PGA 2019 | Największe święto polskich graczy!

Największe targi gier komputerowych w tej części Europy dobiegły końca i wrócą dopiero za rok. To dla wielu czas podsumowań, a także świętowania ogromnych sukcesów. Co takiego działo się podczas tegorocznej edycji?

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Największe targi gier komputerowych w tej części Europy dobiegły końca i wrócą dopiero za rok. To dla wielu czas podsumowań, a także świętowania ogromnych sukcesów. Co takiego działo się podczas tegorocznej edycji?

Jak co roku impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród graczy jak i osób zainteresowanych najnowszymi nowinkami technologicznymi. Nie zabrakło oczywiście cosplayerów, dziennikarzy i influencerów. Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć między innymi polską lokalizację gry Cyberpunk 2077, czy zagrać w wersję demonstracyjną gry Doom Eternal. To oczywiście nie jedyne punkty programu, które były warte uwagi, ale po kolei. 

Bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszył się pokaz gry Cyberpunk 2077 w pełnej wersji polskiej. W rolę John’ego Silverhand’a, którego w wersji angielskiej gra Keanu Reeves głosu użyczył Michał Żebrowski i to jego przyjdzie nam słuchać przez większość rozgrywki. Według przecieków to właśnie do byłego gitarzysty należy najwięcej linii dialogowych w nadchodzącej produkcji. Co się zaś tyczy polskiej lokalizacji gry, ta z pewnością podzieli graczy. Nie pod względem jakości wykonania bo ta swoi bez zmian na najwyższym poziomie. Dla wielu będzie to psuć klimat gry, nie zmienia to faktu, że duża część społeczności skusi się na polski dubbing bez względu na wszystko. 

Na targach nie zabrakło stoisk, a jedno z większych należało do Nintendo, które podobnie jak w zeszłym roku zawiało na PGA z konsolami Switch. Teraz rodzina rozrosła się o dodatkowe modele, czyli Switch Lite. Wszyscy zainteresowani mieli okazję sprawdzić jak działają nowe jak i stare modele, a także najnowsze tytuły, wliczając w to Wiedźmina 3, który miał swoją premierę w ostatnich tygodniach. 

Xiaomi w najniższej cenie!

Laptopy w Niskiej cenie

iPhone Xs Max w niskiej cenie

Galaxy S10+ w niskiej cenie

Wśród największych growych premier znalazły się Doom Eternal oraz Watch Dogs Legion, obydwie pozycje były dostępne na targach dla wszystkich zainteresowanych. Były to jednocześnie jedne z pierwszych pokazów publicznych na świecie. Poza dużymi tytułami, sporą popularnością cieszyły się mniejsze gry takie jak Iron Harvest czy Wasteland 3, których premiera zaplanowana jest dopiero na przyszły rok. Nie zabrakło też twórców niezależnych, którzy mieli okazję dotrzeć ze swoimi produkcjami do szerszej widowni. 

Jednak Gaming to nie tylko najnowsze produkcje czy gry niezależne, ale i sprzęt dla graczy. Targi takie jak PGA to gratka dla wszystkich entuzjastów najnowszych sprzętowych rozwiązań aby zapoznać się z szeroką ofertą wielu firm. W tym segmencie jak co roku było w czym wybierać. 

Wśród nich znalazł się między innymi Omen, który od teraz staje się osobną marką, która przeszła też mały rebranding. Wszystko po to by stać się jeszcze bardziej rozpoznawalną wśród graczy, a i by dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców. Na ich stoisku zdecydowanie najwięcej zamieszania narobił najnowszy laptop OMEN X2s. Konstrukcja kierowana zdecydowanie dla graczy jednak wyróżniająca się obecnością dwóch ekranów. Jeden z nich to oczywiście standardowy zamontowany w pokrywie ekran, jednak drugi znalazł się nad klawiaturą, którą trzeba było przenieść nieco niżej. Jednak jego najważniejszą funkcją jest konfiguracja, jest to bowiem drugi pełnoprawny ekran, na którym możemy uruchomić przeglądarkę, grę czy co tylko przyjdzie nam do głowy. Dodatkowo jest to panel dotykowy, do którego dostęp mamy przez cały czas, nawet podczas gry. 

Poza prezentacją dla szerszej publiczności produktów, które już znajdują się w ofercie, nie mogło zabraknąć także premier. Takich jak na stoisku Hama, gdzie pojawiły się zupełnie nowe peryferia z serii URage. Do tych najciekawszych zaliczyć można dopełniające się urządzenia czyli najnowsze myszki oraz klawiaturę. W przypadku gryzoni mowa tutaj o modelach Reaper 900 oraz Reaper 1000. Na szczególną uwagę zasługuje drugi z nich ze względu na swoją modularną budowę. Hama wyszła na przeciw wszystkim graczom leworęcznym, którzy mają znacznie bardziej ograniczony wybór jeśli chodzi o gamingowe gryzonie. Dlatego specjalnie z myślą o nich stworzyli  myszkę, która jest jednocześnie przeznaczona dla prawo i leworęcznych graczy, a nie pozostaje przy tym symetryczna. W dowolnym momencie możemy zmienić jej profil dzięki magnetycznym modułom przyczepianym po bokach myszki. 

Co się zaś tyczy klawiatury to jest to model Exodus 900, czyli pełnowymiarowa klawiatura mechaniczna na przełącznikach typu brown. Oczywiście nie zabrakło w tym modelu także pełnego podświetlenia RGB, dodatkowo Hama pokusiła się o podświetlane niezależnie boki klawiatury. Do tego do dyspozycji przyszłych użytkowników oddano klawisze multimedialne jak i klawisze makr. 

Pozostając jeszcze na chwilę w tematyce sprzętu, na targach PGA pojawiły się też firmy niezwiązane stricte z gamingiem, choć z pewnością niejednemu gamerowi czy gamerce mogą ułatwić życie. Mowa tu o produktach firmy allocacoc. Stali widzowie naszego kanału w serwisie YouTube z pewnością kojarzą te magiczne kostki czy inne niezwykle przydatne biurkowe gadżety. Jednak dla niewtajemniczonych, ich sztandarowym produktem są tak zwane PowerCube, czyli nic innego jak kostki rozdzielające, które działają niczym przedłużacz. Jednak mają nad klasycznym rozwiązaniem jedną ogromną przewagę, gniazdka nie blokują się wzajemnie niezależnie od tego co do nich wepniemy. Wszystko za sprawą unikalnej konstrukcji. W swojej ofercie mają także bardziej klasyczne przedłużacze, czy lampki na biurko oraz całą masę niezwykle przydatnych gadżetów. 

Xiaomi w najniższej cenie!

Laptopy w Niskiej cenie

iPhone Xs Max w niskiej cenie

Galaxy S10+ w niskiej cenie

We wstępie wspomniałem, że PGA to także czas podsumowań. Jest to zdanie nieprzypadkowe, ponieważ w ostatni weekend podczas uroczystej gali wręczono nagrody CEEGA (Central & Eastern European Game Awards). Jest to projekt w ramach, którego co roku nagradzane są najlepsze gry, które powstały w Europie Środkowo-Wschodniej. I tak też w tym roku rozdano nagrody w kilku kategoriach:

 • Najlepsza oprawa wizualna:
  Blood Will be Spilled (Doublequote Studio)
 • Najlepsza oprawa audio:
  My Brother Rabbit (Artifex Mundi) 
 • Najlepszy projekt:
  Book of Demons (Thing Trunk) 
 • Najlepsza narracja:
  Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści (CD Projekt RED)
 • Najlepsza technologia:
  Space Engineers (Keen Software House)
 • Ukryty klejnot:
  Feudal Alloy (Attu Games) 
 • Najlepsza gra mobilna:
  Tanks a lot (BoomBit Inc.)
 • Najlepsza gra:
  Mordhau (Triternion)
 • China Choice:
  World War 3 (The Farm 51)

Na koniec nie można zapominać o najważniejszej idei, która przyświeca targom PGA od początku ich istnienia. Mają zbliżać między sobą graczy twórców oraz influencerów, dając im przestrzeń, w której wszyscy mogą wymienić poglądy, przybić piątkę czy zrobić wspólne zdjęcie. Nie inaczej było i w tym roku, sekcja Stars4Fans znów wzbudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających. 

PGA powróci już za rok, dlatego jeżeli z jakiś przyczyn nie mogliście pojawić się na tegorocznej edycji to rezerwujcie sobie wolne na październik przyszłego roku. Atrakcji jak zawsze nie zabraknie. 

Awatar Ziemowit Wiśniewski

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Na razie brak komentarzy.
Bądź pierwszą osobą, która wyrazi swoją opinię!
Starsze komentarze Nowsze komentarze


Przeszukaj portal TechnoStrefa.com

Pokaż wszystkie wyniki

Brak wyników.