W związku z trwającą erą renesansu sztucznej inteligencji wiele firm stara się tworzyć i rozwijać różnorodne usługi oparte właśnie na niej
Wśród nich nie mogło zabraknąć Google, które już od jakiegoś czasu aktywnie pracuje nad ulepszaniem własnego asystenta AI
Wraz z najnowszą aktualizacją jedna z zaawansowanych funkcji zyskała coś „swojskiego„
Deep what?
Deep Research to w dosłownym tłumaczeniu „głębokie badanie [tematu ( ͡° ͜ʖ ͡°) ]” co dobrze odzwierciedla istotę zagadnienia w odniesieniu do Gemini. W bardzo dużym uproszczeniu działa to na tej zasadzie, że oprogramowanie generuje odpowiedź na zadany prompt naśladując sposób, w jaki zrobiłby to „żywy” użytkownik.
Na samym początku AI korzystając z wyszukiwarki, stara się odnaleźć jak najbardziej wiarygodne i adekwatne informacje. Na podstawie zdobytej dotychczas wiedzy tworzy kolejne, bardziej szczegółowe zapytanie, a cały proces powtarzany jest wielokrotnie. Efektem końcowym jest wygenerowanie czytelnego raportu, który następnie wyświetlany jest użytkownikowi końcowemu. W zależności od złożoności zadanej kwestii całość może trwać od kilku do maksymalnie kilkunastu minut.
Deep Research made in Poland od teraz stało się rzeczywistością
Rozszerzone możliwości asystenta AI nie ograniczają się jedynie do jednorazowego zgłębienia konkretnego tematu. W razie potrzeby użytkownik może „poprosić” o ponowną rewalidację uzyskanych wyników. Co więcej, dane wyjściowe wcale nie muszą widnieć jako zwyczajny, prosty tekst. Treść może zostać przedstawiona jako spójna, przejrzyście sformatowana całość z możliwością wyeksportowania do dokumentu (lub dokumentów) Google.
Skorzystanie z usługi jest stosunkowo proste i wymaga zaledwie kilku kliknięć. Można to zrobić w dowolnym momencie, wybierając Gemini 1.5 Pro z Deep Research z listy dostępnych modeli językowych. Na chwile obecną Deep Research dostępne jest za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na komputerze, alternatywnie można to zrobić również natywnie, bezpośrednio z poziomu sprzętu mobilnego. W planach jest również wdrożenie osobnego oprogramowania dedykowanego tym właśnie urządzeniom, jednak stanie się to nie wcześniej niż wraz z początkiem przyszłego roku.
Dodaj komentarz