Czym jest proxy?
W znaczeniu informatycznym, termin ten odnosi się do serwera, który reprezentuje Twoje urządzenie w internecie. Gdy surfujesz po sieci, przeglądarka używa Twojego adresu IP do wysyłania żądań do wszystkich serwerów, z którymi się kontaktuje. I w zasadzie nie ma w tym nic złego, chyba, że ktoś postanowi to wykorzystać…
Jak wiesz lub nie, adres IP może zdradzić Twój region, więc jeśli dane te wpadną w ręce nieupoważnionych osób lub podmiotów, może to pozwolić im utworzyć profil Twojej osoby na podstawie aktywności w sieci, a nawet umożliwić ograniczenie Twojego dostępu do niektórych części internetu.
Właśnie w tym miejscu do akcji wkracza serwer proxy, który działa jak pośrednik między Twoim urządzeniem a stroną internetową. Gdy łączysz się z serwerem proxy, wszystkie dane (wychodzące, przychodzące i żądania) przechodzą przez niego. Dzięki temu, Twój adres IP jest zamieniany na adres IP pośredniczącego serwera.
Dla wszystkich systemów internetowych wygląda to tak, jakbyś łączył się z serwerem pośredniczącym, a nie bezpośrednio z Twojego urządzenia. Największą korzyścią tego rozwiązania jest oczywiście fakt, że Twoja aktywność w sieci staje się zdecydowanie bardziej prywatna i bezpieczna.
Jak więc działają takie serwery?
Serwer ten jest pośrednikiem, który oddziela użytkownika od Internetu. Bez niego, ruch użytkownika jest kierowany bezpośrednio od jego urządzenia do stron internetowych. Jeśli użytkownik z niego korzysta, ruch jest najpierw kierowany do serwera proxy, a dopiero później do serwera odwiedzanej strony.
Proces działania tego rozwiązania jest dość prosty. Wszystko rozpoczyna się od wpisania adresu strony internetowej w przeglądarce. Chwilę później proxy otrzymuje żądanie użytkownika i przesyła je do serwera odwiedzanej strony internetowej, a następnie przekazuje odpowiedź z powrotem do użytkownika.
Proxy vs vpn – główne różnice
Obie technologie służą do maskowania adresu IP i omijania ograniczeń geograficznych. VPN szyfruje Twój ruch internetowy (ochrona przed śledzeniem przez np. dostawcę usług internetowych czy hakerów), a serwery proxy nie oferują takiej funkcji, co czyni je mniej bezpiecznymi do przetwarzania poufnych informacji.
Sieci VPN działają na poziomie systemu operacyjnego i przekierowują cały ruch internetowy przez serwer VPN. Serwery proxy działają za to na poziomie aplikacji i przekierowują tylko ruch określonej aplikacji lub przeglądarki.
Darmowe serwery: tak, czy nie?
Bezpłatne usługi proxy i VPN mogą (lecz nie muszą) stanowić zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa i prywatności. Programiści tych usług muszą generować dochody, co często prowadzi do szpiegowania danych użytkowników, bombardowania ich oprogramowaniem reklamowym lub ograniczania dostępnych danych.
Postawienie na dodatkową ochronę naszej aktywności w sieci to bardzo dobry pomysł, ale warto wspomnieć, że nierozważne działanie (w tym np. wybór usługi o wątpliwej jakości czy legalności) może prowadzić do jeszcze większych problemów. Podsumowując – warto się zabezpieczać, ale należy robić to rozsądnie.
Czy korzystacie z jakichś dodatkowych metod bezpieczeństwa, które chronią Was i Waszą aktywność np. podczas przeglądania sieci?
Dodaj komentarz