ARCHIV3

Bank Pekao S.A. x ARCHIV3, czyli „sztuka zamrożona w czasie”

Według oficjalnych informacji, Bank Pekao posiada w swoich zbiorach ponad 1200 dzieł, które wyszły spod rąk najwybitniejszych polskich artystów. Teraz – dzięki angażu w projekt ARCHIV3 – Bank zadba, aby żadne z nich nie pozostało bez śladu w historii.

Co ma na celu projekt ARCHIV3?

Pamięć ludzka ma swoje granice, podobnie zresztą jak fizyczne produkty, które – pomimo konwersacji – w pewnym momencie mogą zostać skradzione, zniszczone, czy po prostu zapomniane. Aby temu zapobiec i „zakonserwować” dzieła najwybitniejszych polskich artystów, Bank Pekao zaangażował się w inicjatywę znaną spod nazwy ARCHIV3. Czym jest i na czym w ogóle polega?

W dużym skrócie – celem całego projektu jest zabezpieczenie polskiego dziedzictwa dla co najmniej kolejnych nastu pokoleń, które mogą nie mieć już okazji ujrzeć ich na własne oczy np. w publicznych muzeach. W związku z tym, za pomocą dostępnych technologii wykonuje się serię zaawansowanych skanów wybranych dzieł, aby następnie móc je stokenizować i bezpiecznie zakonserwować na długie lata.

Po stworzeniu niewymienialnych tokenów i umieszczeniu ich w blockchainie Aleph Zero, cyfrowe wersje dzieł polskich artystów deponuje się w Światowym Archiwum Arktycznym, określanym mianem Biblioteki Końca Świata.

Bank Pekao zdeponował tam takie obrazy jak: „Anioł” – Jan Matejko, „Bratki” & „Orzeł” – Stanisław Wyspiański, „Martwa natura” &  „Kopiec Kościuszki” – Zygmunt Waliszewski, czy „Bitwa” z panoramy „Bitwa pod piramidami” – Wojciech Kossak.

Czym jest Światowe Archiwum Arktyczne?

Światowe Archiwum Arktyczne to zlokalizowane na norweskim archipelagu Svalbard miejsce, gdzie umieszcza się dzieła, dane, czy informacje o bardzo wysokiej wartości dla ludzkości – nie tylko dla żyjących generacji, ale również dla pokoleń, które pojawią się na ziemi dopiero za kilkadziesiąt, czy kilkaset lat.

Oprócz twórczości znanych Polek – Wisły Szymborskiej i Olgi Tokarczuk – znalazły się już tam chociażby reprodukcje Rembrandta, dokumentacja UNESCO i UNICEF-u, czy manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej.

Co uważacie o takiej metodzie zabezpieczenia zabytków kulturowych polskich artystów? Jakie jeszcze dzieła powinny zostać objęte tą inicjatywą?

ŹRÓDŁO: Bank Pekao

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Dalsze wyniki

Brak wyników.

Wyszukiwanie obsługiwane przez