcje przyszłości prezentowane przez takie dzieła jak film Matrix czy gra Cyberpunk 2077 – pomysły na poprawę poziomu życia zwierząt poprzez VR mogą być w przyszłości coraz śmielsze. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu pomysły nie będą nadużywane przez nierzetelnych hodowców.
Źródło: Lad Bible
Dodaj komentarz