Kolejny zakaz dla aut elektrycznych i hybrydowych. Nie wjadą na promy

Wszystko wskazuje na to, że temat aut elektrycznych będzie numerem jeden jeszcze przez długi czas. Najpierw stan Wyoming chce zakazać produkcji elektryków, a teraz wspomniane pojazdy nie będą miały wjazdu na pokład norweskiego promu!

Awatar Kamil Malczyk

Wszystko wskazuje na to, że temat aut elektrycznych będzie numerem jeden jeszcze przez długi czas. Najpierw stan Wyoming chce zakazać produkcji elektryków, a teraz wspomniane pojazdy nie będą miały wjazdu na pokład norweskiego promu!

Zakaz wjazdu dla aut elektrycznych na pokład norweskiego promu

Havila Capella, bo taką nosi nazwę prom należący do przewoźnika Havila Kystruten, to wybudowany w 2021 roku norweski statek wycieczkowy. Na jego pokładzie może zmieścić się nawet 680 pasażerów (i 76 członków personelu oraz załogi) oraz 9 samochodów i 190 palet. Od grudnia 2021 roku nieprzerwanie pływa on na trasie Bergen-Kirkenes, po drodze zatrzymując się w aż 34 przybrzeżnych portach. Co więcej, prom ten został odznaczony nagrodą Next Generation Ship Award (Statek Nowej Generacji) między innymi za „wyjątkowy, niskoemisyjny napęd hybrydowy”.

havila capella - zakaz wjazdu dla aut elektrycznych
Auta elektryczne nie wjadą już na pokład promu Havila Capella (źródło: HAVILLA VOYAGES)

Teraz okazuje się, że pomimo promowania ekologicznych napędów, norweski przewoźnik Havila Kystruten wstrzymuje przyjmowanie na pokład aut elektrycznych i hybrydowych! Jak informują, powodem podjęcia takiej decyzji były względy bezpieczeństwa. Jednym z głównych argumentów do dokonania tak ogromnych zmian była analiza ryzyka przeprowadzona przez zewnętrzną firmę Proactima AS. Według ich badań, dostępne na pokładzie promu środki całkowicie wystarczą załodze do opanowania pożaru pojazdu o napędzie spalinowym. Sytuacja ma jednak wyglądać nieco inaczej w przypadku aut elektrycznych, do ugaszenia których załoga potrzebowałaby specjalistycznej pomocy z zewnątrz.

Logo TechnoSTREFA TechnoStrefa.com

Zakaz sprzedaży samochodów elektrycznych od 2035 roku?

Jeszcze niedawno wszyscy mówili o zakazie sprzedaży aut z silnikami spalinowymi na terenie Europy po 2035 roku. Jak się okazuje, nie przeszkadza to władzom amerykańskiego stanu Wyoming, które chcą zakazać sprzedaży samochodów elektrycznych do 2035.

Czytaj artykuł

Dlaczego akurat teraz podjęto takie zmiany?

Jak wiadomo, nigdy nic nie dzieje się z przypadku, a nie inaczej było również w tej sytuacji. Aby jednak zrozumieć obawy norweskiego przewoźnika, musimy na chwilę cofnąć się do lutego 2022. Wtedy to zapalił się 17-letni statek towarowy Felicity Ace z 4 tysiącami samochodów grupy VW na pokładzie. Na jego pokładzie znajdowało się między innymi 189 aut marki Bentley, ponad tysiąc Porsche, a także modele Audi, Volkswagena i ostatnie sztuki Lamborghini Aventadora.

obecność aut elektrycznych na pokładzie Felicity Ace utrudniała ugaszenie pożaru
Pożar 17-letniego statku towarowego Felicity Ace w lutym 2022 roku (źródło: Business Insider)

Oczywiście służby podjęły akcję ratunkową, która rozpoczęła się od ewakuacji wszystkich członków załogi. Potem zabrano się za próbę ugaszenia „samochodowca”, choć z powodu obecności aut elektrycznych na jego pokładzie nie było to takie łatwe. Niedługo później (25 lutego) nadeszły jednak pozytywne informacje, według których statek towarowy Felicity Ace miał być holowany do brzegu. Nie trwało to jednak zbyt długo, bowiem już 1 marca statek przechylił się na prawą burtę i utonął 407 kilometrów od archipelagu Azorów.

pożary aut elektrycznych
Pojazdy elektryczne znacznie utrudniają ugaszenie pożarów (źródło: Pexels @Mike B)

Do niebezpieczeństw związanych z przewozem aut elektrycznych drogą morską odniosła się także firma Allianz Global Corporate & Speciality. Przeanalizowali oni szkody w transporcie morskim z ostatnich 5 lat, a na podstawie uzyskanych danych uznali, że pożary statków są coraz większym problemem. Według nich „transport baterii litowo-jonowych, czy to zamontowanych w pojazdach, czy też osobno, jest czynnikiem zwiększającym ryzyko, a przede wszystkim utrudniającym ugaszenie ewentualnego pożaru”.

Jak myślicie, czy inni przewoźnicy morscy również zakażą wjazdu dla aut elektrycznych? Do czego doprowadzi taki rozwój sytuacji, skoro pojazdy elektryczne zyskują na popularności, a jednocześnie są obejmowane kolejnymi ograniczeniami?

ŹRÓDŁO: Auto Świat

Awatar Kamil Malczyk

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez